Najlepsze źródła magnezu w diecie diabetyka – jak wspierać metabolizm glukozy?
Magnez to jeden z kluczowych pierwiastków dla zdrowia metabolicznego. Wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, zwiększa wrażliwość na insulinę…
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem. Łódzki NFZ wybrał w konkursie ofert 5 dodatkowych placówek, które zaopiekują się chorymi i podadzą im nowoczesne leki.
DME to choroba, która dotyka cukrzyków. Występuje u 14-17 proc. chorych na cukrzycę, często już w młodym wieku, nawet przed 40 rokiem życia. Z raportów NFZ wynika, że w Polsce na cukrzycę cierpią niemal 3 miliony Polaków, a w latach 2013–2018 zachorowalność rejestrowana na cukrzycę wzrosła wśród osób dorosłych o 13,7 proc.
Jak tłumaczą eksperci wskutek cukrzycowego obrzęku plamki żółtej pogorsza się ostrość wzroku, a linie proste falują i łamią się. Z czasem w środku pola widzenia pojawia się ciemna plama. Nowoczesne leki, które dostępne są w programie lekowym, podawane chorym w wyspecjalizowanych ośrodkach mogą zahamować chorobę i utrzymać dobre widzenie.
W Łódzkiem program leczenia DME był dostępny już od 2021 r. w 3 placówkach: Szpitalu Jonschera, Szpitalu Barlickiego w Łodzi i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Skierniewicach.
Od 1 lipca diabetycy w Łódzkie będą dodatkowo mogli korzystać z leczenia w 5 placówkach: Bonifraterskim Centrum Medycznym, SP ZOZ USK WAM w Łodzi, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, Klinice Jasne Błonia w Łodzi, Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim. Lepsza dostępność leczenia to krótszy czas oczekiwania na podanie leku i szansa na terapię blisko domu.
– To bardzo dobra informacja dla osób dotkniętych cukrzycą, szczególnie dla tych, którzy cierpią na retinopatię cukrzycową z obrzękiem plamki żółtej. Choroba ta manifestuje się pogorszeniem widzenia, dlatego tak ważne jest, żeby pacjenci byli objęci profesjonalną opieką. Zwiększenie liczby ośrodków z 3 do 8, w których pacjent może otrzymać konieczne leczenie powinno znacznie poprawić dostępność do nowoczesnych terapii – mówi dr n. med. Małgorzata Zdzieszyńska, specjalista chorób oczu konsultant wojewódzki ds. okulistyki dla województwa łódzkiego.
Okuliści zwracają uwagę, że każdy cukrzyk powinien dbać o wzrok i regularnie go kontrolować. Leczenie w programie lekowym dotyczy wyłącznie zdyscyplinowanych chorych. Brak współpracy pacjenta z lekarzem prowadzącym (niezgłaszanie się z powodów nieuzasadnionych na określone przez program minimum 2 kolejne punkty kontrolne) wyklucza z leczenia.
https://radomsko24.pl/szerszy-dostep-do-leczenia-cukrzycowego-obrzeku-plamki-zoltej-34223
Magnez to jeden z kluczowych pierwiastków dla zdrowia metabolicznego. Wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, zwiększa wrażliwość na insulinę…
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Pojawiają się doniesienia o potencjalnym zanieczyszczeniu leków na cukrzycę. Metformina, zażywana przez dwa miliony Polaków, może zawierać silnie trujący środek….
Francuska firma BOYDSense opracowuje pierwszą nieinwazyjną technologię monitorowania cukrzycy, która wykorzystuje biomarkery oddechowe do przewidywania poziomu glukozy. Pomiar glukozy poprzed…
Im wcześniej u ludzi rozwija się cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie, tym wcześniej wystąpi u nich jaskra pierwotna kąta otwartego…