Aktualności

Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki żółtej

Anna Bajerska | 30 czerwca 2022
leczenie cukrzycowego obrzęku plamki żółtej

Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem. Łódzki NFZ wybrał w konkursie ofert 5 dodatkowych placówek, które zaopiekują się chorymi i podadzą im nowoczesne leki.

Cukrzycowy obrzęk plamki żółtej: co to?

DME to choroba, która dotyka cukrzyków. Występuje u 14-17 proc. chorych na cukrzycę, często już w młodym wieku, nawet przed 40 rokiem życia. Z raportów NFZ wynika, że w Polsce na cukrzycę cierpią niemal 3 miliony Polaków, a w latach 2013–2018 zachorowalność rejestrowana na cukrzycę wzrosła wśród osób dorosłych o 13,7 proc.

Jak tłumaczą eksperci wskutek cukrzycowego obrzęku plamki żółtej pogorsza się ostrość wzroku, a linie proste falują i łamią się. Z czasem w środku pola widzenia pojawia się ciemna plama. Nowoczesne leki, które dostępne są w programie lekowym, podawane chorym w wyspecjalizowanych ośrodkach mogą zahamować chorobę i utrzymać dobre widzenie.

W Łódzkiem program leczenia DME był dostępny już od 2021 r. w 3 placówkach: Szpitalu Jonschera, Szpitalu Barlickiego w Łodzi i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Skierniewicach.

Lepsza dostępność leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej w Łodzi!

Od 1 lipca diabetycy w Łódzkie będą dodatkowo mogli korzystać z leczenia w 5 placówkach: Bonifraterskim Centrum Medycznym, SP ZOZ USK WAM w Łodzi, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Zgierzu, Klinice Jasne Błonia w Łodzi, Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim. Lepsza dostępność leczenia to krótszy czas oczekiwania na podanie leku i szansa na terapię blisko domu.

– To bardzo dobra informacja dla osób dotkniętych cukrzycą, szczególnie dla tych, którzy cierpią na retinopatię cukrzycową z obrzękiem plamki żółtej. Choroba ta manifestuje  się pogorszeniem widzenia, dlatego tak ważne jest, żeby pacjenci byli objęci profesjonalną opieką. Zwiększenie liczby ośrodków z 3 do 8,  w których pacjent może otrzymać konieczne leczenie powinno znacznie poprawić dostępność do nowoczesnych terapii – mówi dr n. med. Małgorzata Zdzieszyńska, specjalista chorób oczu konsultant wojewódzki ds. okulistyki dla województwa łódzkiego.

Okuliści zwracają uwagę, że każdy cukrzyk powinien dbać o wzrok i regularnie go kontrolować. Leczenie w programie lekowym dotyczy wyłącznie zdyscyplinowanych chorych. Brak współpracy pacjenta z lekarzem prowadzącym (niezgłaszanie się z powodów nieuzasadnionych na określone przez program minimum 2 kolejne punkty kontrolne) wyklucza z leczenia.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

https://radomsko24.pl/szerszy-dostep-do-leczenia-cukrzycowego-obrzeku-plamki-zoltej-34223

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak cukrzyca typu 1 wpływa na nasze zdrowie psychiczne? Wywiad z Maciejem Łysiakiem

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content