Nowości

Insulina w plastrach będzie refundowana? Ile zapłacimy za leczenie cukrzycy bez kłucia?

Redakcja | 18 grudnia 2023
biotts plastry z insuliną bez kłucia

O przełomowym rozwiązaniu firmy Biotts pisaliśmy już niejednokrotnie. Biotts opatentowuje nowoczesny lek dla diabetyków, który będzie aplikowany transdermalnie przez skórę za pomocą specjalnych plastrów. Oznacza to koniec kłucia się igłami! Czy w planach jest refundacja tego rozwiązania? Prezes Biotts odpowiedział na nasze najważniejsze pytania.

Biotts: już wkrótce podawanie insuliny w plastrach będzie możliwe!

Wrocławska spółka biofarmaceutyczna Biotts to jeden z globalnych pionierów innowacyjnych plastrów, umożliwiających aplikację leków przez skórę metodą transdermalną, bez zastrzyków i kłucia. Teraz Biotts planuje zastosowanie przełomowej technologii w aplikacji powszechnie stosowanych leków przeciwcukrzycowych – w ten sposób nie tylko ograniczy negatywne skutki uboczne leków doustnych i zastrzyków, ale także zmniejszy dawki i zwiększy skuteczność podawanych farmaceutyków. W tym celu Biotts zawarł umowę o współpracy z giełdowym Biotonem.

Bioton: lider produkcji insuliny w Polsce dołączył do projektu!

Bioton to jeden z ośmiu światowych producentów na skalę komercyjną rekombinowanej insuliny ludzkiej i lider produkcji insuliny w Polsce.

Cel jest jasny: w niedalekiej przyszłości rozwiązanie Biotts i Biotonu ma zrewolucjonizować codzienne życie osób z cukrzycą, zastępując leki doustne, pompy insulinowe czy bolesne zastrzyki.

Skuteczność plastrów insulinowych taka sama jak insulina w zastrzykach

biotts plastry z insuliną
źródło: Biotts

“Współpraca z wiodącą firmą produkującą insulinę, taką jak Bioton, jest dla Biotts strategicznym kamieniem milowym. Celem tej współpracy jest zaoferowanie nieinwazyjnych alternatyw dla istniejącej i bardzo ważnej bazy pacjentów (pacjentów diabetyków). Choć wciąż w fazie badań, wczesne wyniki potwierdzają skuteczność naszego opatentowanego uniwersalnego systemu nośnika przezskórnego MTC-Y. Insulina przenika przez skórę niemal natychmiast i osiąga okno terapeutyczne w ciągu kilku minut. Następnie utrzymuje się na stałym poziomie przez okres aż do 72 godzin, oferując pacjentom możliwość zastąpienia kilku wstrzyknięć jednym prostym plastrem.

Podkreśla to dwie kluczowe zalety naszej technologii: jest ona całkowicie nieinwazyjna, a przez to przyjazna dla pacjenta oraz zapewnia stały poziom insuliny w osoczu krwi przez dłuższy czas. To sprawia, że system nośników przezskórnych Biotts jest naprawdę wyjątkowy” – podkreśla dr Paweł Biernat, CTO i co-founder Biotts.

Współpraca pomiędzy dwoma firmami jest niezwykle istotna. Insulina jest doskonałym pierwszym kandydatem dla technologii transdermalnej, a Bioton ma ogromne doświadczenie w tym obszarze.

Dostarczamy insulinę osobom wymagającym takiego leczenia od ponad 20 lat i rozumiemy bariery związane z leczeniem insuliną oraz potrzeby pacjentów. Widzimy również potencjał zastosowania tej technologii w produktach, które mamy w fazie rozwoju” – mówi Jeremy Launders, CEO Bioton.

Metoda transdermalna podawania insuliny: jakie są cele koncernów farmaceutycznych?

Według raportu Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) (2) liczba chorych na cukrzycę w wieku 20–79 lat wyniosła 537 mln w 2021 r. Szacuje się, że do 2030 r. liczba ta osiągnie 643 miliony, a do 2045 r. aż 783 mln osób (1).

Dla koncernów farmaceutycznych zastosowanie w nośnikach mniejszej dawki aktywnej insuliny przełoży się na obniżenie kosztów produkcji, a wysoka wchłanialność substancji leczniczej z plastrów ograniczy powstawanie niebezpiecznych odpadów medycznych.

Insulina bez kłucia: marzenie pacjentów z cukrzycą

“Pacjenci coraz częściej proszą o bardziej komfortowe i nieinwazyjne opcje podawania leków. Jestem pewien, że transdermalny system technologiczny Biotts tylko przyspieszy
ten trend. Jestem dumny, że jestem częścią zespołu, który sprawia, że jest to możliwe przy wykorzystaniu tak znaczącej substancji czynnej jak insulina. Nie tylko poprawi to jakość życia milionów chorych na cukrzycę na całym świecie, ale także zainspiruje przemysł farmaceutyczny do opracowania podobnych alternatyw w innych obszarach terapeutycznych przy użyciu naszej technologii” – dodaje Jan Hendriks, prezes Biotts.

Do 2027 r. Biotts planuje stworzenie gotowego produktu w postaci plastrów, przygotowanego do wprowadzenia na globalny rynek farmaceutyczny.

Ile zapłacimy za leczenie cukrzycy bez kłucia? Czy plastry z insuliną będą refundowane? Pytania naszej redakcji

Nasza redakcja cieszy się, że firma z Polski osiąga tak przełomowe wyniki w opracowywaniu bezinwazyjnej metody podawania leków dla pacjentów z cukrzycą. Mieliśmy okazję zadać kilka pytań do Jana Hendriksa, prezesa Biotts.

Jan Hendriks biotts

  1. Redakcja: Czy będzie możliwość zapisania się do grupy testowej/badawczej przed oficjalnym wprowadzeniem plastrów na rynek?

Jan Hendriks, prezes Biotts: Oczywiście! Zarówno Bioton, jak i Biotts są w pełni zaangażowane w bezpieczeństwo i skuteczność naszych produktów i staramy się w pełni przetestować nasze produkty, zanim trafią na rynek. O możliwości zapisania się na badania kliniczne z pewnością będzie informował ośrodek badawczy, które będzie je przeprowadzał. Na tym etapie prac nad projektem nie mamy jeszcze wybranego partnera odpowiedzialnego za badania kliniczne.

  1. R: Jaki planują Państwo koszt plastów? 

JH:  Technologia Biotts od strony kosztowej jest dość prosta i może jedynie spowodować bardzo niewielki wzrostu kosztów w porównaniu do tradycyjnych metod podawania leków – o ile w ogóle. Z pewnością nasza technologia ograniczy koszty związane z odpadami medycznymi (np. peny, strzykawki etc). Zakładamy, że koszt terapii transdermalnej nie będzie droższy od obecnych na rynku produktów.

  1. R: Czy w planach będzie refundacja plastrów dla osób z cukrzycą typu 1?

JH: Kwestia refundacji nie zależy tylko od nas, ale jesteśmy zaangażowani w oferowanie bardziej przyjaznych dla pacjenta alternatyw, bez zwiększania kosztów ponoszonych przez pacjentów. Jeśli tylko będzie szansa na uzyskanie refundacji na nasz produkt, dołożymy wszelkich starań po naszej stronie, aby tak się stało.

  1. R: Czy w 2027 roku, gdy planowane jest wprowadzenie produktu na rynek globalny, plastry pojawią się także w Polsce?

JH: Tak, zarówno Bioton, jak i Biotts są renomowanymi polskimi firmami i nie ukrywamy, że jest to dla nas bardzo ważne, aby nasze produkty były dostępne dla Polaków jak najszybciej to będzie możliwe. 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://diabetesatlas.org/idfawp/resource-files/2021/07/IDF_Atlas_10th_Edition_2021.pdf
  2. https://idf.org/
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Cukrzyca a SIBO

Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…

Czytaj dalej »

Leki refundowane na cukrzycę: od stycznia nowości

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content