Zmiany refundacji insulin długodziałających
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Obecnie pomiar cukru dokonuje się przez krew za pomocą glukometru. W glukometrze monitorowanie stężenia glukozy polega na nakłuciu skóry, zazwyczaj opuszki palca. Pomiar cukru można także dokonać dzięki urządzeniu do ciągłego monitorowania glikemii, którego sensory zakładane są pod skórę (najczęściej brzucha) przez lekarza. Ta metoda umożliwia lepszą kontrolę dobowej glikemii, a także pozwala na obniżenie częstotliwości pomiarów glukometrem.
Niestety, takie sposoby mogą być niekomfortowe dla pacjenta, a przy braku zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny mogą wiązać się z otrzymaniem nieprawidłowych wyników. W związku z tym, poszukuje się nowych nieinwazyjnych metod pomiaru stężenia glukozy. Jedną z takich metod miałby być pomiar cukru przez pot, ale czy to w ogóle możliwe?
Najważniejszą zasadą podczas stosowania glukometru jest to, aby igły w nakłuwaczu były używane jednorazowo i tylko przez jedną osobę. Jak ważna jest ta zasada potwierdza fakt, że zdarzały się przypadki zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu B podczas wykonywania przez pacjentów pomiarów glukozy za pomocą tego samego sprzętu (1).
Pomiar cukru przez krew może być dla pacjentów uciążliwy, ponieważ musi być wykonywany systematycznie. Częstość takich pomiarów zależy od rodzaju podejmowanego leczenia przez pacjenta. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego częstość samokontroli w cukrzycy powinna wynosić:
Obecnie trwają badania nad opracowaniem metody pomiaru cukru, która byłaby bardziej komfortowa i bezpieczniejsza niż metoda tradycyjna. W tym celu powstał projekt Sweati, który zakłada stworzenie małego urządzenia, w postaci łatki przylegającej do skóry, badającej poziom cukru we krwi przez pot. Pomiary takie miałyby odzwierciedlać stężenie glukozy we krwi w danej chwili i zapisywać wyniki co 10 sekund. Wyniki te byłyby wysyłane bezprzewodowo do aplikacji w telefonie. Co więcej, projekt zakłada również, że wynalazek będzie miał zdolność pomiaru mleczanów i nawodnienia, dzięki czemu będzie wskazywał w jakim tempie trenować oraz będzie informować o konieczności nawodnienia organizmu.
Póki co prace nad projektem Sweati trwają i jak piszą sami jego twórcy, jeszcze daleka droga do jego ukończenia (3). Jednak to nie jedyna próba stworzenia urządzenia do pomiaru stężenia glukozy we krwi przez pot. W innych badaniach planuje się stworzyć plaster, który nie tylko miałby kontrolować glukozę, ale także wspomagać leczenie hiperglikemii. Leczenie miałoby polegać na tym, że plastry, dzięki obecności mikroigieł, zareagowałyby podaniem leku obniżającego poziom cukru jako odpowiedź na hiperglikemię. Jednakże, póki co plaster jest w fazie przeprowadzania badań eksperymentalnych na zwierzętach (4).
Próby opracowania metody pomiaru cukru we krwi przez pot trwają. Istnieje szereg czynników, które utrudniają wykorzystanie potu jako materiału do oznaczania glikemii. Między innymi, glukozy jest znacznie mniej w pocie niż we krwi. Dodatkowo, pot zawiera inne składniki, które wpływają na pH skóry, a tym samym zaburzają prawidłowy odczyt pomiaru. Inną kwestią jest także to, że o ile stężenie glukozy we krwi można interpretować według ogólnie przyjętych norm, o tyle interpretacja glikemii krwi na podstawie analizy glukozy w pocie wymaga opracowania bardziej indywidualnych zaleceń (5).
A więc, czy istnieje możliwość pomiaru cukru przez pot? Coraz więcej prac wskazuje, że tak. Możliwe, że w przyszłości powstaną urządzenia umożliwiające takie badania. Niestety, póki co prace są w trakcie, a pacjenci są zmuszeni do stosowania metod tradycyjnych.
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Technologia w opiece diabetologicznej rozwija się w zawrotnym tempie, a najnowsze innowacje w dziedzinie ciągłego monitorowania glikemii (CGM) mają szansę…
Na całym świecie żyje około 425 milionów ludzi chorujących na cukrzycę. Aż 75 milionów z nich musi codziennie przyjmować insulinę…
Kilka dni temu opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych…
Na rynku pojawiła się trójskładnikowa tabletka. Co to oznacza dla diabetyków i diabetologów? Trójskładnikowa tabletka obniży cukier we krwi osób…
Nowe wkładki do butów z nadrukiem 3D mogą poprawić zdrowie stóp osób z cukrzycą. Naukowcy ze Staffordshire University tłumaczą dlaczego….