Nowości, Porady

Jak utrzymać glikemie w normie? Odbierz darmowy poradnik

Redakcja | 10 grudnia 2019
jak utrzymac glikemie w normie

Wszyscy wiedzą, że wyrównany poziom cukru jest niezwykle ważny w dbaniu o cukrzycę. Prawidłowe wyrównanie glikemii u diabetyków znacznie poprawia ich komfort życia. Wszystkie zasady zdają się być proste – dobre wyrównanie cukrzycy to przepis na długie, zdrowe życie. Niestety to często nie jest takie łatwe.

Dlaczego warto obniżyć poziom cukru do 100 mg/dl?

Zasady prawidłowego wyrównania glikemii są przekazywane diabetykom już na początku choroby przez diabetologów. Często jednak niestety nie otrzymują oni pełnej dawki wiedzy. 

Nawet osobom dobrze wyedukowanym, starającym się dbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną zdarzają się epizody zarówno hiper- jak i hipoglikemii. 

Na wahania glikemii może wpływać wiele czynników: 

  • błędy dietetyczne, 
  • stres, 
  • zbyt niska bądź zbyt intensywna aktywność fizyczna, 
  • nieodpowiednie dawkowanie lub podanie insuliny (u osób leczonych insulinoterapią),
  • czy też sytuacje zupełnie od nas niezależne takie jak stan zapalny oraz infekcje, a nawet zmiana pogody. 

Zarówno stan hiper– jak i hipoglikemii wiąże się z nieprzyjemnymi objawami. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do ostrych powikłań takich jak np. kwasicy ketonowej występującej przy bardzo wysokich stężeniach cukru we krwi.

Wyrównany poziom glikemii w organizmie przez dłuższy czas pozwala prowadzić normalny tryb życia, bez złego samopoczucia, ale również znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.

Dlaczego warto zredukować masę ciała?

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na poziom glukozy we krwi jest właśnie dieta

Głównym mechanizmem prowadzącym do rozwoju cukrzycy typu 2 jest insulinooporność. W dużej mierze wiąże się ona z nadmierną masą ciała. W tym przypadku odpowiednia dieta prowadząca do redukcji masy ciała wpływa na wyrównanie metaboliczne i polepszenie glikemii

Utrzymanie prawidłowej masy ciała będzie dodatkowo wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia:

  • nadciśnienia tętniczego, 
  • dyslipidemii, 
  • chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych nie należy do najprostszych zadań, natomiast podążając za odpowiednimi wskazówkami, utrata kilogramów to jedynie kwestia czasu. 

Dobry poziom cukru to Lepsze życie z cukrzycą

Edukacja jest bardzo ważnym elementem, który ułatwia samodzielną, aktywną walkę pacjenta z chorobą. Warto na bieżąco wzbogacać swoją wiedzę poprzez między innymi czytanie specjalistycznych artykułów, w których można znaleźć wiele cennych wskazówek. 

Dlaczego? 

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że proces leczenia przebiega głównie w domu. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno pacjent jak i jego bliscy mieli wiedzę na temat samokontroli, jak dążyć do jak najlepszego wyrównania cukrzycy, niepokojących objawów czy też odpowiedniej dla danej osoby diety.

Skąd wiadomo, czy profil glikemii jest w normie?

Kluczem do utrzymania prawidłowych glikemii jest regularna samokontrola. Stężenia glukozy w ciągu doby są zmienne. W godzinach rannych są zazwyczaj wyższe, w godzinach wieczornych się obniżają, a na ich zmianę wpływa wiele czynników m.in te które zostały wspomniane we wcześniejszej części artykułu. 

Należy pamiętać, że różni pacjenci będą mieli inne cele, które ustalane są przez lekarza diabetologa. Kryteria wyrównania glikemii obejmują zarówno oznaczenia glikemii uzyskanych w samokontroli jaki i stężenie hemoglobiny glikowanej. 

Diabetyk musi posiadać dużą wiedzę, aby potrafić reagować odpowiednio w każdej sytuacji.

Niedawno na Polskim rynku pojawiła się nowość – magazyn “Lepsze życie z cukrzycą”, tworzony przez lekarzy – specjalistów w dziedzinie diabetologii.

W każdym numerze tego czasopisma znajdują się cenne wskazówki żywieniowe, porady dotyczące życia z cukrzycą typu 2.

To właśnie “Lepsze życie z cukrzycą” pomaga zadbać o dobry poziom glukozy.

Regularna dawka wiedzy dodatkowo motywuje.

Odbierz numer magazynu diabetycznego za darmo

Nasi czytelnicy mogą odebrać pierwszy numer magazynu całkowicie za darmo!

Dodatkowo, do tego pierwszego bezpłatnego numeru dołączany jest praktyczny poradnik “16 największych pułapek cukrzyka i porady, jak się ich wystrzegać”.

Z poradnika dowiecie, które posiłki są potencjalnie niebezpieczne dla diabetyków, czego przestrzegać w kuchni i innych ciekawych rzeczy.

Jeśli więc chcecie regularnej dawki wiedzy na papierze, która pozwoli Wam lepiej kontrolować cukrzycę typu 2, zamówcie darmowy numer już dziś.

Wystarczy wypełnić dane kontaktowe na stronie wydawnictwa, a na następny dzień darmowy numer jest wysyłany prosto do Waszego domu.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Badanie cukru bez kłucia: jak działa? ile będzie kosztować?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content