Dieta roślinna a cukrzyca: Czy weganizm może poprawić kontrolę glikemii?
Coraz więcej osób decyduje się na dietę roślinną, zarówno z powodów etycznych, jak i zdrowotnych. W kontekście cukrzycy rośnie zainteresowanie…
Jamajska wiśnia znana również pod nazwą Rozcięg lub Muntingia calabura to jedyny gatunek rośliny należącej do rodzaju Muntingia z rodziny rozcięgowatych. Jest to wiecznie zielone drzewo o wysokości do 10 metrów, które rośnie głównie w rejonach Ameryki Środkowej i Południowej, od południowego Meksyku po Peru i Boliwię. W Polsce roślina ta jest mniej znana i rzadko uprawiana.
Drzewo jamajskiej wiśni charakteryzuje się białymi kwiatami, a jego owocem jest jagoda o wielu drobnych pestkach i barwie od żółtej do czerwonej. Owoce wykorzystuje się głównie do przygotowania sałatek i napojów. W niektórych krajach drzewo to jest wykorzystywane także jako roślina ozdobna. Najnowsze odkrycie uczennicy z Filipin wykazuje, że owoce tej rośliny mogą również wykazywać wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, a przez to mogą mieć potencjalne zastosowanie w terapii cukrzycy typu 2 (1).
16-letnia uczennica z Iloilo – miasta położonego na Filipinach, na południowym wybrzeżu wyspy Panay na Morzu Sulu, odkryła, że składniki zawarte w owocach japońskiej wiśni mogą wykazywać właściwości przeciwcukrzycowe. Swoje odkrycie młoda badaczka zaprezentowała na międzynarodowych targach naukowych, które odbyły się w tym roku w Stanach Zjednoczonych.
Maria Isabel Layson wygrała w lutym 2019 roku Narodowe Targi Nauki i Technologii na Filipinach. Nagrodą za zwycięstwo był udział w Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Intel w Arizonie w USA, które odbyły się w maju bieżącego roku.
Uczennica w swoich badaniach wykazała, że owoce jamajskiej wiśni są źródłem wielu bioaktywnych związków, takich jak antocyjany, flawonoidy i polifenole. Substancje te wykazują właściwości antyoksydacyjne, a tym samym chronią nas przed działaniem wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do powstawania wielu chorób (np. chorób nowotworowych). Substancje zawarte w owocach jamajskiej wiśni mogą mieć także potencjalne znaczenie w zapobieganiu i terapii cukrzycy. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie ocenić możliwość wykorzystania tych owoców w leczeniu pacjentów z tą jednostką chorobową.
Maria Isabel Layson wierzy, że jej badania pomogą w odnalezieniu leku na cukrzycę, która stanowi istotny problem zdrowotny także na Filipinach. W kraju tym obserwuje się stały wzrost zachorowań na cukrzycę, a prognozy przewidują, że do 2030 r. 7,8 miliona Filipińczyków będzie zmagało się z tą jednostka chorobową (2).
Coraz więcej osób decyduje się na dietę roślinną, zarówno z powodów etycznych, jak i zdrowotnych. W kontekście cukrzycy rośnie zainteresowanie…
Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, który niesie ze sobą wiele zmian hormonalnych, wpływających na metabolizm i wrażliwość tkanek…
Słodziki stały się popularną alternatywą dla cukru, szczególnie wśród osób zmagających się z cukrzycą. Dzięki ich niskiemu indeksowi glikemicznemu i…
Warszawa, Toruń, Bydgoszcz, Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynia, Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Lublin, Rzeszów, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań i Łódź. W tych…
Czy w przyszłości komórki diabetyków będą „samodzielnie” wytwarzać insulinę, zamiast polegać na zastrzykach? Omawiamy wyniki najnowszych badań. Komórki macierzyste kluczem…
Okazuje się, że muzyka może mieć wpływ na wydzielanie insuliny przez komórki trzustki. Muzyka o konkretnych parametrach pobudziła wytwarzanie insuliny…