Badania

Czy szczepionka przeciwko gruźlicy pomoże w cukrzycy? Wyniki badań

Redakcja | 24 września 2019
Czy szczepionka przeciwko gruźlicy pomoże w cukrzycy? Wyniki przełomowych badań.

Badania nad nowymi lekami stosowanymi w cukrzycy trwają przez cały czas i możemy śledzić z zaciekawieniem wyniki najnowszych opracowań naukowych. Pomimo tego, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która wymaga aktywnego zaangażowania pacjenta w jej leczenie, to pojawia się coraz więcej nowych doniesień na temat czynników potencjalnych wpływających na zahamowanie jej rozwoju.

Całkiem niedawno pisaliśmy o nowym leku chroniącym przed rozwojem cukrzycy oraz o nowych technologiach dedykowanych diabetykom, które są przygotowywane przez wielkie koncerny takie jak Amazon, Apple i Google. Aktualnie trwają prace nad przełomowymi badaniami naukowców z Massachusetts General Hospital, którzy opublikowali na zeszłorocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego (EASD) w Berlinie wyniki badań nad szczepionką BGC, stosowaną przeciwko gruźlicy i jej wpływem na obniżenie wartości glikemii u pacjentów z cukrzycą (1). 

Szczepionka przeciwko gruźlicy i cukrzyca typu 1

Badacze zwracają uwagę, że zaaplikowanie szczepionki w odstępie 4-tygodniowym, przez trzy lata wiązało się ze znacznym obniżeniem średniego stężenia glukozy we krwi u pacjentów chorujących na typ 1 cukrzycy. Autorzy podkreślają, że efekt utrzymywał się przez następnych pięć lat (2). Początkowo, w badaniach prowadzonych na myszach z cukrzycą typu 1 zauważono związek podawania szczepionki z przywróceniem odpowiedzi układu immunologicznego. Te pozytywne wyniki umożliwiły naukowcom przejście do badań prowadzonych na ludziach i potwierdzenie korzystnych efektów obserwowanych wcześniej na modelu zwierzęcych (3). 

Aktualnie nie znamy dokładnej przyczyny rozwoju chorób autoimmunologicznych, w tym również cukrzycy typu 1. Zależy ona od konstelacji wielu różnych czynników genetycznych i środowiskowych. Jednak autorzy badania upatrują przyczyny zwiększonej zachorowalności w zbyt małej ekspozycji na drobnoustroje, które zostały wyeliminowane w dzisiejszym, bardziej sterylnym środowisku. Sugerują, że ponowne wprowadzenie bakterii (BCG) może wzmocnić układ odpornościowy (4).

Od dawna uważa się, że przejście do czystszych i bardziej miejskich środowisk jest związane nie tylko z rozwojem cukrzycy typu 1, ale także z większą częstością występowania tej choroby”, wyjaśnia dr Faustman, dyrektor Laboratorium Immunobiologii General Hospital w Massachusetts.

Mniejsza ekspozycja człowieka na niektóre drobnoustroje, która jest konsekwencją m.in. lepszych warunków sanitarnych, częstszego stosowania antybiotyków, mniejszych rodzin, czystszych domów, mniejszego kontaktu z glebą i zwierzętami domowymi, zmieniły współczesną funkcje metaboliczne organizmu” (5).

Dlatego też, szczepionka BCG, oparta na nieszkodliwym szczepie bakterii powiązanym z tym, który powoduje gruźlicę, wydaje się działać bezpiecznie dając ekspozycję na drobnoustroje, które utraciło współczesne społeczeństwo.

Z zaciekawieniem czekamy na dalsze wyniki badań.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

Literatura:

  1. European Association for the Study of Diabetes. 54th EASD Annual Meeting. https://www.easd.org/programme-2018.html
  2. https://www.politykazdrowotna.com/33365,przelomowe-badania-w-leczeniu-cukrzycy
  3. https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jun/bcg-vaccine-found-to-strongly-improve-hba1c-in-type-1-diabetes-95134239.html
  4. Kühtreiber WM, Faustman DL. BCG Therapy for Type 1 Diabetes: Restoration of Balanced Immunity and Metabolism.Trends Endocrinol Metab. 2019 Feb;30(2):80-92. 
  5. https://eurekalert.org/pub_releases/2018-10/d-pmb100218.php
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Cukrzyca a utrata słuchu: czy Tobie to grozi?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content