Semaglutyd – lek na cukrzycę i otyłość?
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Coraz więcej dowodów potwierdza korzystny wpływ operacji bariatrycznej na długość życia osób dorosłych z otyłością, również tą związaną z cukrzycą.
Otyłość jest narastającym problemem (szczególnie w czasach pandemii), zarówno w skali społecznej jak i indywidualnej, jako choroba niosąca za sobą poważne powikłania dotyczące wszystkich narządów i układów. Według ostatniego raportu OECD, nadwaga i otyłość dotyczy 57 proc. mieszkańców Polski (w USA aż 73 proc.).
Ponad 2,8 mln Polaków cierpi na cukrzycę typu 2 (ok. 90 proc. wszystkich przypadków cukrzycy). U większości z nich ta choroba jest uwarunkowana otyłością. Powikłania sercowo-naczyniowe, głównie zawały serca i udary mózgu, należą do najczęstszych przyczyn zgonów w populacji ogólnej, a cukrzyca niestety przyczynia się do połowy z nich.
Coraz więcej dowodów potwierdza korzystny wpływ operacji bariatrycznej na długość życia osób dorosłych z otyłością. Praca Syna i wspólników była analizą opartą na możliwie dużej liczbie przypadków osób poddanych zabiegowi bariatrycznemu, oceniającą jego wpływ na długość życia pacjentów w porównaniu z otyłymi nieoperowanymi. Bardzo starannie dokonano selekcji prac objętych metaanalizą, tak aby materiał był porównywalny (1).
Do metaanalizy Syna i wsp. włączono 16 badań kohortowych i jedno badanie prospektywne (łącznie 174 772 uczestników). Były to obserwacje o wysokiej jakości pod względem doboru pacjentów z grupami kontrolnymi. Porównywano śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny u osób z otyłością oraz z cukrzycą i bez niej, które przebyły operację metaboliczno-bariatryczną, z odpowiednimi grupami chorych niepoddanych zabiegowi.
Zastosowanie operacji bariatrycznej u otyłych wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu aż o 49,2 proc., a mediana oczekiwanej długości życia wydłużyła się o 6,1 lat.
W analizie podgrup efekt leczenia był znacznie większy u osób z cukrzycą: mediana oczekiwanej długości życia wydłużyła się o 9,3 lat w porównaniu z nieoperowanymi. U pacjentów bez cukrzycy przyrost oczekiwanej długości życia wynosił 5,1 lat.
W badaniu stwierdzono, że chirurgia metaboliczno-bariatryczna zmniejsza śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny i wydłuża oczekiwaną długość życia wśród dorosłych z ciężką otyłością w ciągu 10 lat. Znacznie większe korzyści z zastosowania tej procedury odnoszą pacjenci z cukrzycą.
Otyłość jest poważną chorobą (ICD E66) (2), obarczoną licznymi powikłaniami, w tym cukrzycą. Wyniki omawianej metaanalizy Syna i wspólników, jednoznacznie dowodzą, że chirurgia metaboliczno-bariatryczna u otyłych dorosłych wiąże się ze znacznym zmniejszeniem śmiertelności ogólnej (blisko o połowę) i wydłużeniem oczekiwanej długości życia o około 6 lat.
Jeszcze większe korzyści w zakresie tych parametrów odnoszą osoby z cukrzycą. Otyli chorzy z cukrzycą zyskują niemal dwukrotne wydłużeniem życia (o ponad 9 lat) niż osoby bez niej (5 lat).
Biorąc pod uwagę wnioski z omawianej pracy, klinicyści i decydenci nie powinni wahać się, rozważając stosunek kosztów do korzyści dla zabiegów bariatrycznych u pacjentów z otyłością, zwłaszcza chorych na cukrzycę (3).
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Chrom jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek. Jego wpływ na wrażliwość insulinową oraz…
Leptyna i grelina to dwa kluczowe hormony regulujące uczucie głodu i sytości, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi energetycznej…
Przypuszczano, że suplementacja witaminy D może odgrywać istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy i insuliny w surowicy krwi. Dotychczas…
Czym jest retinopatia cukrzycowa? Retinopatia cukrzycowa to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, które występuje u większości chorych na tą jednostkę…
Podczas pandemii koronawirusa skupiliśmy się zdecydowanie za bardzo jedynie na negatywnych konsekwencjach zachorowania na COVID-19. Zapomnieliśmy o negatywnych skutkach odkładania…