Badania, Nowości

Insulina w tabletkach – rewolucja w leczeniu?

Redakcja | 22 lipca 2019
Insulina w tabletkach

Prace nad insuliną podawaną doustnie w formie pigułek trwają już od dawna. Niestety eksperymenty kończyły się różnymi wynikami. Do tej pory nie wynaleziono jednego skutecznego modelu, który mógłby zostać wprowadzony do użytku dla pacjentów. Jednak naukowcom z ośrodków naukowych w Harvardzie, Cambridge oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) udało się opracować nowatorskie metody. Jeśli tym razem rozwiązania będą skuteczne, to wreszcie będzie możliwe podawanie insuliny drogą doustną.

Cukrzyca – leczenie

Pacjenci chorujący na cukrzycę, którzy wymagają podawania insuliny, wiedzą jak nieraz iniekcje mogą być kłopotliwe. Znalezienie odpowiednich warunków sanitarnych w miejscu publicznym, przechowywanie insuliny w czasie wycieczek wakacyjnych czy radzenie sobie w upały to dla wielu diabetyków nie lada wyzwanie. W zależności od tego czy masz pompę insulinową czy peny, trzeba pamiętać o różnych niezbędnych czynnościach.

Dla wielu chorych, są one już naturalnym elementem życia codziennego i pewnego rodzaju rutyną. Jednak wciąż wiele osób z cukrzycą poszukuje łatwiejszego sposobu leczenia, zwiększającego wygodę i komfort życia.

Insulina w tabletkach – co nowego?

Pierwszy zespół naukowców – prof. Mitragotri z ośrodka w Harvardzie wraz z Johnem Paulsonem z Cambridge opublikowali prace w lipcu zeszłego roku. Opracowali unikatową postać insuliny zamkniętą specjalnej kapsułce. Insulina została stworzona na bazie cieczy jonowej i składa się z choliny i kwasu geraniowego (1). Dodatkowym autem jest odporna na działanie enzymów powłoczka. nie ulega działaniu enzymów żołądkowych i rozpuszcza się dopiero w jelicie cienkim. Osłonka jest polimerowa i została przetestowana na szczurach. Wykazano, że ich stężenie glukozy po 2 godzinach było aż o 38% niższe (2,3).

Z kolei kolejny zespół badaczy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w lutym 2019 r. także stworzyli specjalną tabletkę, ale bazującą na zupełnie innej technologii. Ta kapsułka zawiera małą igiełkę składającą się z liofilizowanej insuliny i miejscem jej przeznaczenia jest właśnie żołądek. Igła praktycznie zaraz po dotarciu do żołądka, wbija się w jego ścianę. Cały proces przebiega przy zastosowaniu bardzo małej sprężynki blokowanej przez krążek z cukru. Po jego rozpuszczeniu w wilgotnym środowisku, igła może przyczepić się do ściany żołądka. Cały proces jest nieodczuwalny dla pacjenta. Następnie rozpoczyna się proces wchłaniania insuliny, który naukowcy szacują na około godzinę. Zwracają jednak uwagę, że może on być modyfikowany. Obecnie kontynuują swoje prace badawcze we współpracy z firmą Novo Nordisk (4,5).

Te prace wyraźnie potwierdzają, że technologia w medycynie idzie dużymi krokami do przodu. Cały czas trwają prace nad poprawą komfortu życia i metod leczenia dla osób chorujących na cukrzycę. Nie minęło nawet jeszcze sto lat od wynalezienia insuliny, a sposoby leczenia diametralnie się różnią. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przeczytania artykułu o historii wynalezienia insuliny.

Trzymamy kciuki za dalsze prace naukowe i wyniki. Miejmy nadzieję, że już niedługo życie z cukrzycą będzie jeszcze łatwiejsze.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30225%2Cnowa-metoda-pozwoli-podawac-insuline-w-pigulkach.html
  2. https://www.pnas.org/content/115/28/7296
  3. http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Stworzono-tabletki-z-insulina-Czy-to-koniec-z-zastrzykami,191911,11.html
  4. https://www.rp.pl/Zdrowie-/190219402-Rewolucja-w-leczeniu-cukrzycy-typu-2-Insulina-w-kapsulkach-moze-zastapic-zastrzyki.html
  5. http://news.mit.edu/2019/pill-deliver-insulin-orally-0207
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Ruszyło badanie kliniczne SINT1A nad prewencją cukrzycy typu 1

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content