Aktualności

Jak przetrwać upały z cukrzycą? Elektrolity dla cukrzyków

Redakcja | 24 czerwca 2019
Poziom cukru a temperatura upały z cukrzycą

Pierwszy dzień lata kalendarzowego już za nami. Natomiast lato w pełni jest już odczuwalne od paru tygodni. Poziom cukru a temperatura to dla diabetyka zagadnienie, o którym musi mieć pojęcie przed wakacjami. Dla niejednego Diabetyka upały z cukrzycą są dość dużym wyzwaniem. Wielu z Was pyta nas i zastanawia się jak radzić sobie z cukrem w tak upalne dni. Dlatego też, na ten wakacyjny czas przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

Dlaczego upały są niebezpieczne dla cukrzyków?

Osoby chorujące na cukrzycę muszą dbać o to, aby ich poziom cukru we krwi nie wahał się nadmiernie. Jak temperatura wpływa na poziom glukozy u diabetyków?

  • Wysokie temperatury oraz wysoka wilgotność powietrza pojawiające się podczas upalnych dni mogą powodować problemy z przyswajaniem insuliny – hormonu odpowiedzialnego za utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Właśnie dlatego w trakcie upału pojawia się wyższe ryzyko związane z hipoglikemią oraz hiperglikemią, czego efektem mogą być zasłabnięcia i omdlenia.
  • Osoby przyjmujące preparaty z insuliną oraz leki diabetologiczne muszą również pamiętać, że są one wrażliwe na wysokie temperatury i światło, dlatego może to przekładać się na ich mniejszą efektywność.
  • Diabetycy są też w wyższym stopniu narażeni na pojawianie się problemów skórnych na skutek ekspozycji na słońce. To nie tylko zwiększone ryzyko oparzeń skórnych, ale również innych chorób, na przykład pęcherzycy cukrzycowej.

Cukrzyca a upały – o czym warto pamiętać?

  1. Podczas upałów diabetycy powinni zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę.
    1. Oczywiście nieustannie podstawowym warunkiem pozostaje unikanie alkoholu i cukrów prostych, tym bardziej że stanowią one pułapki kaloryczne i tym gorzej wpływają na funkcjonowanie organizmu wobec podwyższonych temperatur. Zamiast tego najlepiej sięgnąć po produkty wartościowe, np. owoce, które regulują poziom nawodnienia organizmu. Pamiętajmy jednak, że owoce zawierają również cukry i nie należy przesadzać z ich spożywaniem.
    2. Podczas upałów, dla diabetyka to jogurty naturalne stanowią doskonały pomysł na podwieczorek. A to ze względu na fakt, że są lekkostrawne i wspomagają w problemach trawiennych. Dodatkowo orzeźwiają i zawierają dużo wapnia. Na bazie jogurtów można także przygotować chłodnik.
  2. Podstawę podczas kąpieli słonecznych stanowi właściwe przechowywanie insuliny, ponieważ niewłaściwe może poskutkować jej nieaktywnością. Również sprzęt do pomiaru glikemii i podawania insuliny musi być przetrzymywany zgodnie z zasadami.

Poziom cukru a temperatura: przydatne wskazówki

Jak przetrwać upał i utrzymać dobre wartości glikemii oraz dzięki temu cieszyć się latem, przeczytasz poniżej :).

Poziom cukru a temperatura: insulina w upały działa inaczej

Insulina w wysokiej temperaturze wchłania się szybciej. Oznacza to, że po jej podaniu może osiągnąć szczyt działania szybciej niż zwykle. Tak samo działa intensywny wysiłek fizyczny, gorący prysznic, sauna lub masaż miejsc podawania insuliny.

Przechowuj insulinę w odpowiedniej temperaturze

Jeśli idziesz na plażę albo będziesz przebywał w temperaturze wyższej niż 25 stopni, pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie etui termiczne, które pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę leku. W przeciwnym razie lek może nie zadziałać, co w konsekwencji może wiązać się z wysokim stężeniem glukozy, a nawet ryzykiem rozwoju kwasicy ketonowej.

Poziom cukru a temperatura: Mierz częściej cukier 

Przy wysokich temperaturach łatwo pomylić objawy hiper- lub hipoglikemii z konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na słońce. Suchość w ustach nie zawsze musi oznaczać małe spożycie wody, ale może wiązać się ze zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi. Z kolei pot może sygnalizować nie tylko przegrzanie, ale również niedocukrzenie. Dlatego zawsze bądź wyposażony w glukozę w żelu lub słodki napój i mierz cukier częściej niż zwykle.

Pamiętaj, lody też mają wymienniki 🙂

lody sorbety cukrzyca diabetyk cukier

Lody są miłą chłodzącą przekąską, ale nawet te w postaci sorbetów też zawierają wymienniki węglowodanowe. Zwłaszcza jeśli są jedzone w wafelku. Pamiętaj, że zawsze możesz łatwo i szybko sprawdzić różne letnie przekąski w tabelach WW i WBT.

Weź pod uwagę aktywność fizyczną 

Latem wielu Diabetyków nie może sobie poradzić z hipoglikemią, ponieważ ma większy wysiłek fizyczny niż na co dzień. Zapominamy, że zwiedzanie, sporty wodne, czy spacery po plaży to również wysiłek, na który należy zredukować dawkę insuliny. Jeśli planujesz aktywny urlop, weź pod uwagę konieczność redukcji dawki bazy lub przeliczników do posiłków. Warto porozmawiać przed wyjazdem o tym ze swoim lekarzem diabetologiem.

Nawadniaj się 

upały z cukrzycą pij dużo wody

Wiele osób o tym wie, ale okazuje się, że niewiele stosuje w praktyce :). Wysokie temperatury powodują, że Twój organizm traci dużo wody razem z potem. Do tego tracisz również cenne elektrolity, szczególnie jeśli jesteś aktywny fizycznie. Zaleca się wypijanie 2 l niegazowanej wody mineralnej, a jeśli jesteś aktywny to najlepiej tej wysokozmineralizowanej. Wyjątkiem jest tendencja do tworzenia się kamieni nerkowych, wówczas należy spożywać wody źródlane lub niskozmineralizowane.

Uważaj na alkohol

Alkohol, niezależnie od pory roku, zazwyczaj prowadzi do dużych wahań glikemii. Jednocześnie w wakacje z uwagi na upał może działać szybciej, przez co nawet niewielkie ilości mogą być niebezpieczne. Alkohol również działa odwadniająco, co w upały stanowi jeszcze większy problem. Pamiętaj, że w przypadku hipoglikemii i stanu upojenia alkoholem glukagon może również nie zadziałać tak jak powinien. Więcej o wpływie alkoholu na stężenie glukozy możesz przeczytać w osobnym artykule.

Jeśli chcesz więcej przeczytać o tym, jak się przygotować do wakacji i o czym warto pamiętać pakując walizkę, zajrzyj do osobnego artykułu.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Cukrzyca a SIBO

Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…

Czytaj dalej »

Zmiany refundacji insulin długodziałających

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content