Aktualności

Poziom cukru a temperatura: jak przetrwać upały?

Redakcja | 24 czerwca 2019
Poziom cukru a temperatura upały z cukrzycą

Pierwszy dzień lata kalendarzowego już za nami. Natomiast lato w pełni jest już odczuwalne od paru tygodni. Poziom cukru a temperatura to dla diabetyka zagadnienie, o którym musi mieć pojęcie przed wakacjami. Dla niejednego Diabetyka upały z cukrzycą są dość dużym wyzwaniem. Wielu z Was pyta nas i zastanawia się jak radzić sobie z cukrem w tak upalne dni. Dlatego też, na ten wakacyjny czas przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

Poziom cukru a temperatura: przydatne wskazówki

Jak przetrwać upał i utrzymać dobre wartości glikemii oraz dzięki temu cieszyć się latem, przeczytasz poniżej :).

Poziom cukru a temperatura: insulina w upały działa inaczej

Insulina w wysokiej temperaturze wchłania się szybciej. Oznacza to, że po jej podaniu może osiągnąć szczyt działania szybciej niż zwykle. Tak samo działa intensywny wysiłek fizyczny, gorący prysznic, sauna lub masaż miejsc podawania insuliny.

Przechowuj insulinę w odpowiedniej temperaturze

Jeśli idziesz na plażę albo będziesz przebywał w temperaturze wyższej niż 25 stopni, pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie etui termiczne, które pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę leku. W przeciwnym razie lek może nie zadziałać, co w konsekwencji może wiązać się z wysokim stężeniem glukozy, a nawet ryzykiem rozwoju kwasicy ketonowej.

Poziom cukru a temperatura: Mierz częściej cukier 

Przy wysokich temperaturach łatwo pomylić objawy hiper- lub hipoglikemii z konsekwencjami nadmiernej ekspozycji na słońce. Suchość w ustach nie zawsze musi oznaczać małe spożycie wody, ale może wiązać się z za wysokim stężeniem glukozy we krwi. Z kolei pot może sygnalizować nie tylko przegrzanie, ale również niedocukrzenie. Dlatego zawsze bądź wyposażony w glukozę w żelu lub słodki napój i mierz cukier częściej niż zwykle.

Pamiętaj, lody też mają wymienniki 🙂

lody sorbety cukrzyca diabetyk cukier

Lody są miłą chłodzącą przekąską, ale nawet te w postaci sorbetów też zawierają wymienniki węglowodanowe. Zwłaszcza jeśli są jedzone w wafelku. Pamiętaj, że zawsze możesz łatwo i szybko sprawdzić różne letnie przekąski w asystencie googla lub tabelach WW i WBT.

Weź pod uwagę aktywność fizyczną 

Latem wielu Diabetyków nie może sobie poradzić z hipoglikemią, ponieważ ma większy wysiłek fizyczny niż na co dzień. Zapominamy, że zwiedzanie, sporty wodne, czy spacery po plaży to również wysiłek, na który należy zredukować dawkę insuliny. Jeśli planujesz aktywny urlop, weź pod uwagę konieczność redukcji dawki bazy lub przeliczników do posiłków. Warto porozmawiać przed wyjazdem o tym ze swoim lekarzem diabetologiem.

Nawadniaj się 

upały z cukrzycą pij dużo wody

Wiele osób o tym wie, ale okazuje się, że niewiele stosuje w praktyce :). Wysokie temperatury powodują, że Twój organizm traci dużo wody razem z potem. Do tego tracisz również cenne elektrolity, szczególnie jeśli jesteś aktywny fizycznie. Zaleca się wypijanie 2 l niegazowanej wody mineralnej, a jeśli jesteś aktywny to najlepiej tej wysokozmineralizowanej. Wyjątkiem jest tendencja do tworzenia się kamieni nerkowych, wówczas należy spożywać wody źródlane lub niskozmineralizowane.

Uważaj na alkohol

Alkohol, niezależnie od pory roku, zazwyczaj prowadzi do dużych wahań glikemii. Jednocześnie w wakacje z uwagi na upał może działać szybciej, przez co nawet niewielkie ilości mogą być niebezpieczne. Alkohol również działa odwadniająco, co w upały stanowi jeszcze większy problem. Pamiętaj, że w przypadku hipoglikemii i stanu upojenia alkoholem glukagon może również nie zadziałać tak jak powinien. Więcej o wpływie alkoholu na stężenie glukozy możesz przeczytać w osobnym artykule.

Jeśli chcesz więcej przeczytać o tym, jak się przygotować do wakacji i o czym warto pamiętać pakując walizkę, zajrzyj do osobnego artykułu.

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Przeczytaj także

E-recepta: jak działa elektroniczna recepta?