Aktualności

Elektroniczny System Medycyny Szkolnej: jak poprawić zdrowie dzieci?

Redakcja | 14 stycznia 2020
elektroniczny system medycyny szkolnej

Milanówek pierwszą gminą z nowatorskim Elektronicznym Systemem Medycyny Szkolnej. System pozwala na badania przesiewowe uczniów oraz na dostęp do stanu zdrowia dziecka rodzicom. Jak działa?

ESMS, czyli Elektroniczny System Medycyny Szkolnej

ESMS to narzędzie stworzone przez Fundację Medicover. We współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego wdraża je do placówek oświatowych w całej Polsce.

System znacznie usprawnia wykonanie badań przesiewowych. 

ESMS umożliwia również budowanie polityki prozdrowotnej w polskich szkołach oraz pozwala na szybkie udostępnianie danych o zdrowiu dziecka rodzicom, którzy znajdą z nim dalsze zalecenia, co do stanu zdrowia pociechy.

Po co regularnie badać dzieci w polskich szkołach?

W Europie otyłość przybiera rozmiar epidemii. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat potroiła się częstość występowania nadwagi i otyłości, niestety również wśród dzieci. Do 2025 roku w Polsce będzie aż 30% otyłych mężczyzn i 26% otyłych kobiet.

Średnio 22% przebadanych w ramach Programu PoZdro! uczniów w wieku 12-13 lat w miastach ma nadwagę i otyłość. W gminach sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo problem nadwagi i otyłości dotyczy nawet 30-35% dzieci. Ponadto aż 65% nastolatków ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną wykazaną w teście sprawności krążeniowo-oddechowej. Oznacza to, że nawet młodzież o prawidłowej masie ciała narażona jest na zdrowotne konsekwencje związane z brakiem ruchu, w postaci chorób cywilizacyjnych, do których przyczynia się niezdrowy styl życia.” – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Nowoczesne narzędzie podniesie standard opieki zdrowotnej dzieci w szkołach

Niestety, w większości placówek oświatowych nie funkcjonują systemy elektroniczne. Wiele gabinetów nadal nie są wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy.

“System ESMS pokazuje nie tylko wyniki badań, ale także zalecenia, które warto zastosować w profilaktyce zdrowotnej konkretnego pacjenta. Okazał się poza tym bardzo prosty w obsłudze. Teraz rodzic dostaje jedną kartkę A4 z wynikami badania swojego dziecka i ma w nich jasno określone, które składowe badania są w normie, a co wymaga interwencji lub monitorowania.” – mówi Irena Chojnacka, pielęgniarka.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych nowym trendem

Wyniki badań stanu zdrowia dzieci w Polsce pokazują, że zaangażowanie samorządów lokalnych w profilaktykę chorób cywilizacyjnych i kooperacja z organizacjami pozarządowymi powinny stać się ogólnopolskim trendem. 

Otyłość jest chorobą. 

Stanowi także przyczynę innych schorzeń, takich jak:

  • cukrzyca typu 2
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • choroba niedokrwienna serca, 
  • zawały i udary, 
  • czy choroby nowotworowe. 

Konsekwencją otyłości może być również: insulinooporność, podwyższony poziom cholesterolu, zwyrodnienia stawów, czy stłuszczenie wątroby. 

Zdrowy uczeń w szkołach: regularnie badajmy nasze dzieci

Coraz częściej dostrzegane u dzieci brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. 

Regularne badania przesiewowe, takie jak:

  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • ocena ostrości widzenia
  • ocena masy i składu ciała
  • ocena postawy ciała
  • ocena sprawności krążeniowo-oddechowej

mogą zapobiec wielu powikłaniom i chorobom w późniejszych latach.

Skuteczność wdrożonego w gminie Milanówek systemu informatycznego została potwierdzona podczas trwających 6 lat badań przesiewowych dzieci, w ramach ogólnopolskiego programu PoZdro! realizowanego przez Fundację Medicover. 

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Dla kogo teleporady? Dlaczego powinieneś korzystać z telemedycyny?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content