Semaglutyd – lek na cukrzycę i otyłość?
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Milanówek pierwszą gminą z nowatorskim Elektronicznym Systemem Medycyny Szkolnej. System pozwala na badania przesiewowe uczniów oraz na dostęp do stanu zdrowia dziecka rodzicom. Jak działa?
ESMS to narzędzie stworzone przez Fundację Medicover. We współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego wdraża je do placówek oświatowych w całej Polsce.
System znacznie usprawnia wykonanie badań przesiewowych.
ESMS umożliwia również budowanie polityki prozdrowotnej w polskich szkołach oraz pozwala na szybkie udostępnianie danych o zdrowiu dziecka rodzicom, którzy znajdą z nim dalsze zalecenia, co do stanu zdrowia pociechy.
W Europie otyłość przybiera rozmiar epidemii. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat potroiła się częstość występowania nadwagi i otyłości, niestety również wśród dzieci. Do 2025 roku w Polsce będzie aż 30% otyłych mężczyzn i 26% otyłych kobiet.
“Średnio 22% przebadanych w ramach Programu PoZdro! uczniów w wieku 12-13 lat w miastach ma nadwagę i otyłość. W gminach sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo problem nadwagi i otyłości dotyczy nawet 30-35% dzieci. Ponadto aż 65% nastolatków ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną wykazaną w teście sprawności krążeniowo-oddechowej. Oznacza to, że nawet młodzież o prawidłowej masie ciała narażona jest na zdrowotne konsekwencje związane z brakiem ruchu, w postaci chorób cywilizacyjnych, do których przyczynia się niezdrowy styl życia.” – mówi Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.
Niestety, w większości placówek oświatowych nie funkcjonują systemy elektroniczne. Wiele gabinetów nadal nie są wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy.
“System ESMS pokazuje nie tylko wyniki badań, ale także zalecenia, które warto zastosować w profilaktyce zdrowotnej konkretnego pacjenta. Okazał się poza tym bardzo prosty w obsłudze. Teraz rodzic dostaje jedną kartkę A4 z wynikami badania swojego dziecka i ma w nich jasno określone, które składowe badania są w normie, a co wymaga interwencji lub monitorowania.” – mówi Irena Chojnacka, pielęgniarka.
Wyniki badań stanu zdrowia dzieci w Polsce pokazują, że zaangażowanie samorządów lokalnych w profilaktykę chorób cywilizacyjnych i kooperacja z organizacjami pozarządowymi powinny stać się ogólnopolskim trendem.
Otyłość jest chorobą.
Stanowi także przyczynę innych schorzeń, takich jak:
Konsekwencją otyłości może być również: insulinooporność, podwyższony poziom cholesterolu, zwyrodnienia stawów, czy stłuszczenie wątroby.
Coraz częściej dostrzegane u dzieci brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
Regularne badania przesiewowe, takie jak:
mogą zapobiec wielu powikłaniom i chorobom w późniejszych latach.
Skuteczność wdrożonego w gminie Milanówek systemu informatycznego została potwierdzona podczas trwających 6 lat badań przesiewowych dzieci, w ramach ogólnopolskiego programu PoZdro! realizowanego przez Fundację Medicover.
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek dnia, a dla osób z cukrzycą ma ono szczególne znaczenie. Po nocnym okresie…
Bieganie: ten sport dostępny dla wszystkich obniża ciśnienie, normuje poziom cukru we krwi, a również przeciwdziała depresji. Jak rozpocząć bieganie?
Cukrzyca pod kontrolą to kampania edukacyjna realizowana ze współpracą z Gazetą Wyborczą i Warsaw Press. 14 listopada, w Światowy Dzień…
Badania w “cukrzycobusie” są jednym z elementów programu profilaktyki cukrzycy typu 2 w powiecie kartuskim. Będzie można z nich skorzystać…