Wpływ mikroplastiku w diecie na rozwój cukrzycy – mit czy zagrożenie?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Ryzyko cukrzycy po COVID-19 wzrasta nawet o 40%. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology wskazują na związek między tą chorobą a COVID-19. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, są dużo bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2, dlatego warto się zbadać! Mieszkańcy metropolii mogą to zrobić bezpłatnie w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy.
Naukowcy coraz więcej wiedzą o skutkach ubocznych, jakie powoduje COVID-19. Amerykańscy badacze odkryli, że osoby, które przeszły COVID-19 mają aż o 40% większe ryzyko zdiagnozowania cukrzycy typu 2. Analiza badawcza nie wskazuje, że COVID-19 powoduje cukrzycę, ale podkreśla związek, jaki istnieje między tymi dwoma schorzeniami.
Naukowcy nie mają wątpliwości – opieka nad pacjentami zwłaszcza po ostrym COVID-19 powinna obejmować badania przesiewowe i identyfikację!
W te zalecenia wpisuje się Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2, realizowany na terenie metropolii do 2023 r.
Jak informuje portal poradnikzdrowie.pl, w badaniu opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie The Lancet Diabetes & Endocrinology oceniono dokumentację medyczną ponad 181 tys. pacjentów Departamentu Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych, u których zdiagnozowano COVID-19 między 1 marca 2020 r. a 30 września 2021 r. W kolejnym etapie naukowcy porównali dane 4,1 miliona pacjentów, którzy nigdy nie przeszli zakażenia oraz kolejnych 4,28 miliona pacjentów leczonych jeszcze przed pandemią.
Z badań wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy było większe u osób, które przeszły chorobę ciężko, ale podwyższone ryzyko zauważono także u pacjentów z łagodniejszymi objawami.
Zdecydowana większość pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę po przejściu COVID-19, miała cukrzycę typu 2, a nie cukrzycę typu 1. Naukowcy podkreślają, że w świetle tych badań cukrzycę należy traktować jako składnik zespołu długiego COVID-19 (czyli długotrwałych objawów zakażenia koronawirusem), a strategie opieki nad osobami, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 powinny zawierać badania przesiewowe i leczenie cukrzycy. Oczywiście wyniki badań amerykańskich naukowców muszą być potwierdzone w kolejnych badaniach.
Program Profilaktyki Cukrzycy typu 2 zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.
Na terenie naszej metropolii w ramach programu realizowanych jest 6 projektów dla mieszkańców:
Wkrótce rusza program dla powiatu kartuskiego. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat.
Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów.
Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.
Program Profilaktyki Cukrzycy jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85% pochodzi z funduszy europejskich. W ramach 6 projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.
Przed wybuchem pandemii szacowało się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5% populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby! W świetle nowych badań można przypuszczać, że to ryzyko w najbliższych miesiącach i latach dramatycznie wzrośnie. Szybka diagnoza jest kluczowa w procesie zapobiegania rozwojowi choroby i skutecznego leczenia.
https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=5e3afe97628c462a&title=Przeszedles-COVID-19-Zbadaj-sie-w-ramach-metropolitalnego-Programu-Profilaktyki-Cukrzycy
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
W wykazie leków refundowanych dla diabetyków od 1 lipca 2019 r. cofnięta została refundacja leku DIAPREL MR 60 mg. Dawka zalecana przez WHO.
Nieświadomość hipoglikemii nie jest już przeciwwskazaniem do posiadania prawa jazdy dla osoby chorującej na cukrzycę. Pod warunkiem jednak, że na…
W dniu 8 czerwca 2019 r. odbędzie się XIV Konferencja Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, której jesteśmy oficjalnym Patronatem Medialnym. Spotkanie…