Aktualności, Nowości

Nowa technologia pomaga dzieciom z cukrzycą. To już prawie sztuczna trzustka

Redakcja | 12 kwietnia 2021
hybrydowa pompa insulinowa

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach kilkunastu małych pacjentów z cukrzycą typu 1 korzysta już z hybrydowych pomp insulinowych. To najnowocześniejsze obecnie urządzenia, które “uczą” się pacjenta. Zdaniem specjalistów to także krok na drodze do wynalezienia sztucznej trzustki.

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy niszczy komórki beta w trzustce, które odpowiadają za wydzielanie insuliny. Z tego powodu chory musi już do końca życia zażywać insulinę.

Hybrydowa pompa insulinowa – przełom w technologii dla cukrzyków

Chorzy mogą sobie tylko robić zastrzyki z insuliną. Ogromnym przełomem w normowaniu poziomu glukozy we krwi stały się pompy insulinowe. Kto ma pompę, nie musi się kłuć. Robi pomiar cukru, a potem odpowiednio dawkuje insulinę. Pompa hybrydowa sama regularnie mierzy poziom glukozy we krwi. Reaguje więc też na jego spadki i to na tym właśnie polega przełom.

– W tym roku pierwsi nasi pacjenci rozpoczęli korzystanie z nowego typu urządzeń – pomp hybrydowych. To nie jest jeszcze sztuczna trzustka, ale to krok milowy w kierunku pełnej automatyzacji pomp. Pompy hybrydowe to zupełnie inna jakość w leczeniu cukrzycy – mówi prof. Przemysława Jarosz-Chobot, która kieruje oddziałem diabetologii w GCZD.

Pompie hybrydowej, w odróżnieniu od tradycyjnej pompy insulinowej, podaje się tylko informacje o ilości spożytych węglowodanów i wysiłku fizycznym. Ta pompa sama co pięć minut mierzy poziom glukozy i oblicza, jaką dawkę insuliny podać. Kiedy z pomiaru wynika, że poziom cukru jest niebezpiecznie niski (hipoglikemia jest równie niebezpieczna co hiperglikemia), w ogóle odcina dopływ insuliny.

Dzięki temu pompa sprzyja utrzymaniu wyrównanego poziomu cukru we krwi, co jest kluczową sprawą dla chorego. Duże wahania poziomu cukru mogą bowiem prowadzić do groźnych powikłań.

Hybrydowa pompa połączona z aplikacją na telefon

Pompa hybrydowa jest tak „inteligentna”, że potrafi nawet korygować wzrost poziomu cukru, gdy pacjentowi zdarzy się pomyłka w oszacowaniu ilości spożytych węglowodanów.

Dzięki specjalnej aplikacji poziom glukozy można monitorować na smartfonie. Pompa dzięki niej może też wysyłać powiadomienia i alarmy. Co więcej, specjalną aplikację mogą mieć także na swoich telefonach rodzice dziecka – im także wszystko będzie się wyświetlać.

– Ta pompa uczy się pacjenta. Bada, ile potrzebuje insuliny, jaka jest jego insulinowrażliwość, analizuje inne wskaźniki i wyciąga wnioski. Urządzenie pracuje i czuwa nad dzieckiem również w nocy, co jest wielkim wsparciem dla opiekunów – podkreśla prof. Jarosz-Chobot (1).

Kto w tej chwili korzysta z hybrydowej pompy insulinowej?

Z pomp hybrydowych na razie korzysta kilkunastu pacjentów GCZD. Koszt urządzenia to ok. 20 tys. zł. Rodziny kupiły je za własne pieniądze albo dzięki pomocy różnych fundacji, ponieważ NFZ ich nie refunduje. GCZD pomaga organizując dla rodziców i opiekunów warsztaty, na których uczy, jak korzystać z wszystkich możliwości pomp.

– Rozwój technologii w leczeniu cukrzycy jest ogromny. Nasz oddział podejmuje wyzwanie, dokształcamy się i wprowadzamy nowości – obiecuje Prof. Jarosz-Chobot.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26789352,nowa-technologia-pomaga-dzieciom-z-cukrzyca-to-juz-prawie-sztuczna.html

O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Cukrzyca a SIBO

Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…

Czytaj dalej »

Mieszkasz w Sopocie? Zrób badania i uchroń się przed cukrzycą

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content