Aktualności

Od września edukacja zdrowotna w szkołach

Redakcja | 20 lipca 2020
Edukacja zdrowotna w szkolach

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od września ruszą lekcje zdrowia. Edukacja zdrowotna w szkołach będzie miała odpowiedni poziom.

Nauka o zdrowiu jako przedmiot w szkole?

W sierpniu 2019 r. Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, zasugerował by nauka o zdrowiu w końcu została uznana jako dodatkowy, odrębny przedmiot w szkole. Jednak na najbliższy rok szkolny Ministerstwo Edukacji Narodowej przewidziało inne rozwiązanie. 

Zgodnie z rozporządzeniem, lekcje o zdrowiu zostaną wykładane w trakcie lekcji wychowawczych. Od września będzie to zobowiązaniem każdego wychowawcy, by część zajęć w ramach tzw. godzin wychowawczych były poświęcone tematowi ochrony zdrowia.

„W rozporządzeniu wskazane zostało, że ze względu na wyzwania cywilizacyjne dzisiejszego świata i zagrożenia z tym związane, zasadne jest również zwrócenie przez wychowawców szczególnej uwagi m.in. na zagadnienia, które kształtują postawy prozdrowotne uczniów” – mówi treść uzasadnienia rozporządzenia.

Jakie tematy zostaną poruszone podczas lekcji edukacji zdrowotnej?

W rozporządzeniu nie znajdziemy jednak wykazu tematów, który należy poruszyć w ramach kształtowania postaw zdrowotnych uczniów. 

Określono natomiast w formie katalogu otwartego obszary tematyczne, na które wychowawca będzie zwracał szczególną uwagę.

Nauczycielowi zostanie więc przyznana duża swoboda w kwestii wyborów tematów prozdrowotnych, które podejmie. 

Podczas zajęć uczniowie będą poruszać zagadnienia takie jak: 

  • zasady zdrowego trybu życia
  • prawa i obowiązki pacjenta; 
  • podstawy organizacji systemu ochrony zdrowia; 
  • podstawowa wiedza w zakresie pomocy przewlekle chorym; 
  • poznanie wybranych jednostek chorobowych i zarys sposobów ich leczenia lub reagowania na zachorowanie (przykładowo np. grypy, chorób krążenia, cukrzycy, alergii, chorób zakaźnych); 
  • podstawowe zasady pierwszej pomocy; 
  • podstawowa wiedza w zakresie zbilansowanego sposobu odżywiania
  • metody redukcji stresu; 
  • ocena konsekwencji działań profilaktycznych i znaczenie sportu
  • wiedza o szczepieniach ochronnych.

„Kluczowe znaczenie mieć będzie jednak nie samo wprowadzenie obowiązku poruszania tematów zdrowotnych w szkole, a sposób w jaki ten obowiązek będzie realizowany. Czy będą to jałowe pogadanki, czy pas transmisji rzetelnej wiedzy na kluczowe tematy dotyczące ochrony zdrowia. Moim zdaniem zakres tematyczny prowadzonych lekcji powinien być określany we współpracy z samorządem lekarskim, a same lekcje prowadzone przez fachowców z dziedziny zdrowia publicznego– mówi Maciej Hamankiewicz, b. prezes Naczelnej Izby Lekarskiej (1).

Mamy nadzieję, że lekcje edukacji zdrowotnej w szkołach zostaną przygotowane rzetelnie, przez wykwalifikowanych do tego specjalistów i zostaną na nich poruszone również tematy chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość, która dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Innowacyjna metoda walki z bólem: technologia FREMS

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content