Wpływ mikroplastiku w diecie na rozwój cukrzycy – mit czy zagrożenie?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
W dniach od 16 do 18 maja 2019 w Lublinie odbył się jubileuszowy XX Zjazd Naukowy PTD Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Oczywiście, byliśmy na nim obecni.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne to największa organizacja diabetologiczna w Polsce. Skupia wokół siebie lekarzy, pielęgniarki oraz osoby, których praca jest związana z zagadnieniem diabetologii. W programie m.in. były sesje związane z cukrzycą typu 1, mówiono również o powikłaniach stopy cukrzycowej oraz o układzie nerwowym w cukrzycy.
Na miejscu nie zabrakło naszej obecności. Dr n.med. Anita Rogowicz-Frontczak z naszej redakcji uczestniczyła w sesji Przypadków Klinicznych – opowiadała o przypadku Pacjenta z cukrzycą typu 1 i chorobą Addisona.
Profesor Ralph DeFronzo podczas swojej prelekcji zwrócił uwagę na to, że leczenie cukrzycy typu 2 powinniśmy leczyć od początku analogami GLP_1, flozynami i lioglitazonem, a dopiero na 4 miejscu metforminą.
Nie obyło się również bez sesji plakatowej oraz prezentacjach produktów wielu firm: Novo Nordisk, Sanofi-Aventis, Roche Diabetes Care Polska i wielu innych.
Na XX Zjeździe PTD zaprezentowana została również pierwsza bezdrenowa pompa Accu-Chek Solo. W systemie znajdziemy funkcje znane z tradycyjnych pomp insulinowych oraz zaawansowane technologicznie podawanie insuliny bez użycia drenów. Składa się on z dwóch części: częściowo jednorazowej mikropompy insulinowej oraz w pełni funkcjonalnego pilota zdalnego sterowania zawierającego glukometr i kalkulator bolusa.
Czy to będzie prawdziwy przełom w leczeniu diabetyków? CEO Roche Diagnostics, Roland Diggelmann jest pewien, że tak. “Nowa modułowa konstrukcja naszego systemu mikropompy Accu-Chek Solo odpowiada potrzebom osób z cukrzycą, zapewniając większą dyskrecję i elastyczność”.
Podczas tego Zjazdu odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PTD i wyłoniono nowe władze Towarzystwa na kolejne lata: 2019-2023. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Poznania została Prezesem Zarządu Głównego, natomiast viceprezesem prof. Irina Kowalska z Białegostoku.
prof. Aleksandra Araszkiewicz – Poznań
prof. Katarzyna Cypryk – Łódź
prof. Grzegorz Dzida – Lublin
prof. Wojciech Fendler – łódźprof. Janusz Gumprecht – Zabrze/Katowice
prof. Tomasz Klupa – Kraków
prof. Irina Kowalska – Białystok – Vice Prezes
prof. Maciej Małecki – Kraków – past Prezes
prof. Małgorzata Myśliwiec – Gdańsk
prof. Agnieszka Szadkowska – Łódź
prof. Agnieszka Szypowska – Warszawa
prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz – Poznań – Prezes
dr med. Mariusz Dąbrowski – Rzeszów
prof. Przemysława Jarosz-Chobot – Katowice
prof. Ewa Wender-Ożegowska – Poznań – Przewodnicząca
dr med. Bogumił Wolnik – Gdańsk
Z naszej strony dziękujemy za możliwość zdobycia wiedzy zaprezentowanej na Zjeździe, życzymy powodzenia i determinacji w działaniach związanych z diabetologią w Polsce.
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Damian Kordas zwyciężył Master Chefa, Agenta oraz Taniec z Gwiazdami. Czy wiedzieliście, że Damian Kordas ma cukrzycę typu 1? Kim…
Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT czy programy graficzne, potrafiące wygenerować surrealistyczne obrazy. Algorytmy AI coraz częściej służą również…
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków uruchamia docelowo około 100 punktów pomocy dla diabetyków z Ukrainy, którzy opuścili kraj w związku z wojną….