Rola błonnika w diecie diabetyka: Jak włączyć go do codziennych posiłków?
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
W dniach od 16 do 18 maja 2019 w Lublinie odbył się jubileuszowy XX Zjazd Naukowy PTD Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Oczywiście, byliśmy na nim obecni.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne to największa organizacja diabetologiczna w Polsce. Skupia wokół siebie lekarzy, pielęgniarki oraz osoby, których praca jest związana z zagadnieniem diabetologii. W programie m.in. były sesje związane z cukrzycą typu 1, mówiono również o powikłaniach stopy cukrzycowej oraz o układzie nerwowym w cukrzycy.
Na miejscu nie zabrakło naszej obecności. Dr n.med. Anita Rogowicz-Frontczak z naszej redakcji uczestniczyła w sesji Przypadków Klinicznych – opowiadała o przypadku Pacjenta z cukrzycą typu 1 i chorobą Addisona.
Profesor Ralph DeFronzo podczas swojej prelekcji zwrócił uwagę na to, że leczenie cukrzycy typu 2 powinniśmy leczyć od początku analogami GLP_1, flozynami i lioglitazonem, a dopiero na 4 miejscu metforminą.
Nie obyło się również bez sesji plakatowej oraz prezentacjach produktów wielu firm: Novo Nordisk, Sanofi-Aventis, Roche Diabetes Care Polska i wielu innych.
Na XX Zjeździe PTD zaprezentowana została również pierwsza bezdrenowa pompa Accu-Chek Solo. W systemie znajdziemy funkcje znane z tradycyjnych pomp insulinowych oraz zaawansowane technologicznie podawanie insuliny bez użycia drenów. Składa się on z dwóch części: częściowo jednorazowej mikropompy insulinowej oraz w pełni funkcjonalnego pilota zdalnego sterowania zawierającego glukometr i kalkulator bolusa.
Czy to będzie prawdziwy przełom w leczeniu diabetyków? CEO Roche Diagnostics, Roland Diggelmann jest pewien, że tak. “Nowa modułowa konstrukcja naszego systemu mikropompy Accu-Chek Solo odpowiada potrzebom osób z cukrzycą, zapewniając większą dyskrecję i elastyczność”.
Podczas tego Zjazdu odbyło się Walne Zgromadzenie Członków PTD i wyłoniono nowe władze Towarzystwa na kolejne lata: 2019-2023. Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz z Poznania została Prezesem Zarządu Głównego, natomiast viceprezesem prof. Irina Kowalska z Białegostoku.
prof. Aleksandra Araszkiewicz – Poznań
prof. Katarzyna Cypryk – Łódź
prof. Grzegorz Dzida – Lublin
prof. Wojciech Fendler – łódźprof. Janusz Gumprecht – Zabrze/Katowice
prof. Tomasz Klupa – Kraków
prof. Irina Kowalska – Białystok – Vice Prezes
prof. Maciej Małecki – Kraków – past Prezes
prof. Małgorzata Myśliwiec – Gdańsk
prof. Agnieszka Szadkowska – Łódź
prof. Agnieszka Szypowska – Warszawa
prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz – Poznań – Prezes
dr med. Mariusz Dąbrowski – Rzeszów
prof. Przemysława Jarosz-Chobot – Katowice
prof. Ewa Wender-Ożegowska – Poznań – Przewodnicząca
dr med. Bogumił Wolnik – Gdańsk
Z naszej strony dziękujemy za możliwość zdobycia wiedzy zaprezentowanej na Zjeździe, życzymy powodzenia i determinacji w działaniach związanych z diabetologią w Polsce.
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Jesień to idealny czas na nowe inspiracje kulinarne, również dla osób z cukrzycą. Sezonowe warzywa oraz owoce o niskim indeksie…
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku (1) zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych…
Magnez to składnik mineralny, biorący udział w licznych procesach biochemicznych, zachodzących w organizmie. Odgrywa on więc istotną rolę w jego…
Od 1 lipca chorzy na cukrzycowy obrzęk plamki żółtej zyskają lepszy dostęp do leczenia tej groźnej choroby oczu w Łódzkiem….