Dla kogo teleporady? Dlaczego powinieneś korzystać z telemedycyny?
Zdalna konsultacja z lekarzem to nowoczesna forma leczenia, rozpowszechniona głównie po pandemii koronawirusa. Dlaczego się przyjęła w Polsce? Jakie są…
Świat w ostatnim czasie zmienił się tak bardzo, że zmianie uległy nawet preferencje zdrowotne Polaków. Z tego powodu powstała kampania edukacyjna Zadbaj o serce w swojej rodzinie.
Eksperci medyczni alarmują, że w związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią zaniedbane zostały prawidłowe nawyki żywieniowe, styl życia, a przede wszystkim profilaktyka chorób cywilizacyjnych, takich jak udary mózgu, migotanie przedsionków czy cukrzyca typu 2. W trosce o zdrowie Polaków powstała akcja edukacyjna „Zadbaj o serce w swojej rodzinie”. W ramach tej kampanii autorytety medyczne będą zwracać uwagę na te niebezpieczne schorzenia oraz radzić, jak przeciwdziałać ich konsekwencjom.
„Zadbaj o serce w rodzinie” to sposób na zwrócenie uwagi Polaków na profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych. W działania edukacyjne w ramach ogólnopolskiej akcji zaangażowani są specjaliści z zakresu neurologii, kardiologii i diabetologii. Prawie w każdej rodzinie znajdziemy osoby dotknięte cukrzycą, udarem mózgu czy migotaniem przedsionków. Ważne jest więc, by dobrze poznać czynniki ryzyka tych chorób, ich objawy i wiedzieć, jak im zapobiegać.
Rodzina jest doskonałą płaszczyzną do wymiany doświadczeń i wzajemnej edukacji prozdrowotnej, dlatego ta kampania idealnie wpisuje się w międzypokoleniowe szerzenie wiedzy w tym zakresie.
Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i główną przyczyną udarów mózgu. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem i dotyczy niemal ¼ osób po 65. roku życia.
W Polsce cierpi na nie około 600-700 tysięcy osób.
Najbardziej niepokojące objawy migotania przedsionków to:
W czasie migotania, przedsionki zamiast systematycznie i rytmicznie się kurczyć, jedynie drgają, co powoduje, że krew tylko częściowo przedostaje się z nich do komór a zalegając w przedsionkach tworzy skrzepliny. Jeśli taka skrzeplina wydostanie się z serca i trafi do krwiobiegu, może dotrzeć do mózgu, zablokować tętnicę i spowodować udar.
Udar mózgu to pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia i druga pod względem częstości przyczyna zgonów.
Co roku dotyka on w naszym kraju około 80-90 tys. osób, a u niemal 30 tys. powoduje zgon.
Ryzyko wystąpienia udaru mózgu znacznie zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka znajdują się także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu.
Udar mózgu nie boli, dlatego chorzy często bagatelizują pierwsze objawy. A są to najczęściej:
Cukrzyca typu 2 nazywana jest cichym zabójcą XXI wieku.
Charakteryzuje się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z defektu wydzielania insuliny.
Statystyki dotyczące cukrzycy są zatrważające.
Co 8 sekund z powodu jej powikłań umiera na świecie jedna osoba.
W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy.
Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się:
Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, między innymi uszkodzenia funkcji nerek, neuropatii z zespołem stopy cukrzycowej, czy chorób oczu prowadzących czasem do ślepoty. Najniebezpieczniejsze są jednak incydenty sercowo-naczyniowe np. zawały serca lub udary mózgu.
Dzięki akcji „Zadbaj o serce w swojej rodzinie” mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce będą mieli możliwość zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych oraz dowiedzą się, jak zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki, by długo cieszyć się zdrowym życiem w rodzinie.
Działania edukacyjne obejmą swoim zasięgiem miasta, które na mapie Polski układają się w kształt serca.
W 2020 roku będą prowadzone w 8 lokalizacjach:
Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich do czerpania wiedzy w zakresie profilaktyki udarów, migotania przedsionków i cukrzycy typu 2 na stronach kampanii STOP UDAROM oraz DŁUŻSZE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ.
Zdalna konsultacja z lekarzem to nowoczesna forma leczenia, rozpowszechniona głównie po pandemii koronawirusa. Dlaczego się przyjęła w Polsce? Jakie są…
Francuska firma BOYDSense opracowuje pierwszą nieinwazyjną technologię monitorowania cukrzycy, która wykorzystuje biomarkery oddechowe do przewidywania poziomu glukozy. Pomiar glukozy poprzed…
Ciężko sobie wyobrazić prowadzenie terapii żywieniowej, bez kooperacji zespołu medycznego z dietetykiem klinicznym. Ich rolą jest prowadzenie pacjentów niedożywionych czy…
11,2 mln PLN – tyle dofinansowania otrzymała wrocławska spółka Biotts, w ramach „Szybkiej ścieżki” (program NCBR), na projekt wart 14,6…
Ministerstwo zdrowia zapowiada nowe decyzje związane z cukrzycą. Refundacja Freestyle Libre jest już blisko. Niestety, będzie ona możliwa jedynie dla chorych z cukrzycą typu 1 do 18. lub 26. roku życia.
Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni opracowali “kalkulator ryzyka śmierci”, który pozwoli ocenić ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem…