Recenzje

Cukrzyca na obcasach. Recenzujemy Poradnik cukrzycowy dla kobiet

Redakcja | 1 sierpnia 2019
cukrzyca na obsacach recenzja cukrzyca.pl-02

“Poradnik cukrzycowy dla kobiet jest o cukrzycy takiej, jaka ona jest. Jak nie dać się zwariować. Każdy dzień to nie tylko kłucie się parę razy, żeby zbadać stężenie insuliny w organizmie, lecz także hormony, emocje, stres, praca, wygląd, przyjaźń, związek i wiele innych problemów.”

Taki opis znajdziemy z tyłu książki “Cukrzyca na obcasach. Poradnik cukrzycowy dla kobiet” autorstwa Angeliny Ziembińskiej – kobiety-diabetyka. Jak na tę chorobę patrzy mama dwójki dzieci, kobieta biznesu? Recenzujemy.

Czy diabetyk powinien czytać tylko naukowe książki o cukrzycy?

Już na samym wstępie książki sama autorka zaznacza, że nie jest lekarzem. Angelina od lat prowadzi bloga Dietolog o zdrowym odżywianiu z cukrzycą, a także pisze treści do innych tytułów prasowych związanych z diabetologią oraz zdrowym stylem życia. Sama choruje na cukrzycę typu 1 od 2010 roku.

O cukrzycy wie więc bardzo dużo, a swoją wiedzę już od samego początku lektury przekazuje w sposób łatwy i przystępny. 

Co dla nas bardzo ważne, Autorka odnosi się do aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (1) oraz opiera się na uznanej i fachowej literaturze, a nad opieką merytoryczną książki czuwa dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek.

Pozycja łączy w wyważony sposób podręcznikowe treści edukacyjne z dobrymi radami z doświadczenia. Autorka pokazuje, jakie działania warto podjąć, skąd czerpać wiedzę czy jak nauczyć się odpowiedniego podejścia do choroby.

cukrzyca na obcasach recenzja hipoglikemia

Dlaczego Cukrzyca na obcasach jest dla kobiet?

Już z podtytułu książki wiemy, że jest ona dedykowana kobietom. Na każdym kroku zauważyć można tego potwierdzenia. 

Przede wszystkim, “Cukrzyca na obcasach” została napisana przez kobietę. Daje to dawkę ogromnego wsparcia Czytelniczkom, które są na początku swojej drogi z cukrzycą. Pozwala to też utożsamiać się z problemami naszej bohaterki, która na własnych życiowych przykładach opowiada, jak sama radzi sobie z cukrzycą i jakie były jej początki.

Kobieca strona cukrzycy, czyli rozdział o cukrzycy ciążowej

Poza konieczną teorią i niezbędnymi definicjami dotyczących samej cukrzycy, w książce znajdziemy bardzo dobrze opisany rozdział o cukrzycy ciążowej. Znajdują się w nim liczne praktyczne wskazówki:

  • o programach wspierających kobiety w ciąży (np. WOŚP)
  • dlaczego warto karmić piersią?
  • gdzie rodzić? (w książce znajduje się lista placówek specjalistycznych o trzecim stopniu referencyjnym)

Cukrzycowe tematy tabu, czyli o czym w cukrzycy się nie mówi

Cennym rozdziałem dla kobiet jest też ten o cukrzycowych tematach tabu. Znajdziemy tam odpowiedzi na wiele nurtujących diabetyków pytań

Pytania m.in. o antykoncepcję, seks, niepełnosprawności i zaburzenia odżywiania są naturalne i pojawiają się u wielu osób, zwłaszcza na początku przygody z chorobą, gdy wszystko zdaje się przerażać. Angelina otwarcie pisze o trudnych tematach, z którymi już przez lata sama miała szansę się oswoić. Jest to z pewnością nieocenione wsparcie.

Psychologiczny aspekt cukrzycy: największa wartość książki

Największą wartością tej książki jest według nas mówienie otwarcie o psychologicznym aspekcie cukrzycy

Autorka bez skrępowania opisuje swoje momenty słabości, opowiada o trudnościach, jakie mogą się pojawić w trakcie procesu akceptacji choroby oraz podpowiada, gdzie szukać wsparcia w trudnych momentach.

cukrzyca na obcasach recenzja cukrzyca pl fragmenty

Dużą wartością są opisane na końcu prawdziwe historie pacjentek z cukrzycą, które dzielą się swoimi doświadczeniami, często podobnymi do tych, o których pisze Angelina. 

Takie opisy pozwalają na moment zapomnieć o samych wadach choroby i pokazują siłę, jaką mają w sobie ludzie. To bardzo motywuje do dalszego dbania o siebie.

Cukrzyca na obcasach: nasze odczucia

Książka “Cukrzyca na obcasach. Poradnik cukrzycowy dla kobiet” to pozycja pomocna dla kobiet, które dopiero zapoznają się ze swoją chorobą. Pozwala w przyjazny sposób utrwalić sobie wiedzę niezbędną do dobrego życia z cukrzycą. 

Przede wszystkim jednak pomaga oswoić się i zaakceptować chorobę, ponieważ Autorka na życiowych przykładach przekonuje, że dla kobiet nic nie jest straszne.

Sięgając po tę pozycję, Czytelniczki otrzymają odpowiednią dawkę wiedzy i motywacji do tego, aby nauczyć się żyć z cukrzycą w zgodzie.

Książkę można kupić w sklepie online Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://cukrzyca.info.pl/zalecenia_kliniczne/zalecenia_kliniczne_dotyczace_postepowania_u_chorych_na_cukrzyce_2018
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak czerpać przyjemność z jedzenia? Jedz dobrze i nie tyj!

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content