Tablety i aplikacje mobilne pomogą dzieciom chorym na cukrzycę
Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymał w czwartek 15 tabletów, które pomogą chorym na…
“Poradnik cukrzycowy dla kobiet jest o cukrzycy takiej, jaka ona jest. Jak nie dać się zwariować. Każdy dzień to nie tylko kłucie się parę razy, żeby zbadać stężenie insuliny w organizmie, lecz także hormony, emocje, stres, praca, wygląd, przyjaźń, związek i wiele innych problemów.”
Taki opis znajdziemy z tyłu książki “Cukrzyca na obcasach. Poradnik cukrzycowy dla kobiet” autorstwa Angeliny Ziembińskiej – kobiety-diabetyka. Jak na tę chorobę patrzy mama dwójki dzieci, kobieta biznesu? Recenzujemy.
Już na samym wstępie książki sama autorka zaznacza, że nie jest lekarzem. Angelina od lat prowadzi bloga Dietolog o zdrowym odżywianiu z cukrzycą, a także pisze treści do innych tytułów prasowych związanych z diabetologią oraz zdrowym stylem życia. Sama choruje na cukrzycę typu 1 od 2010 roku.
O cukrzycy wie więc bardzo dużo, a swoją wiedzę już od samego początku lektury przekazuje w sposób łatwy i przystępny.
Co dla nas bardzo ważne, Autorka odnosi się do aktualnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (1) oraz opiera się na uznanej i fachowej literaturze, a nad opieką merytoryczną książki czuwa dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek.
Pozycja łączy w wyważony sposób podręcznikowe treści edukacyjne z dobrymi radami z doświadczenia. Autorka pokazuje, jakie działania warto podjąć, skąd czerpać wiedzę czy jak nauczyć się odpowiedniego podejścia do choroby.
Już z podtytułu książki wiemy, że jest ona dedykowana kobietom. Na każdym kroku zauważyć można tego potwierdzenia.
Przede wszystkim, “Cukrzyca na obcasach” została napisana przez kobietę. Daje to dawkę ogromnego wsparcia Czytelniczkom, które są na początku swojej drogi z cukrzycą. Pozwala to też utożsamiać się z problemami naszej bohaterki, która na własnych życiowych przykładach opowiada, jak sama radzi sobie z cukrzycą i jakie były jej początki.
Poza konieczną teorią i niezbędnymi definicjami dotyczących samej cukrzycy, w książce znajdziemy bardzo dobrze opisany rozdział o cukrzycy ciążowej. Znajdują się w nim liczne praktyczne wskazówki:
Cennym rozdziałem dla kobiet jest też ten o cukrzycowych tematach tabu. Znajdziemy tam odpowiedzi na wiele nurtujących diabetyków pytań.
Pytania m.in. o antykoncepcję, seks, niepełnosprawności i zaburzenia odżywiania są naturalne i pojawiają się u wielu osób, zwłaszcza na początku przygody z chorobą, gdy wszystko zdaje się przerażać. Angelina otwarcie pisze o trudnych tematach, z którymi już przez lata sama miała szansę się oswoić. Jest to z pewnością nieocenione wsparcie.
Największą wartością tej książki jest według nas mówienie otwarcie o psychologicznym aspekcie cukrzycy.
Autorka bez skrępowania opisuje swoje momenty słabości, opowiada o trudnościach, jakie mogą się pojawić w trakcie procesu akceptacji choroby oraz podpowiada, gdzie szukać wsparcia w trudnych momentach.
Dużą wartością są opisane na końcu prawdziwe historie pacjentek z cukrzycą, które dzielą się swoimi doświadczeniami, często podobnymi do tych, o których pisze Angelina.
Takie opisy pozwalają na moment zapomnieć o samych wadach choroby i pokazują siłę, jaką mają w sobie ludzie. To bardzo motywuje do dalszego dbania o siebie.
Książka “Cukrzyca na obcasach. Poradnik cukrzycowy dla kobiet” to pozycja pomocna dla kobiet, które dopiero zapoznają się ze swoją chorobą. Pozwala w przyjazny sposób utrwalić sobie wiedzę niezbędną do dobrego życia z cukrzycą.
Przede wszystkim jednak pomaga oswoić się i zaakceptować chorobę, ponieważ Autorka na życiowych przykładach przekonuje, że dla kobiet nic nie jest straszne.
Sięgając po tę pozycję, Czytelniczki otrzymają odpowiednią dawkę wiedzy i motywacji do tego, aby nauczyć się żyć z cukrzycą w zgodzie.
Książkę można kupić w sklepie online Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.
Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymał w czwartek 15 tabletów, które pomogą chorym na…
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Ten dzień jest szczególnie ważny dla wszystkich chorujących na…
Ozempic i Trulicity, analogi GLP-1, zarejestrowane w Polsce do leczenia cukrzycy typu 2, widnieją na liście 208 leków zagrożonych brakiem…
Zegarki GlucoActive do mierzenia poziomu glukozy we krwi bez przerywania ciągłości skóry mogą pojawić się na rynku już w przyszłym…
Już 18 maja premiera książki “Stan przedcukrzycowy: dieta i plan działania. Jak ustrzec się przed cukrzycą i żyć zdrowiej” Alice…
Z początkiem września rozpoczyna się sezon szczepień 2022/2023r. Jest to odpowiedni okres na to, aby zabezpieczyć swój organizm przed wirusami….