Dieta DASH dla osób z cukrzycą
Dieta DASH dla osób z cukrzycą: Korzyści i Zalety Dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, cieszy się dużym…
Badania nad nowymi lekami stosowanymi w cukrzycy trwają przez cały czas i możemy śledzić z zaciekawieniem wyniki najnowszych opracowań naukowych. Pomimo tego, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która wymaga aktywnego zaangażowania pacjenta w jej leczenie, to pojawia się coraz więcej nowych doniesień na temat czynników potencjalnych wpływających na zahamowanie jej rozwoju.
Całkiem niedawno pisaliśmy o nowym leku chroniącym przed rozwojem cukrzycy oraz o nowych technologiach dedykowanych diabetykom, które są przygotowywane przez wielkie koncerny takie jak Amazon, Apple i Google. Aktualnie trwają prace nad przełomowymi badaniami naukowców z Massachusetts General Hospital, którzy opublikowali na zeszłorocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego (EASD) w Berlinie wyniki badań nad szczepionką BGC, stosowaną przeciwko gruźlicy i jej wpływem na obniżenie wartości glikemii u pacjentów z cukrzycą (1).
Badacze zwracają uwagę, że zaaplikowanie szczepionki w odstępie 4-tygodniowym, przez trzy lata wiązało się ze znacznym obniżeniem średniego stężenia glukozy we krwi u pacjentów chorujących na typ 1 cukrzycy. Autorzy podkreślają, że efekt utrzymywał się przez następnych pięć lat (2). Początkowo, w badaniach prowadzonych na myszach z cukrzycą typu 1 zauważono związek podawania szczepionki z przywróceniem odpowiedzi układu immunologicznego. Te pozytywne wyniki umożliwiły naukowcom przejście do badań prowadzonych na ludziach i potwierdzenie korzystnych efektów obserwowanych wcześniej na modelu zwierzęcych (3).
Aktualnie nie znamy dokładnej przyczyny rozwoju chorób autoimmunologicznych, w tym również cukrzycy typu 1. Zależy ona od konstelacji wielu różnych czynników genetycznych i środowiskowych. Jednak autorzy badania upatrują przyczyny zwiększonej zachorowalności w zbyt małej ekspozycji na drobnoustroje, które zostały wyeliminowane w dzisiejszym, bardziej sterylnym środowisku. Sugerują, że ponowne wprowadzenie bakterii (BCG) może wzmocnić układ odpornościowy (4).
„Od dawna uważa się, że przejście do czystszych i bardziej miejskich środowisk jest związane nie tylko z rozwojem cukrzycy typu 1, ale także z większą częstością występowania tej choroby”, wyjaśnia dr Faustman, dyrektor Laboratorium Immunobiologii General Hospital w Massachusetts.
„Mniejsza ekspozycja człowieka na niektóre drobnoustroje, która jest konsekwencją m.in. lepszych warunków sanitarnych, częstszego stosowania antybiotyków, mniejszych rodzin, czystszych domów, mniejszego kontaktu z glebą i zwierzętami domowymi, zmieniły współczesną funkcje metaboliczne organizmu” (5).
Dlatego też, szczepionka BCG, oparta na nieszkodliwym szczepie bakterii powiązanym z tym, który powoduje gruźlicę, wydaje się działać bezpiecznie dając ekspozycję na drobnoustroje, które utraciło współczesne społeczeństwo.
Z zaciekawieniem czekamy na dalsze wyniki badań.
Literatura:
Dieta DASH dla osób z cukrzycą: Korzyści i Zalety Dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, cieszy się dużym…
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Chrom jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek. Jego wpływ na wrażliwość insulinową oraz…
Coraz więcej dowodów potwierdza korzystny wpływ operacji bariatrycznej na długość życia osób dorosłych z otyłością, również tą związaną z cukrzycą….
Skuteczność leczenia cukrzycy w dużej mierze jest uzależniona od umiejętności samokontroli i zaangażowania pacjenta w sposób leczenia. Z tego względu…
Wiele badań i obserwacji wskazuje, że praca zawodowa która: narzuca patologiczny sedentaryzm – uniemożliwia wykonywanie wysiłków fizycznych (np. wiele godzin…