Porady

Jak dobrze spędzić weekend z cukrzycą? 7 wskazówek

Julita Sobańska | 30 sierpnia 2019
Jak dobrze spędzić weekend z cukrzycą?

Przed nami kolejny upalny weekend. Jak go przetrwać z możliwie najbardziej stabilnymi cukrami? A jak Wy sobie radzicie?

Dlaczego tak wielu diabetyków ma problem niestabilnych cukrów w weekend? Weekend to czas kiedy zmieniamy swój rytm dnia, śpimy długo i przede wszystkim odpoczywamy, ale często też odpoczywamy od myślenia o diecie i o wszystkim co związane z chorobą. Jednak zapominamy, że choroba nie chce odpocząć od nas i tu pojawia się problem. Alkohol, kuszące pyszności, pominięcie dawki insuliny, kto tego nie doświadczył? A na domiar tego dochodzą jeszcze upały.

A więc jak przetrwać weekend ze stabilnymi cukrami?

Przedstawiamy Wam:

7 praktycznych wskazówek jak zadbać o cukrzycę w weekend:

  1. Gdy masz ochotę na coś zakazanego, zwróć uwagę, aby była to jak najmniejsza ilość. Kontroluj też poziom cukru we krwi oraz zadbaj o większą aktywność fizyczną. Weekend to dobry czas na rower, basen, grę w piłkę czy spacer. 
  2. Pamiętaj, że tańce, basen, czy spacery to również aktywność fizyczna, więc dostosuj odpowiednio dawkę insuliny. Jeśli planujesz całodzienną aktywność fizyczną (np. wycieczka w góry lub wycieczka rowerowa), to być może warto rozważyć zmniejszenie bazy lub wlewu podstawowego. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem lub edukatorem diabetologicznym.
  3. Jeżeli chcesz pić alkohol, zachowaj umiar. Piwo, likiery lub słodkie wina lubią podnosić cukier. Jeśli nie zamierzasz z niego rezygnować, to najlepszym wyborem będzie wino półwytrawne lub wytrawne. Ale jeżeli już pijesz alkohole wysokoprocentowe, zwróć uwagę na to czym je popijasz i nie zapominaj wtedy o przekąsce.
  4. Pijąc alkohol, pamiętaj również o pomiarach cukru. Czasem hipoglikemia może być mylona z upojeniem alkoholowym i przy braku reakcji może się wiązać z przykrymi konsekwencjami.
  5. Nie zapominaj o insulinie! Nawet jeśli chcesz pospać dłużej, a robisz zastrzyk 2 razy dziennie, to nie pomijaj dawki. Lepiej nastawić budzik i pójść dalej spać niż walczyć z wysokimi cukrami przez cały weekend.
  6. Jeśli wyjeżdżasz nad jezioro lub będziesz cały dzień na plaży, to pamiętaj, żeby przechowywać insulinę w odpowiedniej temperaturze.Więcej możesz przeczytać w artykule: jak przetrwać upały z cukrzycą.
  7. Ciesz się weekendem i odpoczywaj! Pamiętaj, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek! 

Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami, a jeżeli chcecie wiedzieć więcej na ten temat zajrzyjcie do naszych artykułów:

Weekendy, okazje, wesela… Jak alkohol wpływa na cukier?

Wakacje z cukrzycą – jak się przygotować?

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
Julita Sobańska
O autorze Julita Sobańska

mgr

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu kierunku Dietetyka. Doświadczenie zawodowe zdobywane głównie przez praktyki studenckie oraz staże zawodowe. Do głównych jej zainteresowań należy poradnictwo żywieniowe osób chorych na cukrzycę.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Jak dobrze spędzić weekend z cukrzycą? 7 wskazówek

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content