Aktualności

Jeśli nie teraz to KIEDY? Ruszaj się i żyj dłużej z cukrzycą!

Redakcja | 8 listopada 2021
dluzsze zycie z cukrzyca

„JEŚLI NIE TERAZ TO KIEDY!  –  hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy stało się motywem przewodnim najnowszego wideoklipu ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”.

Organizatorzy kampanii zwracają uwagę na aktywność fizyczną, dzięki której chorujący na cukrzycę mogą żyć dłużej, a osoby narażone na tę podstępną chorobę mogą jej uniknąć. Zapraszamy do obejrzenia wideoklipu!

Cukrzyca: jedyna niezakaźna epidemia XXI wieku

Cukrzyca, uznawana przez ONZ za jedyną niezakaźną epidemię XXI wieku, należy do najczęstszych chorób przewlekłych i najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Prowadzi do wielu powikłań, a nierozpoznana lub niewłaściwie leczona, jest jedną z głównych przyczyn niesamodzielności, a nawet przedwczesnej śmierci.

Najczęstszą postacią cukrzycy, bo stanowiącą aż 80 procent wszystkich przypadków, jest cukrzyca typu 2. W Polsce dotyka 3 mln osób, z których aż 30 procent nie wie, że choruje. Kolejne 5 milionów osób znajduje się w stanie przedcukrzycowym.

“Jeśli nie zrobią nic ze swoim życiem, choroba wkrótce się u nich rozwinie. Nadwaga, otyłość, złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny cukrzycy typu 2” – mówi Maja Makowska, chora na cukrzycę. – “Na szczęście na każdą z nich mamy wpływ. Wystarczy się ruszyć! Zacząć wprowadzać zmiany w stylu życia.”

Maja Makowska: cukrowa kobieta w pełni aktywności!

Maja Makowska, znana jako Sugar Woman, wie, co mówi, bo z cukrzycą zmaga się od 22 lat. Jest najlepszym dowodem, że z cukrzycą można żyć „pełnią życia”: realizować swoje pasje, pracować zawodowo, podejmować takie same aktywności jak osoba zdrowa. Trzeba jednak znać i stosować kilka zasad. Maja sama robi to od lat, a z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”, dzieli się nimi w wideoklipie pt. „Jeśli nie teraz to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą!”, aby więcej osób (nie tylko tych z diagnozą „cukrzyca”) mogło prowadzić długie i lepsze życie.  

Kiedy uświadomimy sobie, że co 10 sekund ktoś na świecie zapada na cukrzycę a co 8 sekund umiera z powodu jej powikłań, staje się jasne, że nie można zwlekać. Symptomy takie jak ciągłe zmęczenie i senność, wzmożone pragnienie lub niezrozumiałe wahania masy ciała powinny nas skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. A jeśli potwierdzi cukrzycę, trzeba  jak najszybciej podjąć niezbędne kroki w celu zapanowania nad chorobą. Nie można odkładać leczenia na później, tu przecież chodzi o nasze życie” – mówi dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, które jest partnerem kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której powikłania są szczególnie groźnie i mogą spowodować nagłą, przedwczesną śmierć z powodu np. udaru mózgu, czy zawału serca.

Jakie sporty warto rozpocząć przy cukrzycy?

Niestety na cukrzycę zapadają coraz młodsze osoby. Pandemia dodatkowo pogorszyła sytuację: przestaliśmy się ruszać, coraz więcej czasu spędzaliśmy przed ekranami komputerów, a coraz mniej na powietrzu. Ale każda pora jest dobra na zmiany. Trzeba tylko zacząć od zaraz. Choćby od najprostszych a jednocześnie najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej, takich jak nordic walking.

Chodzenie z kijkami na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie dla każdego. Mogą je uprawiać młodsi i starsi, zdrowi i chorzy na cukrzycę, zarówno ci wprawieni, jak i początkujący, sami pacjenci, ale też ich rodziny i bliscy. Nordic walking znakomicie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, przyspiesza przemianę materii i pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi oraz redukuje stres” – zachęca dr Joanna Piotrowska, instruktorka nordic walking z Europejskiego Stowarzyszenia Jesteśmy Aktywni, liderka jednej z drużyn biorących udział w marszach po dłuższe życie z cukrzycą, 

O zaletach chodzenia z kijkami a także o tym, że regularna aktywność fizyczna i zmiana nawyków żywieniowych jest kluczem do normalnego życia nawet z chorobą, mówi również w wideoklipie edukacyjnym Maja Makowska. “Rusz się od razu. Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, a jeśli jesteś w bezruchu, zmień to natychmiast” – zachęca Sugar Woman. – Ruch to zdrowie, ruch to życie. Ilekroć przypomnisz sobie te słowa, zastosuj je, a będziesz żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Bo jeśli nie teraz, to kiedy? 

Cukrzyca w liczbach:

  • 463 miliony osób (w wieku 20–79 lat) – tyle, wg szacunków chorowało, w 2019 roku na świecie na cukrzycę
  • 3 miliony – około tylu osób, czyli co 11 dorosły, w Polsce mierzy się z cukrzycą
  • 5,2 miliona Polaków ma stan przedcukrzycowy 
  • Co 8 sekund  z powodu powikłań cukrzycy umiera na świecie jedna osoba, w tym ponad połowa z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego
  • 12 lat – nawet tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych
  • 4,2 miliona osób na świecie, wg Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, zmarło w  2019 roku na cukrzycę
  • 578 milionów osób – przewiduje się, że do 2030 r. do tylu wzrośnie liczba chorych na cukrzycę a w 2045 osiągnie nawet do 700 milionów

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Zdrowa Wielkanoc? To jest możliwe. Lekarze POZ radzą, jak to zrobić

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content