Flozyny. Dlaczego odsuwają w czasie stosowanie insuliny?
Od listopada 2019 r. w Polsce refundacją została objęta nowa grupa leków – flozyny czyli inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego 2 (ang….
Na stronie resortu zdrowia ukazał się nowy projekt Ministra Zdrowia w sprawie leków refundowanych, środków przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Jakie leki refundowane znajdziemy na liście od 1 stycznia?
Na liście leków znajdą się nowe produkty pomocne:
Duże zmiany nastąpią od stycznia na liście leków refundowanych w terapii cukrzycy.
Diabetycy zyskają nowe leki inkretynowe: m.in. Trulicity (dulaglutidum) oraz Ozempic (semaglutidum) (1).
Są to leki stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2. Będą refundowane pacjentom o BMI powyżej 35, przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej sześciu miesięcy.
Leki te mają bardzo dobre działanie obniżające poziom cukru, ale też masę ciała i zmniejszają ryzyko sercowo-naczyniowe – mówi Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski.
Po flozynach w listopadzie, inkretyny były grupą leków, na które pacjenci bardzo czekali. Mówi się, że są one bardziej skuteczne niż flozyny wśród pacjentów z nadwagą.
Na liście leków refundowanych od stycznia pojawi się również nowy analog insulin Ryzode (insulinum degludecum + insulinum aspartum), który jest połączeniem insulin: długodziałającej degludec z krótkodziałającą aspart.
Nowe leki są niezbędne i są uznawane za bardzo nowoczesne. Mają wspomagać również obniżenie masy ciała, co jest niezwykle ważne przy leczeniu cukrzycy typu 2.
Wymagania na spełnienie warunków refundacji jak zwykle są jednak dość wysokie – nie każdy diabetyk otrzyma refundację wskazanych wyżej leków. Jest to jednak na pewno krok w stronę nowoczesnego leczenia cukrzycy w Polsce.
Od listopada 2019 r. w Polsce refundacją została objęta nowa grupa leków – flozyny czyli inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego 2 (ang….
Refundacja flozyn w końcu doszła do skutku! Od 1 listopada flozyny znajdą się na liście refundacyjnej – poinformował wiceminister zdrowia…
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Niedawno wśród badaczy pojawiło się pytanie: czy koronawirus może wywołać cukrzycę? Wyjaśniamy. Cukrzyca a koronawirus Już jakiś czas temu pojawiła…
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili naukowo, że w naszym codziennym jadłospisie nie powinno brakować pokarmów, które podlegają procesom fermentacji –…
Kojarzone głównie z funkcją wydalniczą, w rzeczywistości odpowiadają za wiele więcej obszarów i funkcji organizmu. Kiedy chorują, nie bolą, ale…