Wpływ mikroplastiku w diecie na rozwój cukrzycy – mit czy zagrożenie?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Klitoria ternateńska (Clitoria ternatea L.) należy do roślin pnących z rodziny bobowatych. Roślina ta pochodzi z Afryki ale występuje także w gorących i wilgotnych rejonach Azji, Ameryki oraz w północno-wschodniej Australii. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych i wilgotnych, ale też dobrze adaptuje się do trudniejszych warunków klimatycznych. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rośliny są kwiaty o granatowo-niebieskim kolorze z żółtymi obwódkami. Kwiaty te wykorzystuje się między innymi do produkcji napoju znanego pod nazwą niebieskiej herbaty (1).
Butterfly pea Tea to jedna z nazw naparu (herbaty) przygotowywanej z kwiatów klitorii. Napar ten charakteryzuje się piękną, błękitną barwą, stąd też bywa nazywany niebieską herbatą.
Co ciekawe wystarczy dodać do naparu kilka kropli soku z cytryny lub limonki, aby barwa naparu zmieniła się z ciemnoniebieskiej na różową.
W smaku herbata niebieska przypomina herbatę czerwoną połączoną z zieloną i ziołową herbatą. Sposób jej przygotowania jest bardzo prosty. Wystarczy 5-6 kwiatów (około 2 łyżeczki) zalać 1 szklanką wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 10 minut. Tak przygotowany napar można także połączyć z ulubioną herbatą, trawą cytrynową, miodem i sokiem z cytryny.
Napar z klitorii ma nie tylko piękny kolor ale także wiele cennych właściwości. Roślinę tę już od zamierzchłych czasów wykorzystywano w medycynie ajurwedyjskiej. Kwiaty klitorii zawierają bowiem w swoim składzie związki (m.in. antocyjany), które pozytywnie wpływają na układ nerwowy i poprawiają pamięć.
Ponadto pomagają zredukować poziom stresu i poprawiają nastrój. W związku z tym były one stosowane w leczeniu depresji, niepokoju ale także w sytuacji wysokiego narażenia na stres. Napary z kwiatów zalecane były także w przypadku obniżonej odporności oraz dla poprawy wzroku i pomocniczo w chorobach oczu. Zawarte w kwiatach antocyjany wpływają także pozytywnie na kondycję skóry i włosów. Pomagają ponadto usuwać wolne rodniki, które odpowiedzialne są między innymi za proces starzenia się organizmu (2, 3).
Dotychczas przeprowadzono niewiele badań na temat możliwości potencjalnego wykorzystania Butterfly Pea Tea w diabetologii, jednak ich wyniki wydają się być obiecujące.
Badania prowadzone z udziałem zwierząt z farmakologicznie indukowaną cukrzycą wykazały, że napar z kwiatów i liści klitorii podawany w dawce od 50-500 mg na kg masy ciała może wykazywać właściwości hipoglikemiczne (obniżające poziom glukozy).
U zwierząt otrzymujących napar oprócz spadku stężenia glukozy zaobserwowano także:
Należy jednak podkreślić, że wyników uzyskanych na modelu zwierzęcym nie można przenieść bezpośrednio na ludzi. Stąd potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić korzystne właściwości klitorii (2, 3).
Kwiaty klitorii stanowią znakomite źródło ciemnoniebieskiego barwnika, który może zostać wykorzystany do barwienia wielu potraw, a także w produkcji domowych kosmetyków czy do… farbowania włosów. Właściwości barwiące kwiatów klitorii wykorzystuje się między innymi w azjatyckiej kuchni. W Tajlandii, Birmie i Malezji możemy spotkać lody, ryż, desery i napoje w niebieskim kolorze, które powstały na bazie naparu lub wyciągu z kwiatów. Niebieski roztwór można dodawać także do mydeł, kremów, wód kwiatowych i perfum. Można go także wlać do kąpieli, aby nadać jej niezwykły kolor. Napar z klitorii można także stosować jako barwnik służący do barwienia tkanin (1).
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Formetic to lek dla diabetyków typu 2. W aptekach w całej Polsce zaczyna brakować tego popularnego środka. Okazuje się, że…
W czasie epidemii każdy diabetyk powinien z wyjątkową ostrożnością dbać o swoją cukrzycę, pilnować odpowiednich wartości glikemii. Jak tego dokonać?…
Cukrzyca typu 3, znana również jako cukrzyca wtórna, to forma cukrzycy, która rozwija się jako konsekwencja innych jednostek chorobowych. Według…