Aktualności

Od Mandaryny po Halle Berry: sławne osoby z cukrzycą

Aleksandra Dąbkowska | 18 lipca 2019
Sławne osoby z cukrzycą

Do często zgłaszanych objawów cukrzycy należy m.in. ciągłe uczucie zmęczenia, apatia, senność, trudności z koncentracją, częste uczucie pragnienia i oddawanie moczu. Dodatkowo choroba wiąże się z regularnym wykonywaniem pomiarów glukozy we krwi, prowadzeniem dzienniczka samokontroli, zmianą sposobu żywienia i przyjmowaniem doustnych preparatów farmakologicznych lub insuliny. Wydaje się, że taki tryb życia oraz złe samopoczucie znacznie ogranicza chorych na cukrzycę w codziennym funkcjonowaniu. Jednakże nie wszyscy są świadomi, że wiele otaczających nas znanych osobistości również choruje na cukrzycę. Osoby te, gdy uśmiechają się z ekranów telewizji czy okładek czasopism, wyglądają na całkowicie zdrowe. Pomimo choroby, udaje im się łączyć życie zawodowe z życiem rodzinnym oraz ze swoimi pasjami.  

Polskie sławne osoby z cukrzycą

Wiele polskich znanych osób mówi otwarcie, że choruje na cukrzycę i o zagrożeniach wynikających z jej ignorowania.

Marta Wiśniewska, inaczej Mandaryna, ma cukrzycę typu 1

Polska tancerka, instruktorka tańca, choreografka, wokalistka, aktorka i prezenterka telewizyjna. Tancerka bardzo przeżyła informację o zachorowaniu na cukrzycę typu 1. Chorobę zdiagnozowano u niej, gdy była w ciąży z córką Fabienne. Najtrudniejsze było dla niej zaakceptowanie faktu o chorobie. Później, mimo ograniczeń związanych z chorobą, było już jej łatwiej. Obecnie przyznaje, że choroba ją zahartowała. Pomimo cukrzycy jest aktywna zarówno w pracy, jak i w domu. Ponadto, stara się żyć świadomie i być na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi form leczenia cukrzycy (1).

Paulina Ignasiak, inaczej Paulla, ma cukrzycę typu 1

U piosenkarki, podobnie jak u Marty Wiśniewskiej, cukrzycę zdiagnozowano, gdy była w ciąży. Wynikiem choroby jest u niej spadek masy ciała. Piosenkarka przyznaje, że cukrzyca wymaga od niej wielu wyrzeczeń i zmiany stylu życia. Obecnie czuje się już lepiej (2).

Michał Figurski z cukrzycą typu 1

Polski prezenter, producent radiowo-telewizyjny, dziennikarz muzyczny i konferansjer. Dowiedział się, że ma cukrzycę typu 1 w wieku 19 lat, ale wolał wtedy wyprzeć  ten fakt. Przyznaje nawet, że podrabiał dzienniczki samokontroli wpisując nieprawidłowe wyniki. Chorobę ukrywał również przed bliskimi. Skupił się na pracy, a jego zdrowie coraz bardziej na tym cierpiało. Konsekwencją tego zachowania był rozwój powikłań cukrzycowych, takich jak: uszkodzenie wzroku, naczyń krwionośnych i niewydolność nerek. W 2015 roku doznał udaru mózgu. Dziennikarza udało się uratować, przeszedł żmudną i bolesną rehabilitację, a także dokonano u niego przeszczepu trzustki i nerek (3). Obecnie Michał Figurski zmienił swoje nawyki na prozdrowotne, zaczął o siebie dbać, kontrolować swój stan zdrowia i poprawiło się jego samopoczucie. Dziennikarz na swoim przykładzie przestrzega innych o istocie poddawania się regularnym badaniom i w razie potrzeby podjęcia odpowiedniego leczenia. Opowiadając o swoich przeżyciach, zachęca do przejęcia odpowiedzialności za swoje zdrowie (4).

Michał Piela ma cukrzycę typu 2

Aktor filmowy, telewizyjny i dubbingowy choruje na cukrzycę typu 2. Znany jest z serialu “Ojciec Mateusz” dzięki roli aspiranta Nocula. Choroba objawiła się u niego zasłabnięciami, częstymi drzemkami i wzmożonym pragnieniem. Okazuje się, że aktor jest obciążony genetycznie tą chorobą. Jednakże przyjmowanie leków i regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi sprawiły, że poziom ten się u niego ustabilizował i czuje się teraz dobrze. Zmniejszyła się jego masa ciała i sam aktor przyznaje, że cukrzyca nie utrudnia mu już wykonywania zawodu.

Zagraniczne sławne osoby z cukrzycą

Jak się okazuje, zagraniczne sławy również nie boją się mówić o swojej chorobie. Chcą być przykładem dla innych, że warto jest poddawać się regularnym badaniom, a z cukrzycą również można żyć.

Tom Hanks choruje na cukrzycę typu 2

Amerykański aktor, reżyser i producent filmowy przyznał w 2013 roku podczas wywiadu telewizyjnego, że choruje na cukrzycę typu 2. Podkreślił wtedy, że bardzo ważne jest u niego utrzymanie dotychczasowej masy ciała, dzięki temu jest w stanie kontrolować chorobę. Mimo wszystko aktor podszedł do cukrzycy z dystansem. Chociaż dużo schudł to żartował, że nie jest w stanie osiągnąć swojej masy ciała z czasów szkoły średniej. Aktor przyznaje, że sam zapracował na chorobę niewłaściwym odżywianiem (6, 7).

Salma Hayek miała cukrzycę ciążową.

Meksykańska aktorka, reżyserka i producentka filmowa. W trakcie ciąży z córką Valentiną zachorowała na cukrzycę ciążową. Czuła się wtedy gorzej, ale nie była pewna czy było to spowodowane cukrzycą czy ciążą. Choroba występowała u niej tylko w okresie ciąży, jednak celebrytka musi być świadoma, że cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Aktorka mówi również otwarcie, że jest obciążona genetycznie w kierunku cukrzycy (8).

Halle Berry miała śpiączkę cukrzycową

Amerykańska aktorka dowiedziała się, że choruje na cukrzycę w 1989 roku. Niespodziewanie zapadła w śpiączkę cukrzycową w trakcie zdjęć do serialu. Na szczęście aktorkę uratowano oraz zdiagnozowano u niej cukrzycę typu 1. Halle Berry musi codziennie po kilka razy podawać sobie zastrzyk z insuliny, pilnować diety i dbać o aktywność fizyczną. Jednakże choroba nie przeszkodziła jej w zrobieniu wielkiej kariery. Ponadto uważa, że jest teraz lepszą matką, gdyż dba również o zdrowe odżywianie swoich dzieci (9).

Nick Jonas ma cukrzycę typu 1

Amerykański aktor, wokalista, autor tekstów i piosenek. O tym, że choruje na cukrzycę typu 1 dowiedział się w 2005 roku mając 13 lat. Wraz z braćmi rozpoczynał wtedy karierę w zespole Jonas Brothers. Wokalista może być inspiracją dla innych diabetyków, gdyż umie dobrze łączyć napięty harmonogram koncertów z kontrolowaniem choroby. Wyznał w wywiadzie dla magazynu “Rolling Stones”, że na scenie miał zamocowaną pompę insulinową, by mieć zapewniony stały poziom insuliny na czas trwania występu. Obecnie mówi, że poprzez dbanie o aktywność fizyczną, zdrowy sposób żywienia oraz kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, ma pełną kontrolę nad swoim codziennym życiem. Zachęca swoich fanów by nic ich nie powstrzymywało przed osiągnięciem swoich celów i marzeń (10, 11).

Sharon Stone choruje na cukrzycę typu 1

Amerykańska aktorka, modelka i producentka choruje na cukrzycę typu 1. Tak jak i u innych diabetyków, wiąże się to u niej z codziennym przyjmowaniem zastrzyków z insuliną oraz stałym kontrolowaniem poziomu cukru we krwi. Aktorka udziela się charytatywnie i zbiera fundusze z przeznaczeniem na badania nad cukrzycą u dzieci (12).

Na przykładzie sławnych osób można zauważyć, że cukrzyca nie powinna być postrzegana jako blokada w codziennym życiu i zawodzie. Mimo choroby można spełniać swoje marzenia i osiągać cele. Jednakże należy przy tym pamiętać, że nie może to się odbywać kosztem własnego zdrowia.

W przypadku cukrzycy należy zwracać uwagę na właściwe odżywianie, aktywność fizyczną, kontrolowanie poziomu glukozy we krwi oraz należy przyjmować leki. Ponadto celebryci uświadamiają jakie mogą być konsekwencje niekontrolowanej i nieleczonej cukrzycy. Jeśli poszukujesz więcej informacji o sławnych osobach z cukrzycą, zachęcamy do artykułu o sławnych diabetykach ze świata sportowego.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

 1. https://diabetyk.org.pl/rozwoj-medycyny-ulatwia-mi-i-innym-chorym-zycie-z-cukrzyca-mowi-marta-wisniewska/
 2. https://gwiazdy.wp.pl/paulla-chudne-przez-cukrzyce-i-tarczyce-5856436138620033g/5
 3. https://viva.pl/ludzie/newsy/michal-figurski-przeszczep-udar-cukrzyca-poruszajace-wyznanie-dziennikarza-115797-r1/
 4. https://natemat.pl/194155,michal-figurski-szkoda-ze-nikt-nie-mowil-mi-o-zastrzyku-w-oko-i-nie-pokazal-obcietej-nogi
 5. https://www.gala.pl/artykul/dariusz-gnatowski-o-walce-z-choroba-grozila-mu-amputacja-nogi-180903053707
 6. https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/cukrzyca/news-gwiazdy-ktore-walcza-z-cukrzyca,nId,2698454
 7. https://portal.abczdrowie.pl/7-gwiazd-ktore-choruja-na-cukrzyce/4
 8. https://portal.abczdrowie.pl/7-gwiazd-ktore-choruja-na-cukrzyce/6
 9. https://www.womenshealth.pl/zdrowie/Na-co-choruje-Halle-Berry-WH-NEWS,12138,1
 10. https://www.hellozdrowie.pl/nick-jonas-o-swojej-cukrzycy-co-warto-wiedziec-o-tej-chorobie/
 11. http://diabetologiaonline.pl/diabetyk_cukrzyca1,info,382.html
 12. https://film.interia.pl/wiadomosci/news-nie-tylko-halle-berry-i-sharon-stone-gwiazdy-ktore-walcza-z-,nId,2700766
 13. https://pl.wikipedia.org/
Aleksandra Dąbkowska
O autorze Aleksandra Dąbkowska

lic.

Studentka kierunku Dietetyka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Swoje doświadczenia zdobywa poprzez odbywanie praktyk i stażów zawodowych w szpitalach oraz innych placówkach żywienia zbiorowego. Do jej zainteresowań należy żywienie kobiet w ciąży i w okresie laktacji oraz szerzenie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Pierwszy w Polsce doktorat wdrożeniowy w dziedzinie okulistyki. Wyniki badań pomogą pacjentom z retinopatią cukrzycową

DARMOWY PREZENT!!!

  Skip to content