Aktualności

Jak będzie wyglądało życie z cukrzycą za 20 lat? Blogerzy spekulują!

Joanna Wiśniewska | 9 sierpnia 2019
jak-bedzie-wygladalo-zycie-z-cukrzyca-za-20-lat-Blogerzy-cukrzycowi-odpowiadaja

Każdy lubi sobie czasami pogdybać… Do gdybania o przyszłości z cukrzycą zaprosiliśmy twórców internetowych, którzy o cukrzycy już co nie co wiedzą.
Rojo, Cukromania, Dietolog, Nie słodzę oraz 3mam Cukier odpowiadają na pytanie Jak będzie wyglądało życie z cukrzycą za 5, 10 i 20 lat? Ciekawi?

Cukrzycowi blogerzy odpowiadają na pytania o cukrzycy

Postanowiliśmy zadać kilka pytań internetowym twórcom, którzy zmagają się z cukrzycą typu 1. Na nasze pytania o leczenie cukrzycy w przyszłości zapytaliśmy:

rojo patryk rojewski cukrzyca

  • Patryka ROJO Rojewskiego:
    youtuber, gamer. Na co dzień gra w gry komputerowe. Na cukrzycę choruje od 10 lat.

 

  • cukromania cukrzyca pl karolinaKarolinę z bloga Cukromania:
    sama o sobie mówi, że przede wszystkim jest mamą. Mamą Franka, który ma cukrzycę od 2 roku życia. Pisze bloga, edukuje, szkoli – jest kompendium wiedzy na temat życia z cukrzycą typu 1.

 

  • angelina dietolog cukrzyca plAngelina z bloga Dietolog:
    blog Angeliny to przede wszystkim zdrowe przepisy dla całej rodziny z cukrzycą w tle, na którą sama choruje od wielu lat. Ostatnio opublikowała swoją pierwszą książkę – Gratulujemy!

 

  • Maciej z Nie słodzę: maciej-nie-słodze-cukrzyca


    prowadzi największy w Polsce kanał o cukrzycy na Youtubie. Edukuje, mówi prawdę i NIGDY nie ściemnia!

     

     

 

  • 3mam-cukier-cukrzyca-bozena-adam-zuziaBożena i Adam z 3mam Cukier:
    rodzice 14-letniej Zuzi, która przez połowę swojego życia choruje na cukrzycę. Prowadzą top bloga o cukrzycy typu 1, gdzie piszą o życiu.

 

Sposób leczenia cukrzycy w ciągu ostatnich lat bardzo się rozwinął. Bezinwazyjne pomiary glikemii, systemy ciągłego monitorowania glikemii, pompy insulinowe – tego wszystkiego kiedyś nie było.

Co jest według Ciebie największym ułatwieniem, jakie pojawiło się do tej pory na rynku?

Patryk ROJO: Glukometry, które można podłączać do komputera. Możemy tym sposobem monitorować zmiany poziomu cukru we krwi i analizować różne wykresy/statystyki.

 

Karolina z Cukromania: Największą rewolucją, którą doceniam po dziś dzień, było wprowadzenie systemu ciągłego monitorowania glikemii. Musieliśmy na to trochę poczekać, ale kiedy wreszcie takie coś się pojawiło i podpięliśmy to małemu dziecku, niemal natychmiast odczułam ulgę.

Od tej pory kłujemy się jedynie 2 razy na dobę a cukier możemy śledzić przez cały czas. 

 

Angelina z Dietolog: Może się nam wydawać, że postęp medyczny w przypadku cukrzycy jest mozolny i powolny, ale przecież jeszcze 100 lat temu medycyna nie znała insuliny! Postęp widać wszędzie – od nowoczesnych insulin, poprzez ciągłe monitoringi glikemii po inteligentne pompy insulinowe, które już wykonują za nas pewne czynności (np. hipoblokada).

 

Maciej z Nie słodzę: Ja obecnie używam zarówno pompy insulinowej jak i systemu monitorowania glikemii, który co 5 minut na mój telefon wysyła informacje o poziomie cukru. Jeżeli miałbym wybrać tylko jedno z tych urządzeń to wybrałbym system CGM. To w jaki sposób ten system ułatwia mi życie i kontrolę glikemii ciężko przecenić.

 

Bożena i Adam z 3mam Cukier: Pompa insulinowa i system ciągłego monitorowania glikemii to ostatni największy skok technologiczny jaki dokonał się w terapii cukrzycy. Jeśli do tego dodać CGM dający wgląd w już nie w kilka punktów pomiarowych, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych glukometrów, ale w kilkaset, to mamy jakościowo zupełnie inną terapię cukrzycy.

W którą stronę rozwinie się technologia dla diabetyków za 5 lat?

Patryk ROJO: W stronę jeszcze większej miniaturyzacji osprzętowania oraz intuicyjności obsługi urządzeń dla diabetyków. Być może pojawi się również insulina nie podnosząca tak drastycznie apetytu.

 

Karolina z Cukromania: Generalnie w terapii cukrzycy idziemy w kierunku sposobów jej zdalnego monitorowania, a więc najszybciej nastąpi pewnie rozwój aplikacji pozwalających śledzić glikemię na smartfonach czy tabletach. Podejrzewam, że doczekamy się również bezinwazyjnych metod sprawdzania poziomu glikemii.

 

Angelina z Dietolog: Może już niebawem będziemy wszczepiać sobie pompy pod skórę? Może pompy będą tak inteligentne, że będą robić za nas wszystko? Może już wkrótce naukowcy wymyślą czipa, który będzie mierzył poziom glikemii 24h na dobę bez konieczności kalibracji i bez limitu czasu jego działania, dożywotnio. Albo ktoś opracuje soczewki kontaktowe, które będą mierzyły i wyświetlały wynik cukru w prawym górnym rogu pola widzenia.

 

Maciej z Nie słodzę: W tym momencie system “sztucznej trzustki” jest rozwiązaniem nieoficjalnym, przewiduję jednak, że w ciągu najbliższych kilku lat, duże koncerny podejmą próbę stworzenia zamkniętej pętli.
Z pewnością czeka nas również ciągłe wydłużanie czasu pracy sensorów do monitorowania glikemii oraz zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych. Marzy mi się również, żeby najbliższe lata przyniosły postęp w miniaturyzacji wszystkich urządzeń – na tym najbardziej skorzystałyby dzieci, które obecnie często noszą plecaczki na pompę insulinową.

 

Bożena i Adam z 3mam Cukier: Stawiamy na terapię komórkami macierzystymi i implanty trzustkowe. Sądzimy, że za 5 lat mogą się pojawić już pierwsze tego typu terapie. Koszt leczenia będzie znacznie niższy niż w przypadku tradycyjnych terapii, co wywróci rynek cukrzycy “do góry nogami”.

Naukowcy obecnie pracują intensywnie nad opracowaniem leku na cukrzycę.

Czy myślisz, że za 20 lat nadal będziesz chorować na cukrzycę typu 1?

Patryk ROJO: Tak. Nie wierzę w magiczny lek na cukrzycę. Zdrowie, zdrowiem, ale w sytuacji pojawienia się takiego medykamentu, stracą na tym wszystkie firmy zajmujące się produkcją sprzętu/insuliny do leczenia cukrzycy. A jak wiemy, światem rządzi pieniądz i nikt, szczególnie kolosy farmaceutyczne, nie pozwolą sobie na stratę tak bajońskich sum.

 

Karolina z Cukromania: Szczerze mówiąc zupełnie o tym nie myślę. Nawet jeśli taki lek uda się opracować, będzie on raczej w formie prewencji cukrzycy typu 1 (może jakaś szczepionka…).
Za 20 lat raczej nie powinniśmy się obawiać cukrzycy a rozwoju innych, znacznie bardziej niebezpiecznych chorób

Dla nas ogromnym sukcesem ludzkości byłoby przyjmowanie insuliny w postaci tabletek a nie zastrzyków podskórnych. To już byłoby fantastyczne!

 

Angelina z Dietolog: Nie wiem. Cukrzyca to bardzo skomplikowana choroba i znalezienie odpowiedniej metody leczenia może trochę potrwać, ale wierzę, że kiedyś się uda.
Jedyne czego się obawiam, to dostępności terapii. Nawet jeśli będzie taki cudowny lek, to pewnie niewielu z nas będzie na niego stać.

 

Maciej z Nie słodzę: Mówi się coraz więcej o produkcji bionicznych organów, o insulinie która będzie aktywowała się w zależności od glikemii, czy o przeszczepach wysp trzustkowych.
To wszystko brzmi wspaniale i optymistycznie, jednak przyszłość pokaże, który z tych projektów uda się zrealizować. Za wszystkie trzymam kciuki. 

A czy będę chorował na cukrzycę za 20 lat? Mam nadzieję, że tak, bo nie mam pomysłu na nowy kanał na YouTube…

 

Bożena i Adam z 3mam Cukier: Opracowanie leku na cukrzycę w ciągu 20 lat jest jak najbardziej możliwe. Medycyna rozwija się w zawrotnym tempie. Problemem nie jest jednak postęp medycyny czy technologii ale interes ekonomiczny, który premiuje scenariusz kontynuowania leczenia a nie jego zakończenia.  Wynalezienie leku na cukrzycę jest w interesie jedynie pacjentów. 

Jedyna nadzieja jest w finansowaniu badań naukowych przez rządy i instytucje naukowe. Ale jako rodzice jesteśmy optymistami i ufamy, że za 20 lat Zuzia nie będzie chorować a będzie żyć z cukrzycą typ 1.

Podsumowanie

Każda z osób przez nas pytanych miała trochę inne wyobrażenie tego, jak będzie wyglądała ich przyszłość z cukrzycą. Jedni są całkowicie sceptyczni, inni pokazują, że mają nadzieję na wyleczenie. Maciej z kolei, ma nadzieję, że lek na cukrzycę nie zostanie wynaleziony 🙂

Choć każdy z blogerów ma inne spojrzenie na swoją chorobę, każdy radzi sobie z nią dobrze, motywując swoich widzów i czytelników do samokontroli, dbania o siebie i edukacji. 

A my mamy nadzieję, na stworzenie tych soczewek kontaktowych, o których wspomniała Angelina! 🙂

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
joanna-wisniewska-cukrzyca.pl
O autorze Joanna Wiśniewska

mgr

Brand Manager

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunku Kognitywistyka. Zainteresowana wpływem emocji na motywację. Jej celem jest szerzenie wiedzy i edukacji cukrzycowej w społeczeństwie.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Badanie cukru bez kłucia: jak działa? ile będzie kosztować?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content