Świat w ostatnim czasie zmienił się tak bardzo, że zmianie uległy nawet preferencje zdrowotne Polaków. Z tego powodu powstała kampania edukacyjna Zadbaj o serce w swojej rodzinie.
Eksperci medyczni alarmują, że w związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią zaniedbane zostały prawidłowe nawyki żywieniowe , styl życia, a przede wszystkim profilaktyka chorób cywilizacyjnych, takich jak udary mózgu, migotanie przedsion ków czy cukrzyca typu 2 . W trosce o zdrowie Polaków powstała akcja edukacyjna „Zadbaj o serce w swojej rodzinie” . W ramach tej kampanii autorytety medyczne będą zwracać uwagę na te niebezpieczne schorzenia oraz radzić, jak przeciwdziałać ich konsekwencjom.
Kampania “Zadbaj o serce w swojej rodzinie” „Zadbaj o serce w rodzinie” to sposób na zwrócenie uwagi Polaków na profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych. W działania edukacyjne w ramach ogólnopolskiej akcji zaangażowani są specjaliści z zakresu neurologii, kardiologii i diabetologii. Prawie w każdej rodzinie znajdziemy osoby dotknięte cukrzycą , udarem mózgu czy migotaniem przedsionków. Ważne jest więc, by dobrze poznać czynniki ryzyka tych chorób, ich objawy i wiedzieć, jak im zapobiegać.
Rodzina jest doskonałą płaszczyzną do wymiany doświadczeń i wzajemnej edukacji prozdrowotnej, dlatego ta kampania idealnie wpisuje się w międzypokoleniowe szerzenie wiedzy w tym zakresie.
Migotanie przedsionków – najczęstsza arytmia serca Polaków Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i główną przyczyną udarów mózgu. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem i dotyczy niemal ¼ osób po 65. roku życia.
W Polsce cierpi na nie około 600-700 tysięcy osób.
Objawy migotania przedsionków Najbardziej niepokojące objawy migotania przedsionków to:
szybkie i nieregularne bicie serca, palpitacje, uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się oraz nudności, duszność, uczucie zmęczenia czy osłabienie wydolności fizycznej. W czasie migotania, przedsionki zamiast systematycznie i rytmicznie się kurczyć, jedynie drgają, co powoduje, że krew tylko częściowo przedostaje się z nich do komór a zalegając w przedsionkach tworzy skrzepliny. Jeśli taka skrzeplina wydostanie się z serca i trafi do krwiobiegu, może dotrzeć do mózgu, zablokować tętnicę i spowodować udar.
Udar mózgu – trzeba szybko reagować Udar mózgu to pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia i druga pod względem częstości przyczyna zgonów.
Co roku dotyka on w naszym kraju około 80-90 tys. osób, a u niemal 30 tys. powoduje zgon.
Ryzyko wystąpienia udaru mózgu znacznie zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka znajdują się także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu.
Objawy udaru mózgu: nie bagatelizuj! Udar mózgu nie boli, dlatego chorzy często bagatelizują pierwsze objawy. A są to najczęściej:
U trudniona mowa, D łoń/ręka opadająca, A symetria ust, R eaguj zatem natychmiast i jeśli tylko zauważysz u siebie podobne symptomy, dzwoń po pomoc . Cukrzyca typu 2: grozi zawałem serca i udarem mózgu Cukrzyca typu 2 nazywana jest cichym zabójcą XXI wieku.
Charakteryzuje się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z defektu wydzielania insuliny.
Cukrzyca typu 2: statystyki Statystyki dotyczące cukrzycy są zatrważające.
Co 8 sekund z powodu jej powikłań umiera na świecie jedna osoba.
W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy .
Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się:
uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, brak aktywności fizycznej, wysokoenergetyczną dietę, otyłość. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań , między innymi uszkodzenia funkcji nerek , neuropatii z zespołem stopy cukrzycowej , czy chorób oczu prowadzących czasem do ślepoty. Najniebezpieczniejsze są jednak incydenty sercowo-naczyniowe np. zawały serca lub udary mózgu .
Edukacja dla zdrowia rodzin – wiesz więcej, żyjesz lepiej Dzięki akcji „Zadbaj o serce w swojej rodzinie” mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce będą mieli możliwość zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych oraz dowiedzą się, jak zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki, by długo cieszyć się zdrowym życiem w rodzinie.
Działania edukacyjne obejmą swoim zasięgiem miasta, które na mapie Polski układają się w kształt serca.
W 2020 roku będą prowadzone w 8 lokalizacjach:
Działdowie, Włocławku, Suwałkach, Siemiatyczach, Zielonej Górze, Olsztynie, Toruniu, Białymstoku. Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich do czerpania wiedzy w zakresie profilaktyki udarów, migotania przedsionków i cukrzycy typu 2 na stronach kampanii STOP UDAROM oraz DŁUŻSZE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ .
Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!