Porady

Palenie tytoniu a cukrzyca: jak rzucić palenie?

Redakcja | 1 grudnia 2017
palenie tytoniu a cukrzyca, papierosy a cukrzyca

Chorzy na cukrzycę palący tytoń mają zdecydowanie większe ryzyko zawału serca, udaru mózgu, amputacji kończyn dolnych, utraty wzroku i niewydolności nerek. U chorych na cukrzycę szkodliwe działanie palenia tytoniu jest wielokrotnie silniejsze aniżeli u osób bez tego schorzenia. Palenie tytoniu przyśpiesza u chorych uszkodzenie wzroku i nerek oraz 3-5-krotnie zwiększa ryzyko na zachorowanie na choroby tętnic, szczególnie serca,mózgu,kończyn dolnych.

Rezygnacja z palenia tytoniu jest przez osoby z cukrzycą miernikiem wysokiego poziomu zaangażowania pacjenta w leczenie oraz dobrego zarządzania swoją chorobą, które prowadzi do znacznej poprawy jakości życia.

Jak rzucić palenie – 5 praktycznych wskazówek

  1. Zacznij od stworzenia karty obserwacji swojego nałogu – zapisz na kartce jak długo palisz, ile papierosów dziennie wypalasz, czy w Twoim otoczeniu dużo osób pali. Będzie to pomocne
  2. Zidentyfikuj jak najwięcej korzyści z rzucenia palenia, zastanów się dłużej nad różnymi obszarami – jak rzucenie palenia wpłynie na Twoje zdrowie, wyrównanie cukrzycy? Jak wpłynie na pracę zawodową, sytuację finansową lub relacje społeczne? Pamiętaj im więcej korzyści z różnych obszarów, tym większe prawdopodobieństwo wytrwania w nowej zmianie.
  3. Uświadom sobie co się stanie jeśli tego nie zmienisz. Bądź świadom nie tylko korzyści wynikających z rzucenia palenia, ale również zagrożeń wynikających z kontynuowania tego nałogu.
  4. Spisywałeś kiedykolwiek koszty jakie ponosisz z palenia papierosów? Zakup papierosów, strata czasu, wizyty u stomatologa, większe koszty późniejszego leczenia powikłań cukrzycowych.
  5. Pamiętaj, nie każdemu uda się za pierwszym razem! Ale żeby o tym się przekonać, trzeba najpierw spróbować.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Nie zmieniłem igły do pena. Co teraz?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content