Czy post przerywany jest bezpieczny dla diabetyków? Zalety i potencjalne ryzyka
Post przerywany (ang. intermittent fasting, IF) stał się popularnym sposobem odżywiania, który obiecuje poprawę metabolizmu i regulację poziomu cukru we…
Cukrzyca typu 1 jest najczęstszą chorobą metaboliczną u dzieci. Niedawno rozpoczęto badania nad prewencją cukrzycy u dzieci. Badanie POinT ma ustalić, czy doustna insulina podana dzieciom z genetyczną predyspozycją uchroni je przed chorobą.
Projekt o nazwie Doustna Insulina w Prewencji Pierwotnej Cukrzycy Typu 1, czyli POinT, jest częścią większej inicjatywy międzynarodowej, prowadzonej przez GPPAD – Globalną Platformę ds. Zapobiegania Cukrzycy Autoimmunizacyjnej (1).
W Polsce badania Prowadzi zespół Dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie (2). Ośrodki z Anglii, Niemiec, Belgii oraz Szwecji również uczestniczą w tym projekcie.
Dzieci z genetycznym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 1 w wieku 4-7 miesięcy codziennie przez 3 lata otrzymują doustnie jedną łyżeczkę sproszkowanej insuliny. Jest ona podana w formie białka, które zostanie następnie strawione w przewodzie pokarmowym.
Zadaniem podawanej insuliny jest wykształcenie w układzie odpornościowym tolerancji na własną insulinę.
Podsumowując, badanie POinT jest bezpieczne, w żaden sposób nie wpływa na poziom glukozy we krwi, a daje szansę na zatrzymanie procesu autoimmunologicznego i zachorowanie na cukrzycę typu 1 w późniejszych latach.
Oddział Kliniczny Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii UCK WUM, który uczestniczy w przeprowadzanych badaniach, zapewnia, że we wcześniejszych badaniach nie obserwowano objawów niepożądanych po podawanej doustnie dawce insuliny.
Nad bezpieczeństwem badania czuwa również Rada Monitorowania Danych i Bezpieczeństwa i 5 niezależnych ekspertów nadzoruje bezpieczeństwo całego procesu.
Dodatkowo w POinT stosowane jest placebo – jest to jeden z wymogów nowoczesnych badań.
Dzieci z wysoką genetyczną predyspozycją do zachorowania na cukrzycę typu 1 wciąż mogą być zgłaszane do badania. Udział w tego typu badaniach wpływa na utrzymanie lepszego wyrównania cukrzycy w przyszłości i zmniejsza ryzyko powikłań.
Wymagania do zgłoszeń na badanie i wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie akcji Świat Bez “Jedynki”.
Post przerywany (ang. intermittent fasting, IF) stał się popularnym sposobem odżywiania, który obiecuje poprawę metabolizmu i regulację poziomu cukru we…
Coraz więcej osób decyduje się na dietę roślinną, zarówno z powodów etycznych, jak i zdrowotnych. W kontekście cukrzycy rośnie zainteresowanie…
Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, który niesie ze sobą wiele zmian hormonalnych, wpływających na metabolizm i wrażliwość tkanek…
Aż 85% Polaków planuje więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii koronawirusa – wynika z badań. Czy Polacy zaczną się więcej ruszać?…
Liczba chorych na cukrzycę stale wzrasta. Mimo licznych działań edukacyjno-żywieniowych podejmowanych na całym świecie, według danych WHO, liczba chorych na…
Czy w przyszłości komórki diabetyków będą „samodzielnie” wytwarzać insulinę, zamiast polegać na zastrzykach? Omawiamy wyniki najnowszych badań. Komórki macierzyste kluczem…