Badania

Oczyszczony ryż i pszenica winne cukrzycy typu 2?

Redakcja | 25 kwietnia 2023
Oczyszczony ryż i pszenica winne cukrzycy typu 2.

Badania wykazują, że w 2018 roku nieodpowiednia dieta była przyczyną 14,1 milionów zachorowań na cukrzycę typu 2.

Naukowcy z Tufts University przeanalizowali zwyczaje dietetyczne mieszkańców aż 184 krajów i uznali, że złe odżywianie odpowiada za 70% nowych przypadków cukrzycy typu 2 (2). W badaniu opublikowanym w Nature (1) uwzględniono dane z lat 1990–2018. Autorzy określili te zwyczaje żywieniowe, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju choroby.

11 czynników rozwoju cukrzycy typu 2

W badaniu sprawdzano aż 11 czynników powiązanych z dietą i naukowcy zauważyli wyjątkowo dużą wagę u 3 z nich. Są to:

  • niedostateczne spożycie pełnoziarnistych pokarmów,
  • zbyt duże spożycie białego ryżu i pszenicy,
  • zbyt duże spożycie mocno przetworzonego mięsa.

Picie soków owocowych oraz jedzenie mniejszej ilości warzyw, orzechów i nasion ku zaskoczeniu wielu zdawało się nie odgrywać aż tak istotnej roli jak właśnie wymienione wyżej czynniki.

“Nasze badania sugerują, że zła jakość węglowodanów w diecie to główna przyczyna rozwoju cukrzycy typu 2.” mówi profesor Dariush Mozaffarian, jeden z głównych autorów badań.

Wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2

Naukowcy zauważyli, że we wszystkich 184 badanych krajach doszło w latach 1990–2018 do wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2. Cukrzyca typu 2 stała się chorobą cywilizacyjną, mającą niekorzystny wpływ na całe społeczeństwo.

Naukowcy przy okazji potwierdzają, że zła dieta częściej powoduje cukrzycę typu 2 u mężczyzn niż u kobiet oraz u osób młodszych niż starszych. Największy wzrost zachorowań notuje się w miastach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej.

Niestety Polacy i Rosjanie znajdują się w czołówce najbardziej zagrożonych cukrzycą typu 2 mieszkańców, ze względu na dietę pełną mięsa, ziemniaków i przetworzonej żywności. To właśnie w tych krajach zanotowano największy odsetek przypadków cukrzycy typu 2 powiązanych z nieprawidłową dietą. Drugim obszarem częstych zachorowań jest Ameryka Łacińska i Karaiby. Jednak tam do czynników odpowiedzialnych za wzrost cukrzycy typu 2 należy dołączyć również słodzone napoje.

W jakich krajach dieta nie wpływa na cukrzycę typu 2?

Regionami, w których dieta ma mały wpływ na cukrzycę typu 2 są kraje Azji Południowej i Afryki Subsaharyjskiej. Wśród najbardziej zaludnionych krajów świata najmniej przypadków cukrzycy powiązanej z dietą występuje w Indiach, Nigerii i Etiopii (3).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://www.nature.com/articles/s41591-023-02278-8
  2. https://now.tufts.edu/2023/04/17/study-links-poor-diet-14-million-cases-type-2-diabetes-globally
  3. https://kopalniawiedzy.pl/dieta-cukrzyca-Polska,36225
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Chrom w diecie cukrzyka

Chrom jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek. Jego wpływ na wrażliwość insulinową oraz…

Czytaj dalej »

Szczepionka przeciwko cukrzycy typu 1 – sukces polskich naukowców

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content