Cukrzyca a SIBO
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Pomiary glukozy we krwi już niedługo spotka kolejny przełom! Polska firma opracowała technologię, która umożliwia badanie cukru bez nakłuwania palca oraz przerywania ciągłości skóry. Pomiar jest całkowicie nieinwazyjny. Urządzenie jest dostępne w formie zegarka i według producentów jest w stanie dokonywać tak samo dokładnych pomiarów jak tradycyjne urządzenia.
Aktualnie trwają zaawansowane prace nad urządzeniami, które są w stanie zmierzyć cukier bez konieczności wykonywania nakłucia, zakładania sensorów czy wszczepiania specjalnych implantów. Nowy trend w urządzeniach do pomiarów glikemii dla osób z cukrzycą wyraźnie koncentruje się wokół całkowitej bezinwazyjności, aby pomiar był szybszy i zdecydowanie bardziej komfortowy dla każdego diabetyka lub osoby, która chce kontrolować swój poziom glukozy we krwi.
Co ciekawe, nowe urządzenia dostępne w formie opasek na rękę i zegarków dokonują pomiaru, który jest tak samo dokładny jak inne standardowe urządzenia wymagające nakłucia. Pierwsze tego typu urządzenia być może pojawią się już w przyszłym roku, a firmą, w której trwają prace nad jednym z takich zegarków jest polski start-up GlucoActive. Polska firma opracowała już prototyp urządzenia i ma przygotowane odpowiednie algorytmy. Możliwe, że urządzenie będzie dostępne już w kwietniu 2020 roku.
Technologia do pomiaru glukozy opiera się na wykorzystaniu metod metod optycznych i spektrofotometrycznych. Częstotliwość pomiarów ma być dopasowana do metody leczenia oraz potrzeb pacjenta chorującego na cukrzycę. U osób leczonych tabletkami może być wykonywany np. co kilka godzin, a dla osób leczonych za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny lub mających pompę insulinową – co godzinę lub nawet co 20 minut, w zależności od tego czego potrzebuje pacjent.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych trwają prace nad specjalną opaską na rękę, która mierzy poziom cukru we krwi i jest automatycznie połączona z aplikacją mobilną. Zajmuje się tym start-up Alertgy. Ten produkt ma działać podobnie do rezonansu magnetycznego, z tą różnicą, że wewnątrz pola znajdzie się tylko nadgarstek.
Mamy nadzieję, że przełom okaże się pomocny nie tylko dla diabetyków, ale również dla osób z insulinoopornością lub wszystkich tych osób, które chcą podnieść swoją świadomość w zakresie poziomu glukozy i prewencji cukrzycy.
Źródło: innowacje.newseria.pl
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Technologia w opiece diabetologicznej rozwija się w zawrotnym tempie, a najnowsze innowacje w dziedzinie ciągłego monitorowania glikemii (CGM) mają szansę…
Do obrotu zostanie nareszcie dopuszczony glukagon, który podaje się do nosa. Nie wymaga on specjalistycznej wiedzy i umiejętności bliskich. Jak…
Przełomowego odkrycia dokonali koreańscy naukowcy, którzy opracowali nowoczesne, inteligentne, fotoniczne szkła kontaktowe, które za pomocą wbudowanych mikroczipów, mogą mierzyć poziom…
Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się tematowy bionicznej trzustki. Czyżby miało to oznaczać przełom w walce z cukrzycą typu 1?