Aktualności

Darmowe leki od 1 września. Z listy skorzysta 15 mln Polaków.

Joanna Wiśniewska | 31 sierpnia 2023
Darmowe leki od 1 września. Z listy skorzysta 15 mln Polaków.

Z listy darmowych leków będzie mogło skorzystać ponad 15 mln Polaków. Są to leki odpowiadające na wiele potrzeb pacjentów w wieku powyżej 65 lat, ale także dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

Nowa ustawa w sprawie refundacji leków

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat.

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Minister Zdrowia zwróciła uwagę, że dotychczas bezpłatne leki przysługiwały osobom powyżej 75 lat.

Do tej pory z darmowych leków mogło skorzystać około 3 mln osób powyżej 75 lat.

“Dzisiaj poszerzamy bazę osób, która będzie mogła z tej listy leków darmowych korzystać i będzie to ponad 15 mln Polaków — wskazała minister zdrowia.

Lista darmowych leków dla nowej grupy uprawnionych została opublikowana 30 sierpnia. Są to leki odpowiadające na wiele potrzeb pacjentów powyżej 65 lat, jak również dla małych dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Cała lista zawiera 1974 strony. Są tu zarówno leki refundowane apteczne, leki dostępne w ramach programu lekowego, stosowane w ramach chemioterapii oraz te przysługujące kobietom w ciąży (2).

Ponadto w obwieszczeniu jest zaktualizowana lista darmowych leków dla seniorów, w tym nowej grupy, która zyskała uprawnienia w tym zakresie, czyli osób po 65 roku życia (liczy 3789 pozycji). A także dla dzieci i młodzieży – ta lista ma 2825 pozycji.

Jakie leki bezpłatne od 1 września? Pełen wykaz leków refundowanych!

Pełen wykaz leków refundowanych dostępny jest w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia:

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (3).

“Obszary, w których te leki będą dostępne są dość duże. Na pewno odpowiadają na potrzeby pacjentów w chorobach cywilizacyjnych — z nadciśnieniem tętniczymcukrzycą, są to leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, leki hipoglikemizujące (1) — wymieniła Sójka.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,darmowe-leki-od-1-wrzesnia–minister-zdrowia–z-listy-skorzysta-15-mln-polakow,artykul,11627018.html
  2. https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Jest-lista-darmowych-lekow-dla-dzieci-i-osob-po-65-roku-zycia-Wchodzi-1-wrzesnia,249330,2.html

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Rodziny z cukrzycą: pierwszy raport o rodzinach w Polsce

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content