Zmiany refundacji insulin długodziałających
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
GoPump to pierwszy w Polsce program edukacyjny dla dorosłych osób z cukrzycą typu 1 leczonych przy pomocy osobistej pompy insulinowej. Wykorzystano w nim nowe technologie i utworzono platformę edukacyjną opartą o chmurę internetową.
W Polsce zwiększa się liczba osób z cukrzycą typu 1 leczonych przy użyciu osobistej pompy insulinowej. Większa dostępność do technologii powinna być powiązana z edukacją pacjentów w zakresie ich stosowania. Strukturalny Program Edukacji Diabetologicznej (SPED) GoPump wychodzi naprzeciw tym potrzebom.
Programy edukacyjne dla osób z cukrzycą mają sens. Od wielu lat Zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (1) wskazują na taką potrzebę. Jedynie właściwe stosowanie terapii pompowej przyczyni się do dobrego wyrównania metabolicznego i poprawy jakości życia osób z cukrzycą.
Osoba z cukrzycą typu 1 rozpoczynająca leczenie przy pomocy pompy insulinowej powinna przejść szkolenie prowadzone przez zespół terapeutyczny i trwające co najmniej 9-11 godzin. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego kładą także nacisk na wykorzystanie teleedukacji oraz interaktywnych metod pedagogicznych. Program GoPump, umożliwiający prowadzenie szkoleń w sposób ujednolicony oraz powtarzalny, jest szansą na ewaluację edukacji diabetologicznej i uwzględnienie jej w procesach refundacyjnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Strukturalny Program Edukacji Diabetologicznej (SPED) GoPump jest przeznaczony dla zespołów terapeutycznych i służy edukacji osób z cukrzycą typu 1 leczonych przy pomocy osobistej pompy insulinowej. Jest to pierwszy w Polsce program umieszczony na internetowej platformie edukacyjnej.
W programie zastosowane są różnorodne formy kształcenia:
Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość prowadzenia edukacji zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie, a także opcja zaproszenia edukatorów z innych ośrodków diabetologicznych pozwalająca na wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami. Dotychczas nie opracowano w Polsce tak zaawansowanych technologicznie i kompleksowych merytorycznie programów edukacyjnych w diabetologii. Również w Europie dotychczas powszechnie stosowane programy edukacyjne nie wykorzystują rozwiązań wirtualnych.
Merytoryczne podstawy do stworzenia programu GoPump są efektem wielu lat doświadczeń pracowników Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (z którymi współpracujemy również nad naszą aplikacją mobilną!) w zakresie leczenia pacjentów chorych na cukrzycę typu 1, wdrażania nowoczesnych technologii, prowadzonych badań dotyczących systemów pętli zamkniętej w cukrzycy, a co bardziej istotne – prowadzenia szerokiej edukacji studentów oraz zespołów terapeutycznych na temat terapii za pomocą osobistej pompy insulinowej u chorych na cukrzycę.
Od 2014 r. Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii jest w Polsce jednym z czterech Ośrodków Szkolących w ramach Szkoły Pompowej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Szkolenie zostało przygotowane przez zespół lekarzy, edukatorów, pielęgniarek, dietetyków i psychologów, specjalistów w zakresie poszczególnych zagadnień merytorycznych omawianych podczas szkolenia.
Program GoPump składa się z 18 modułów tematycznych obejmujących kompleksową wiedzę z zakresu terapii osobistą pompą insulinową w cukrzycy. Każdy moduł ma jasno określone cele i efekty kształcenia oraz zakończony jest testem dla pacjentów. W trakcie szkolenia następuje samodzielne podłączenie pacjenta do osobistej pompy insulinowej.
Moduły obejmują zarówno elementy wiedzy technicznej, jak i postępowania w sytuacjach klinicznych, podczas aktywności fizycznej czy awarii pompy. Moduły obejmujące edukację w zakresie umiejętności postępowania w hipoglikemii lub hiperglikemii pozwalają na zmniejszenie ryzyka rozwoju ostrych powikłań cukrzycy podczas terapii osobistą pompą insulinową. Wyjątkowym i niezwykle potrzebnym jest moduł obejmujący psychologiczne aspekty funkcjonowania z pompą. Dla kadry medycznej istotna będzie część szkolenia dotycząca uzyskiwania informacji i danych o leczeniu z pompy, szczególnie z użyciem programów komputerowych oraz ich analiza.
Moduły zawierają techniczne elementy specyficzne dla wszystkich producentów osobistych pomp insulinowych aktualnie dostępnych w Polsce. Dodatkowo rozdziały są na bieżąco aktualizowane przez autorów ze względu na dynamiczny postęp technologiczny w diabetologii. Zmiany te są widoczne na bieżąco dzięki funkcjonowaniu GoPump w chmurze. Każda część jest bogato ilustrowana przykładami, raportami z pomp, co umożliwia przeprowadzenie dyskusji podczas szkolenia i efektywne nabywanie umiejętności przez uczestników.
Program GoPump umieszczony jest na platformie internetowej, do której dostęp uzyskują edukatorzy po wcześniejszej rejestracji. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.gopump.pl. Korzystanie z programu jest bezpłatne. Każdy edukator posiada swoje osobiste konto, ma możliwość zakładania i prowadzenia szkoleń stacjonarnych oraz zdalnych.
Sposób korzystania z programu GoPump i prowadzenia grup przez edukatorów jest jasno przedstawiony na filmach instruktażowych. Każdy moduł jest wzbogacony materiałami dodatkowymi dla pacjentów oraz dla zespołu terapeutycznego. Umożliwiają one nie tylko interaktywne szkolenia, ale też samodzielną pracę uczestników w domu pomiędzy szkoleniami. Szkolenie z jednego modułu trwa około 30 minut, jednak czas ten nie jest w żaden sposób ograniczany – każdy może poświęcić na edukację tyle czasu, ile potrzebuje.https://www.mp.pl/cukrzyca/aktualnosci/332662,gopump-nowoczesna-edukacja-osob-z-cukrzyca-typu-1-leczonych-przy-pomocy-osobistej-pompy-insulinowej
Program GoPump może znacząco przyczynić się do poprawy dostępności do edukacji diabetologicznej w Polsce, potrzebnej z uwagi na rosnącą liczbę osób z cukrzycą typu 1 leczonych przy użyciu osobistej pompy insulinowej. Program GoPump ma szansę przyczynić się również do znaczącej poprawy jakości kształcenia poprzez zastosowanie różnorodnych technik multimedialnych i stworzenie gruntownych podstaw strukturalnych poszczególnych modułów.
Program GoPump umożliwia uzyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do samodzielnego stosowania terapii pompowej. Dobór metod szkoleniowych jest zorientowany na efekt maksymalnego przyswojenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych.
Aktualnie z GoPump korzysta około 250 członków zespołów terapeutycznych reprezentujących większość ośrodków diabetologicznych w Polsce, a w najbliższym czasie przewiduje się zwielokrotnienie tej liczby.
GoPump jest szansą na ewaluację edukacji diabetologicznej i uwzględnienie jej w finansowanych świadczeniach opieki zdrowotnej oraz procesach refundacyjnych (2).
Szerokie wykorzystanie GoPump ma pomóc pacjentom z cukrzycą typu 1 lepiej i dłużej żyć.
Zespół autorów GoPump w kolejności alfabetycznej:
Liderzy – prof. dr hab. n. med. Aleksandra Araszkiewicz, dr hab. n. med. Andrzej Gawrecki, prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.
Pozostali członkowie Zespołu: dr n. med. Anna Adamska, mgr Danuta Bukowska, dr n. med. Anna Duda-Sobczak, lek. Urszula Frąckowiak, mgr Karolina Janasik, mgr Anna Kreczmer, mgr Adam Kucz, lek. Magdalena Michalak, mgr Mateusz Michalski, mgr Monika Pietrzak, dr n. med. Judyta Schlaffke, mgr Alicja Sroczyńska.
Aplikacja Cukrzyca.pl to darmowa aplikacja dla cukrzyków, z którą użytkownik dostaje od naszych dietetyków dopasowany plan diety, zintegrowany kalkulator insuliny oraz dziennik samokontroli z wynikami badań, historią poziomów glikemii. Dodatkowo w tej aplikacji dla diabetyków znajdziecie moduł motywacji, z naszymi eksperckimi treściami zarówno w formie tekstowej, jak i spotkań audio z coachami, oraz medytacje, które obniżą Was poziom stresu.
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Technologia w opiece diabetologicznej rozwija się w zawrotnym tempie, a najnowsze innowacje w dziedzinie ciągłego monitorowania glikemii (CGM) mają szansę…
Na całym świecie żyje około 425 milionów ludzi chorujących na cukrzycę. Aż 75 milionów z nich musi codziennie przyjmować insulinę…
System FreeStyle Libre 2 jest już dostępny dla polskich pacjentów. Nowa generacja sensorów posiada opcjonalne alarmy na telefon. Można je…
Naukowcy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki w nietypowy sposób pozyskają fundusze na rozwój terapii medycznych. Zapraszają oni na aukcję charytatywną…
Bergamotka: wyciąg z niej najskuteczniej obniża poziom cukru we krwi. Zobaczcie, jak obniżyć stężenie glukozy we krwi o 18,9% i…