Badania

Jamajska wiśnia i jej przydatność w leczeniu cukrzycy

Redakcja | 18 października 2019
Jamajska wiśnia i jej przydatność w leczeniu cukrzycy

Jamajska wiśnia znana również pod nazwą Rozcięg lub Muntingia calabura to jedyny gatunek rośliny należącej do rodzaju Muntingia z rodziny rozcięgowatych. Jest to wiecznie zielone drzewo o wysokości do 10 metrów, które rośnie głównie w rejonach Ameryki Środkowej i Południowej, od południowego Meksyku po Peru i Boliwię. W Polsce roślina ta jest mniej znana i rzadko uprawiana.

Drzewo jamajskiej wiśni charakteryzuje się białymi kwiatami, a jego owocem jest jagoda o wielu drobnych pestkach i barwie od żółtej do czerwonej. Owoce wykorzystuje się głównie do przygotowania sałatek i napojów. W niektórych krajach drzewo to jest wykorzystywane także jako roślina ozdobna. Najnowsze odkrycie uczennicy z Filipin wykazuje, że owoce tej rośliny mogą również wykazywać wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, a przez to mogą mieć potencjalne zastosowanie w terapii cukrzycy typu 2 (1).

Zastosowanie jamajskiej wiśni w terapii cukrzycy

16-letnia uczennica z Iloilo – miasta położonego na Filipinach, na południowym wybrzeżu wyspy Panay na Morzu Sulu, odkryła, że składniki zawarte w owocach japońskiej wiśni mogą wykazywać właściwości przeciwcukrzycowe. Swoje odkrycie młoda badaczka zaprezentowała na międzynarodowych targach naukowych, które odbyły się w tym roku w Stanach Zjednoczonych.

Maria Isabel Layson wygrała w lutym 2019 roku Narodowe Targi Nauki i Technologii na Filipinach. Nagrodą za zwycięstwo był udział w Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Intel w Arizonie w USA, które odbyły się w maju bieżącego roku.

Uczennica w swoich badaniach wykazała, że owoce jamajskiej wiśni są źródłem wielu bioaktywnych związków, takich jak antocyjany, flawonoidy i polifenole. Substancje te wykazują właściwości antyoksydacyjne, a tym samym chronią nas przed działaniem wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do powstawania wielu chorób (np. chorób nowotworowych). Substancje zawarte w owocach jamajskiej wiśni mogą mieć także potencjalne znaczenie w zapobieganiu i terapii cukrzycy. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie ocenić możliwość wykorzystania tych owoców w leczeniu pacjentów z tą jednostką chorobową.

Maria Isabel Layson wierzy, że jej badania pomogą w odnalezieniu leku na cukrzycę, która stanowi istotny problem zdrowotny także na Filipinach. W kraju tym obserwuje się stały wzrost zachorowań na cukrzycę, a prognozy przewidują, że do 2030 r. 7,8 miliona Filipińczyków będzie zmagało się z tą jednostka chorobową (2).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1.  Mahmood ND, Nasir NL, Rofiee MS, Tohid SF, Ching SM, Teh LK, Salleh MZ, Zakaria ZA. Muntingia calabura: a review of its traditional uses, chemical properties, and pharmacological observations. Pharm Biol. 2014;52(12):1598-623.
  2. https://ptama.net/filipina-high-school-student-discovered-aratiles-fruit-as-cure-for-diabetes-wins-intel-international-science-and-engineering-fair-isef-in-phoenix-arizona-usa/
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Chrom w diecie cukrzyka

Chrom jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek. Jego wpływ na wrażliwość insulinową oraz…

Czytaj dalej »

Kawa a cukrzyca typu 2: najnowsze badania

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content