Wpływ mikroplastiku w diecie na rozwój cukrzycy – mit czy zagrożenie?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Już około 900 dzieci zostało przebadanych w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1. Predyspozycje do zachorowania wykryto u 34 z nich. Akcja profilaktyczna UDSK rozpoczęła się w kwietniu w Białymstoku. Wciąż jeszcze można do niej dołączyć.
“Chodzi o to, by jak najwięcej rodziców dowiedziało się o naszych działaniach, o tym, że mogą za darmo przebadać swoje dziecko w kierunku wykrycia cukrzycy typu 1“ – mówi prof. Artur Bossowski, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
We wtorek spotkał się w starostwie powiatowym w Białymstoku z samorządowcami z powiatu białostockiego. Chce, by wójtowie i burmistrzowie poinformowali rodziców w swoich gminach o jego projekcie oraz umożliwili jednorazowe spotkania w szkołach, przedszkolach czy urzędach.
Jan Perkowski, starosta białostocki podkreśla, że zależy mu, by jak najwięcej rodziców z powiatu białostockiego zgłosiło swoje dzieci do akcji. Tym bardziej, że to nic nie kosztuje.
Akcja, której przewodzi prof. Artur Bossowski, rozpoczęła się w kwietniu.
Jego zespół bada dzieci w wieku do dziewiątego roku życia z całego województwa Podlaskiego – badania są bezbolesne, robione z krwi i pozwalają wykryć predyspozycje do zachorowania na cukrzycę typu 1.
Jak mówi prof. Bossowski, jego zespół przebadał już około 900 pacjentów (głównie z Białegostoku, ale też z Augustowa, Kolna, Hajnówki); u 34 z nich wykryto predyspozycje.
“Teraz ci pacjenci są zapraszani do szpitala, gdzie sprawdzamy ich profil lipidowy, ocenę krzywej cukrowej, hemoglobinę glikowaną, ale także przeciwciała przeciw innym endokrynopatiom. Bo cukrzyca może istnieć na przykład z chorobami tarczycy czy z celiaklią (2)” – tłumaczy prof. Artur Bossowski.
Jeśli przypuszczenia faktycznie potwierdzą się – dzieciom zostanie zaaplikowane leczenie. To ważne, by w przypadku cukrzycy zrobić to jak najwcześniej, gdyż zapobiegnie to ciężkim powikłaniom typu kwasica ketonowa. Rodzice od realizatorów projektu dostają też solidną porcję wiedzy na temat profilaktyki i zdrowego odżywiania.
Prof. Bossowski nie kryje, że chciałby przebadać jak najwięcej dzieci. Dlatego już z w najbliższy piątek zaplanował kolejne spotkanie z samorządowcami – tym razem w Wasilkowie.
Jak mówi, dostaje też zapytania z ośrodków w całej Polsce – wszystko wskazuje więc na to, że badania zostaną rozszerzane na cały kraj.
Na razie jednak wciąż można zgłaszać się na nie w Białymstoku. Terminy podawane są na bieżąco na stronie UDSK (1).
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Zbliża się Europejski Tydzień Sportu. We wrześniu w 100 miejscowościach w 100. rocznicę Powstań Śląskich odbędzie się akcja Biegiem Po…
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Milanówek pierwszą gminą z nowatorskim Elektronicznym Systemem Medycyny Szkolnej. System pozwala na badania przesiewowe uczniów oraz na dostęp do stanu…