Aktualności, Badania

Już u 34 dzieci wykryto predyspozycje do cukrzycy. Badanie UDSK.

Redakcja | 31 sierpnia 2023
predyspozycje do cukrzycy u dzieci

Już około 900 dzieci zostało przebadanych w ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1. Predyspozycje do zachorowania wykryto u 34 z nich. Akcja profilaktyczna UDSK rozpoczęła się w kwietniu w Białymstoku. Wciąż jeszcze można do niej dołączyć.

“Chodzi o to, by jak najwięcej rodziców dowiedziało się o naszych działaniach, o tym, że mogą za darmo przebadać swoje dziecko w kierunku wykrycia cukrzycy typu 1 – mówi prof. Artur Bossowski, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Spotkania w szkołach: wczesne wykrywanie cukrzycy typu 1 u dzieci

We wtorek spotkał się w starostwie powiatowym w Białymstoku z samorządowcami z powiatu białostockiego. Chce, by wójtowie i burmistrzowie poinformowali rodziców w swoich gminach o jego projekcie oraz umożliwili jednorazowe spotkania w szkołach, przedszkolach czy urzędach.

Jan Perkowski, starosta białostocki podkreśla, że zależy mu, by jak najwięcej rodziców z powiatu białostockiego zgłosiło swoje dzieci do akcji. Tym bardziej, że to nic nie kosztuje.

Akcja, której przewodzi prof. Artur Bossowski, rozpoczęła się w kwietniu.

Jego zespół bada dzieci w wieku do dziewiątego roku życia z całego województwa Podlaskiego – badania są bezbolesne, robione z krwi i pozwalają wykryć predyspozycje do zachorowania na cukrzycę typu 1.

Efekty akcji profilaktycznej UDSK: wczesne wykrywanie cukrzycy typu 1 u dzieci

Jak mówi prof. Bossowski, jego zespół przebadał już około 900 pacjentów (głównie z Białegostoku, ale też z Augustowa, Kolna, Hajnówki); u 34 z nich wykryto predyspozycje.

Teraz ci pacjenci są zapraszani do szpitala, gdzie sprawdzamy ich profil lipidowy, ocenę krzywej cukrowej, hemoglobinę glikowaną, ale także przeciwciała przeciw innym endokrynopatiom. Bo cukrzyca może istnieć na przykład z chorobami tarczycy czy z celiaklią (2)” – tłumaczy prof. Artur Bossowski.

Jeśli przypuszczenia faktycznie potwierdzą się – dzieciom zostanie zaaplikowane leczenie. To ważne, by w przypadku cukrzycy zrobić to jak najwcześniej, gdyż zapobiegnie to ciężkim powikłaniom typu kwasica ketonowa. Rodzice od realizatorów projektu dostają też solidną porcję wiedzy na temat profilaktyki i zdrowego odżywiania.

Prof. Bossowski nie kryje, że chciałby przebadać jak najwięcej dzieci. Dlatego już z w najbliższy piątek zaplanował kolejne spotkanie z samorządowcami – tym razem w Wasilkowie.

Jak mówi, dostaje też zapytania z ośrodków w całej Polsce – wszystko wskazuje więc na to, że badania zostaną rozszerzane na cały kraj.

Na razie jednak wciąż można zgłaszać się na nie w Białymstoku. Terminy podawane są na bieżąco na stronie UDSK (1).

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. https://udsk.pl/prewencyjne-badanie-populacyjne-wczesnego-wykrywania-cukrzycy-typu-1-u-dzieci-w-okresie-bezobjawowym-w-wojewodztwie-podlaskim-informacje/
  2. https://poranny.pl/juz-u-34-dzieci-wykryto-predyspozycje-do-cukrzycy-wciaz-mozna-sie-zglaszac-na-badania-do-udsk/ar/c14-17843073
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Przydatne portale dla ludzi z cukrzycą

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content