Rola błonnika w diecie diabetyka: Jak włączyć go do codziennych posiłków?
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Pocenie się to jeden ze sposobów organizmu na regulowanie temperatury ciała, przede wszystkim odczuwamy to podczas upalnych dni lub aktywności fizycznej. Produkcja potu jest również zwiększona w sytuacji stresowej, podczas której dochodzi do nadmiernego wydzielania w organizmie hormonów: kortyzolu (inaczej hormon stresu, ma wpływ na stężenie cukru we krwi w sytuacjach stresowych) i adrenaliny (wydzielana w przypadku zagrożenia).
W przypadku osób z cukrzycą pocenie się może pojawiać się znacznie częściej oraz być bardziej intensywne. Dotyczy to w szczególności górnej części ciała, na przykład twarzy. Nadmierna potliwość u chorych z cukrzycą może być objawem hipoglikemii lub neuropatii nerwów obwodowych.
Czyli niski poziom cukru we krwi (poniżej 70 mg/dl), jest stanem zagrożenia dla organizmu, a w szczególności dla mózgu, który bez ciągłego dopływu glukozy nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
Dlatego podczas hipoglikemii mózg “odczytuje” ten stan jako sytuację stresową w konsekwencji czego podnosi poziom kortyzolu i adrenaliny co powoduje nagłe, nadmierne pocenie się.(1)
Neuropatia cukrzycowa jest przewlekłym powikłaniem cukrzycy. Wystąpić może w każdym stadium choroby, jednak najczęściej występuje u osób, które chorują bardzo długo lub gdy glikemia jest niedostatecznie wyrównana. Neuropatia polega na uszkodzeniu zakończeń nerwów obwodowego układu nerwowego, czego konsekwencją jest występowanie szeregu powikłań związanych z: układem sercowo-naczyniowym, układem pokarmowym, układem moczowo-płciowym, układem oddechowym oraz termoregulacją (w tym nadmierną potliwością).
Uszkodzenie zakończeń nerwów powoduje, że organizm nie odbiera prawidłowo bodźców z zewnątrz, dlatego gruczoły potowe są cały czas pobudzane do produkcji potu, niezależnie od temperatury czy występowania sytuacji stresowych.(2)
Jednym z charakterystycznych objawów neuropatii u osób z cukrzycą jest pojawienie się pocenia smakowego.
Gustatory sweating, czyli pocenie smakowe polega na występowaniu nadmiernego pocenia się w okolicach twarzy, szyi, skóry głowy oraz klatki piersiowej podczas spożywania posiłków. Objaw ten jest konsekwencją uszkodzenia nerwów: szyjnego oraz skroniowego. Jest to bardzo rzadki, lecz specyficzny objaw.
U osób zdrowych można zaobserwować nadmierne pocenie podczas jedzenia bardzo gorących lub pikantnych posiłków, natomiast u osób z cukrzycą pojawia się to niezależnie od rodzaju spożywanego posiłku. (3)
Podsumowanie
Nadmierne pocenie w cukrzycy może być spowodowane hipoglikemią lub neuropatią nerwów obwodowych. W obydwu przypadkach należy obserwować swoje ciało. W przypadku wystąpienia takich objawów w pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom cukru we krwi. Jeśli jest prawidłowy należy zgłosić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.
1. Kuczerowski R. – Hipoglikemia polekowa u chorych na cukrzycę typu 2. Diab Pr. 2008- 9(6): 277-284.
2. Szczyrba S., Kozera G., Bieniaszewski L. i wsp. – Neuropatia cukrzycowa – patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie, leczenie. Forum Med. Ro. 2010 – 4(5): 339-355.
3. Pop-Busui R., Boulton A.J., Feldman E.L. et al. – Diabetic Neuropathy: A Position Statement by the American Diabetes Association. Diab. Care. 2017- 40(1): 136-154.
Błonnik pokarmowy to składnik, o którym często słyszymy w kontekście zdrowej diety, ale jego znaczenie dla diabetyków jest wręcz nieocenione….
Jesień to idealny czas na nowe inspiracje kulinarne, również dla osób z cukrzycą. Sezonowe warzywa oraz owoce o niskim indeksie…
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Światowy Dzień Cukrzycy już wkrótce. Jak obchodzić się go będzie w Warszawie? Program Ogólnopolskich Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą…
E-recepta, czyli elektroniczna recepta, została wprowadzona do użytku 8 stycznia 2020 roku. Od tej pory od lekarzy nie dostaniemy papierowej…
9 października w Warszawie odbył się bankiet z okazji 100 tysięcy przescreenowanych dzieci w badaniu POInT. Jego celem jest opóźnienie…