Dieta DASH dla osób z cukrzycą
Dieta DASH dla osób z cukrzycą: Korzyści i Zalety Dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, cieszy się dużym…
Retinopatia cukrzycowa to jedno z przewlekłych powikłań cukrzycy, które występuje u większości chorych na tą jednostkę chorobową. Szacuje się, że w przypadku cukrzycy typu 1 o czasie trwania powyżej 15 lat powikłanie to może dotyczyć nawet wszystkich chorych. Główną przyczyną rozwoju retinopatii cukrzycowej jest długotrwale utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi oraz wysokie wartości ciśnienia tętniczego (1).
W początkowym okresie rozwoju retinopatia jest często bezobjawowa. Nie towarzyszy jej pogorszenie widzenia ani inne dolegliwości. Wraz ze stopniem zaawansowania tego zaburzenia pacjent doświadcza stopniowego pogorszenia ostrości widzenia, która bez podjęcia odpowiedniego leczenia, może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.
Warto zaznaczyć, że retinopatia stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u pacjentów z cukrzycą. Co więcej, w niektórych wypadkach utrata wzroku może być procesem nagłym (2).
Do rozpoznania retinopatii cukrzycowej niezbędne jest wykonanie badania okulistycznego. Z uwagi na wysoką częstość występowania tego zaburzenia zaleca się, aby pacjenci z cukrzycą typu 2 poddani zostali kontroli okulistycznej w momencie rozpoznania choroby, a następnie powtarzali badania co 3 lata lub częściej w przypadku pogorszenia wyrównania choroby lub wcześniejszego rozpoznania retinopatii.
W przypadku cukrzycy typu 1 badanie okulistyczne należy przeprowadzić w ciągu 5 lat od momentu rozpoznania choroby, a następnie wykonywać regularne badanie wzroku z częstością przynajmniej raz na rok. Z kolei u osób z cukrzycą typu 1 i rozpoznaną retinopatią badania należy przeprowadzać co 3 miesiące.
Natomiast w przypadku kobiet chorujących na cukrzycę będących w okresie ciąży lub połogu kontrolne badania wzroku należy wykonywać przynajmniej raz na miesiąc.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o skuteczności podjętego leczenia jest odpowiednio szybkie wykrycie retinopatii. Istotną rolę w terapii tego zaburzenia odgrywa również normalizacja poziomu glikemii, a także skuteczne leczenie nadciśnienia tętniczego i zaburzeń lipidowych. W niektórych wypadkach konieczne może być włączenie leczenia farmakologicznego lub zastosowanie leczenia operacyjnego (1).
Oksydaza lizynowa jest enzymem, który odgrywa istotną rolę w procesie powstawania połączeń pomiędzy kolagenem a elastyną. Zarówno kolagen jak i elastyna są podstawowymi białkami tkanki łącznej skóry, które odpowiadają za jej elastyczność i rozciągliwość. Z kolei rola propeptydu tego enzymu jest mniej znana.
Najnowsze wyniki badań amerykańskich naukowców opublikowane w czasopiśmie The American Journal of Pathology wykazały, że wysokie stężenie glukozy może być przyczyną zwiększenia poziomu propeptydu oksydazy lizynowej. Propeptyd ten jest z kolei jednym z czynników, który sprzyja śmierci komórkowej (tzw. proces apoptozy).
Naukowcy prowadzili badania na hodowlach komórek śródbłonka siatkówki oka szczurów z cukrzycą. Hodowlę komórkową poddano następne ekspozycji na działanie propeptydu oksydazy lizynowej lub wysokiego stężenia glukozy. Następnie hodowlę komórkową badano pod kątem ekspresji genu kodującego propeptyd oksydazy lizynowej.
W drugim etapie badania naukowcy wstrzykiwali zwierzętom do oka wspomniany propeptyd a następnie badali je pod kątem zmian stężenia propeptydu w siatkówce oka, a także m.in. liczby naczyń włosowatych. Uzyskane wyniki porównywano z rezultatami uzyskanymi u zdrowych zwierząt, którym również podano ten propeptyd.
Jak już wcześniej wspomniano uzyskane wyniki badań wykazały, że ekspozycja na wysokie stężenie glukozy zwiększa ekspresję propeptydu oksydazy lizynowej. Z kolei komórki wystawione na działanie rekombinowanego propeptydu cechowały się nasilonym procesem śmierci komórkowej. Natomiast u zwierząt chorujących na cukrzycę, którym wstrzyknięto rekombinowany propeptyd zaobserwowano m.in. zwiększenie liczby naczyń włosowatych.
Wyniki cytowanego badania sugerują, że nadmierna ekspresja propeptydu oksydazy lizynowej, która u pacjentów z cukrzycą może być m.in. spowodowana wysokim stężeniem glukozy może przyczyniać się do utraty komórek naczyniowych siatkówki, co może być związane z powstawaniem retinopatii cukrzycowej. Potrzebne są jednak dalsze badania aby zbadać rolę tego propeptydu w rozwoju powikłań cukrzycowych (3).
Dieta DASH dla osób z cukrzycą: Korzyści i Zalety Dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, cieszy się dużym…
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Chrom jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek. Jego wpływ na wrażliwość insulinową oraz…
Przypuszczano, że suplementacja witaminy D może odgrywać istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy i insuliny w surowicy krwi. Dotychczas…
Osoby z cukrzycą w Polsce mogą i chcą pracować: 70% nigdy nie wzięło L4 z powodu cukrzycy – wynika z…
80% diabetyków w Polsce przyznaje, że nie stać ich na optymalną terapię cukrzycy. Jakie są koszty leczenia cukrzycy w Polsce i na świecie?