Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Sztuczna trzustka – nowe odkrycie powoduje regulację insuliny do 10 dni

Paweł Rogowicz

regulacja glukozy

Wyzwaniem w leczeniu cukrzycy jest dostosowanie dawki insuliny do aktualnego zapotrzebowania na ten hormon. U osób zdrowych regulacja wydzielania insuliny jest stymulowana przez ich organizm. U osób chorych na cukrzycę proces ten jest nie prawidłowy.

Naukowcy z Massachusetts Institute of  Technology (MIT) w Bostonie (USA) opracowali nowatorski system, który naśladuje działanie czujnika glukozy i związane z tym  wydzielanie insuliny.

System  był testowany w University of North Carolina oraz  Szpitalu Dziecięcym w Bostonie. Układ wydzielania insuliny składa się z insuliny ładowanej w  nanocząstekach  i enzymów zależnych od glukozy, które są osadzone w polimerowej sieci z porowatego alginianu. W przypadku kontaktu z glukozą zachodzi proces katalitycznego przetwarzania cukrów w zależności od dawki glukozy. W wyniku tego procesu insulina uwalniania jest  z sieci. Nano-Sieć ta została po raz pierwszy przetestowana w „probówce”, a następnie została wstrzyknięta myszom laboratoryjnym  pod skórę w kilku miejscach. Badania u mysz  wykazały  że stężenie cukru we krwi do 10 dni od czasu wstrzyknięcia  może być dokładnie kontrolowane w normalnym zakresie.

Specjaliści uważają że  rozwój biomateriałów polimerowych kontrolowany chemicznie i pętli zamkniętej kontroli uwalniania insuliny jest obiecujący, zwłaszcza, że ​​system pomiarowy i wydzielanie są zintegrowane w jedną całość, a tym samym poziom cukru we krwi będzie „automatycznie” kontrolowany. Do wdrożenia takiego systemu u ludzi jest jeszcze długa droga. W szczególności ogólna tolerancja i zgodność tkankowa systemu musi być dokładnie zbadana, zwłaszcza, że jest to długotrwałe leczenie.


Polecamy:

  • Alkohol a cukrzyca – jak piją diabetycy

Paweł Rogowicz

Opis Pawła
POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.