Bioniczna trzustka – przełom w cukrzycy?
Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się tematowy bionicznej trzustki. Czyżby miało to oznaczać przełom w walce z cukrzycą typu 1?
Prezes PFED mgr Alicja Szewczyk otworzyła konferencję.
Wykładem inauguracyjnym pod tytułem „CUKRZYCA jako problem społeczny” konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii – Prof. dr hab. n med. Krzysztof Strojek – otworzył konferencję. Prof. przedstawił historię leczenia cukrzycy. Omówił zmiany w leczeniu cukrzycy na przestrzeni lat. Zwracał uwagę na rolę pielęgniarek oraz na rolę edukacji i motywacji w terapii pacjentów.
Wiecie, że wciąż co trzeci pacjent wciąż nie podaje sobie odpowiednich dawek insuliny?
Pani mgr Alicja Szewczyk prezentowała natomiast programy edukacyjne stosowane wśród pacjentów w zależności od stadium choroby i rodzaju cukrzycy.
Po przerwie kawowej mieliśmy okazję wsłuchać się w wykład gościa zagranicznego: profesor pielęgniarstwa diabetologicznego Angus Forbes opowiadał o „Dyskryminacji społecznej i stygmatyzacji w cukrzycy“.
Była to bardzo interesująca prelekcja. Profesor podkreślał istotę ludzkiej interakcji w chorobie! Skupił się na tym, jak pacjenci czują się na początku po postawieniu diagnozy i co jest ważne w komunikacji z nimi.
Często zdarza się zapominać o tych psychologicznych aspektach radzenia sobie z cukrzycą, które są równie istotne.
Po przerwie obiadowej nie zabrakło inspiracji i motywacji! Wykład “I’MMEASURABLE – nieograniczeni cukrzycą” mgr Teresy Benbenek-Klupy dostarczył wszystkim nieograniczonej dawki tych dwóch! Mgr Benbenek-Klupa opowiadała o młodych ludziach z cukrzycą, których choroba nie powstrzymała przed realizacją swoich pasji.
Na Konferencji nie zabrakło również miejsca dla nas 🙂
Jako Patronat Medialny mieliśmy swoje stoisko, na którym prezentowaliśmy nasze narzędzia.
Dziękujemy wszystkim prelegentom za dostarczenie bardzo cennej wiedzy. Do zobaczenia na kolejnych edycjach 🙂
Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się tematowy bionicznej trzustki. Czyżby miało to oznaczać przełom w walce z cukrzycą typu 1?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Z okazji Dnia Dziecka przypominamy, że pierwszym pacjentem na świecie, któremu podano zastrzyk z insuliny był 14-letni chłopiec – Leonard Thomson.
Niedawne informacje o powrocie szczepień w aptekach, ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia to poniekąd odpowiedź na zdecydowane głosy farmaceutów o nieustającej…
Każdy lubi sobie czasami pogdybać… Do gdybania o przyszłości z cukrzycą zaprosiliśmy twórców internetowych, którzy o cukrzycy już co nie…