Pen do insuliny – jak go wybrać, gdzie kupić?
Insulina to lek o silnym działaniu, który wymaga precyzyjnego dawkowania. Jednym z urządzeń, służących do podskórnego wstrzykiwania preparatu, jest pióro…
Cukrzyca typu 1 jest chorobą wywołaną nieodwracalnym zniszczeniem komórek trzustki produkujących insulinę. Głównym zadaniem insuliny jest utrzymanie poziomu glukozy we krwi na prawidłowym poziomie. Intensywna insulinoterapia to proces, który jest za to odpowiedzialny.
W zdrowym organizmie insulina wydziela się w sposób ciągły między posiłkami (podstawowe wydzielanie insuliny) oraz w sposób incydentalny w odpowiedzi na posiłek.
Zadaniem leczenia metodą intensywnej insulinoterapii jest odzwierciedlenie tego fizjologicznego procesu za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny.
Dawkę insuliny “bazowej” długodziałajacej ustala lekarz diabetolog. Natomiast dawkę insuliny podawanej przed posiłkiem pacjent wylicza najczęściej samodzielnie na podstawie ilości zjedzonych węglowodanów, glikemii przed posiłkami oraz planowanego wysiłku fizycznego.
Tylko za pomocą tej metody jesteśmy w stanie optymalnie wyrównać cukrzycę typu 1. Wyszkolony i wyedukowany pacjent to klucz do sukcesu.
Do trzech podstawowych składników naszego pożywienia zaliczamy węglowodany (cukry), białka i tłuszcze. Cukry, które spożywamy dzielimy na proste (glukoza, fruktoza) lub złożone (np. skrobia). Węglowodany złożone muszą być rozłożone na cukry proste w procesie trawienia. Glukoza, która znajduje się we krwi powstaje po strawieniu węglowodanów. Jest ona dla naszego organizmu “paliwem”, którego potrzebują nasze komórki aby prawidłowo funkcjonować.
Podstawowym warunkiem niezbędnym, żeby glukoza dostała się z krwi do komórek jest hormon insulina. Wytwarzają ją komórki beta trzustki, zlokalizowane w wyspach Langerhansa. Wątroba za pomocą insuliny magazynuje zapasy glukozy w formie glikogenu – te zapasy mogą być wykorzystane do prawidłowego funkcjonowania organizmu miedzy posiłkami. Tylko niektóre komórki organizmu potencjalnie nie potrzebują insuliny do transportu glukozy. Absorbują one glukozę proporcjonalnie do jej stężenia we krwi. Do takich tkanek należy tkanka nerwowa (mózg), siatkówki oka, nerek naczyń krwionośnych.
Organizm potrzebuje niewielkich ilości insuliny miedzy posiłkami i w nocy (wydzielanie podstawowe). W momencie jedzenia “komputer” znajdujący się w komórce beta wie, ile wydzielić insuliny, żeby zapobiec wzrostowi stężenia glukozy po posiłku.
Gdy chorujesz na cukrzycę, ten mechanizm jest zaburzony, dlatego potrzebujesz podawać insulinę w formie zastrzyków zarówno między jak i przed posiłkami(1). Tą formę leczenia to insulinoterapia.
Dawki insuliny zmieniają się każdego dnia, ponieważ nie każdy prowadzi sztywny i regularny tryb życia (przecież spożywasz różne rodzaje posiłków, o różnych porach dnia, czasem masz różne godziny pracy i poziom aktywności fizycznej). Przed zachowaniem stężenie insuliny we krwi regulowała automatycznie twoja trzustka. Teraz to Ty decydujesz jaką dawkę insuliny potrzebujesz na dany posiłek (2).
Insulina to lek o silnym działaniu, który wymaga precyzyjnego dawkowania. Jednym z urządzeń, służących do podskórnego wstrzykiwania preparatu, jest pióro…
Czym jest insulina i jaka jest jej rola w organizmie? Insulina jest hormonem produkowanym przez komórki β wysp trzustki. Rolą…
Nieprawidłowe działanie insuliny może wynikać z jej nieodpowiedniego przechowywania. Jak wykazano niewłaściwe przechowywanie insuliny może wpływać na skuteczność jej stosowania…
Niektóre leki mają wpływ na metabolizm glukozy w organizmie, przez co mogą one zmieniać zapotrzebowanie na insulinę. Poniżej wymienione są…
W celu zbliżenia do stanu fizjologicznego, lekarz może zalecić przyjmowanie więcej niż jednego rodzaju insuliny. Każdy rodzaj insuliny wchłania się…
Insulinę podaje się podskórnie w warstwę tkanki tłuszczowej leżącą tuż pod skórą. Tkanka tłuszczowa jest mniej wrażliwa na uszkodzenie niż…