Cukrzyca a SIBO
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Wszyscy wiedzą, że wyrównany poziom cukru jest niezwykle ważny w dbaniu o cukrzycę. Prawidłowe wyrównanie glikemii u diabetyków znacznie poprawia ich komfort życia. Wszystkie zasady zdają się być proste – dobre wyrównanie cukrzycy to przepis na długie, zdrowe życie. Niestety to często nie jest takie łatwe.
Zasady prawidłowego wyrównania glikemii są przekazywane diabetykom już na początku choroby przez diabetologów. Często jednak niestety nie otrzymują oni pełnej dawki wiedzy.
Nawet osobom dobrze wyedukowanym, starającym się dbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną zdarzają się epizody zarówno hiper- jak i hipoglikemii.
Na wahania glikemii może wpływać wiele czynników:
Zarówno stan hiper– jak i hipoglikemii wiąże się z nieprzyjemnymi objawami. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do ostrych powikłań takich jak np. kwasicy ketonowej występującej przy bardzo wysokich stężeniach cukru we krwi.
Wyrównany poziom glikemii w organizmie przez dłuższy czas pozwala prowadzić normalny tryb życia, bez złego samopoczucia, ale również znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy.
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na poziom glukozy we krwi jest właśnie dieta.
Głównym mechanizmem prowadzącym do rozwoju cukrzycy typu 2 jest insulinooporność. W dużej mierze wiąże się ona z nadmierną masą ciała. W tym przypadku odpowiednia dieta prowadząca do redukcji masy ciała wpływa na wyrównanie metaboliczne i polepszenie glikemii.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała będzie dodatkowo wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia:
Wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych nie należy do najprostszych zadań, natomiast podążając za odpowiednimi wskazówkami, utrata kilogramów to jedynie kwestia czasu.
Edukacja jest bardzo ważnym elementem, który ułatwia samodzielną, aktywną walkę pacjenta z chorobą. Warto na bieżąco wzbogacać swoją wiedzę poprzez między innymi czytanie specjalistycznych artykułów, w których można znaleźć wiele cennych wskazówek.
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że proces leczenia przebiega głównie w domu. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno pacjent jak i jego bliscy mieli wiedzę na temat samokontroli, jak dążyć do jak najlepszego wyrównania cukrzycy, niepokojących objawów czy też odpowiedniej dla danej osoby diety.
Kluczem do utrzymania prawidłowych glikemii jest regularna samokontrola. Stężenia glukozy w ciągu doby są zmienne. W godzinach rannych są zazwyczaj wyższe, w godzinach wieczornych się obniżają, a na ich zmianę wpływa wiele czynników m.in te które zostały wspomniane we wcześniejszej części artykułu.
Należy pamiętać, że różni pacjenci będą mieli inne cele, które ustalane są przez lekarza diabetologa. Kryteria wyrównania glikemii obejmują zarówno oznaczenia glikemii uzyskanych w samokontroli jaki i stężenie hemoglobiny glikowanej.
Diabetyk musi posiadać dużą wiedzę, aby potrafić reagować odpowiednio w każdej sytuacji.
Niedawno na Polskim rynku pojawiła się nowość – magazyn “Lepsze życie z cukrzycą”, tworzony przez lekarzy – specjalistów w dziedzinie diabetologii.
W każdym numerze tego czasopisma znajdują się cenne wskazówki żywieniowe, porady dotyczące życia z cukrzycą typu 2.
To właśnie “Lepsze życie z cukrzycą” pomaga zadbać o dobry poziom glukozy.
Regularna dawka wiedzy dodatkowo motywuje.
Nasi czytelnicy mogą odebrać pierwszy numer magazynu całkowicie za darmo!
Dodatkowo, do tego pierwszego bezpłatnego numeru dołączany jest praktyczny poradnik “16 największych pułapek cukrzyka i porady, jak się ich wystrzegać”.
Z poradnika dowiecie, które posiłki są potencjalnie niebezpieczne dla diabetyków, czego przestrzegać w kuchni i innych ciekawych rzeczy.
Jeśli więc chcecie regularnej dawki wiedzy na papierze, która pozwoli Wam lepiej kontrolować cukrzycę typu 2, zamówcie darmowy numer już dziś.
Wystarczy wypełnić dane kontaktowe na stronie wydawnictwa, a na następny dzień darmowy numer jest wysyłany prosto do Waszego domu.
Cukrzyca należy do najczęściej występujących chorób przewlekłych na świecie. Związane z nią komplikacje mogą wpływać na różne układy i narządy,…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Technologia w opiece diabetologicznej rozwija się w zawrotnym tempie, a najnowsze innowacje w dziedzinie ciągłego monitorowania glikemii (CGM) mają szansę…
System FreeStyle Libre 2 jest już dostępny dla polskich pacjentów. Nowa generacja sensorów posiada opcjonalne alarmy na telefon. Można je…
E-recepta, czyli elektroniczna recepta, została wprowadzona do użytku 8 stycznia 2020 roku. Od tej pory od lekarzy nie dostaniemy papierowej…
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 roku (1) zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych…