Pen do insuliny – jak go wybrać, gdzie kupić?
Insulina to lek o silnym działaniu, który wymaga precyzyjnego dawkowania. Jednym z urządzeń, służących do podskórnego wstrzykiwania preparatu, jest pióro…
Insulinę podaje się podskórnie w warstwę tkanki tłuszczowej leżącą tuż pod skórą. Tkanka tłuszczowa jest mniej wrażliwa na uszkodzenie niż mięśnie, a podawane podskórnie wstrzyknięcia są mniej bolesne. Także tempo wchłania się insuliny z tkanki tłuszczowej do krwiobiegu jest wolniejsze.
Przy wyborze miejsca wstrzyknięcia insuliny istotne znaczenie ma grubość tkanki tłuszczowej. Im grubsza jest warstwa tłuszczu, tym mniejsze prawdopodobieństwo wstrzyknięcia leku do tkanki mięśniowej.
W przypadku podania insuliny domięśniowo szybciej niż zazwyczaj wchłonie się ona do krwiobiegu, co może spowodować nagły spadek cukru we krwi.
Preferowanymi miejscami wstrzykiwania insuliny są więc okolice brzucha oraz uda i pośladki. Chociaż na ogół u kobiet tłuszcz odkłada się w większej ilości na udach i pośladkach, a u mężczyzn na brzuchu, nie zawsze jest to regułą.
Na przykład przy wstrzykiwaniu w udo u drobnej kobiety z drobnymi udami istnieje prawdopodobieństwo wstrzyknięcia insuliny domięśniowo. Przy wyborze miejsca wstrzykiwania trzeba wziąć pod uwagę budowę ciała i rozkład tkanki tłuszczowej.
Grubość warstwy tłuszczu w każdym miejscu będzie inna w zależności od tego, czy dana osoba jest szczupła, średniej tuszy, czy też ma nadwagę.
Technika iniekcji jest istotna dla właściwego działania insuliny.
Używając penów insulinowych należy wstrzykiwać insulinę w tkankę tłuszczową leżącą tuż pod skórą. Można to uczynić na dwa sposoby:
Technika ta polega na uchwyceniu skóry palcami tak, aby utworzył się fałd i wkłuciu igły w tym miejscu prostopadle do skóry pod katem 90 stopni. Tą techniką należy wstrzykiwać insulinę w okolice brzucha lub w miejscach, gdzie tkanka tłuszczowa jest niezbyt gruba.
Technika ta polega na mocnym rozciągnięciu skóry palcami i wbiciu igły bezpośrednio w skórę. Tą techniką można podawać insulinę w okolicę pośladków lub w miejscach, gdzie tkanka tłuszczowa jest grubsza niż wynosi długość igły, którą podawana jest insulina.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wstrzyknięcia insuliny domięśniowo, można wkłuć igłę pod kątem około 45 stopni do skóry.
Insulina to lek o silnym działaniu, który wymaga precyzyjnego dawkowania. Jednym z urządzeń, służących do podskórnego wstrzykiwania preparatu, jest pióro…
Czym jest insulina i jaka jest jej rola w organizmie? Insulina jest hormonem produkowanym przez komórki β wysp trzustki. Rolą…
Nieprawidłowe działanie insuliny może wynikać z jej nieodpowiedniego przechowywania. Jak wykazano niewłaściwe przechowywanie insuliny może wpływać na skuteczność jej stosowania…
Niektóre leki mają wpływ na metabolizm glukozy w organizmie, przez co mogą one zmieniać zapotrzebowanie na insulinę. Poniżej wymienione są…
W celu zbliżenia do stanu fizjologicznego, lekarz może zalecić przyjmowanie więcej niż jednego rodzaju insuliny. Każdy rodzaj insuliny wchłania się…
Model intensywnej insulinoterapii ma za zadanie odzwierciedlić fizjologiczne wydzielanie insuliny – zarówno te podstawowe jaki i okołoposiłkowe. U osób z…