Przechowywanie insuliny, czyli dlaczego insulina nie działa

prawidlowe przechowywanie insuliny

Nieprawidłowe działanie insuliny może wynikać z jej nieodpowiedniego przechowywania. Jak wykazano niewłaściwe przechowywanie insuliny może wpływać na skuteczność jej stosowania i skutkować może wzrostem poziomu glukozy we krwi.

Jak prawidłowo przechowywać insulinę?

Aby zapobiec takim sytuacjom należy przestrzegać kilku zasad dotyczących prawidłowego przechowywania oraz obchodzenia się z insuliną:

  • zapas insuliny powinien być przechowywany w lodówce w temperaturze 2-8 ºC,
  • w żadnym przypadku nie wolno zamrażać insuliny,
  • aktualnie używana insulina nie powinna być przechowywana w lodówce, można ją nosić przy sobie i przechowywać w temperaturze pokojowej (poniżej 30 ºC) do 4 tygodni,
  • w celu ochrony przed światłem wkłady insuliny, które nie są używane należy przechowywać w opakowaniu,
  • nie należy zbyt mocno potrząsać lub gwałtownie kołysać pojemnikiem z insuliną.

Pamiętaj, że insulina nie powinna być poddawana działaniu skrajnych temperatur (zbyt wysokich, ale także zbyt niskich). W przypadku długotrwałej podróży poleca się przechowywać insulinę w specjalnej torbie termoizolacyjnej.  W przypadku podróży samolotem insulinę przechowaj w bagażu podręcznym.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
O autorze Redakcja

Cukrzyca.pl, jeden z wiodących portali gromadzący wiedzę o cukrzycy, który powstał z myślą o osobach chorych na cukrzycę szukających wsparcia oraz informacji na temat choroby. Artykuły, poradniki i materiały informacyjne są tworzone przez ekspertów w dziedzinach takich jak: diabetologia, dietetyka, psychologia i edukacja diabetologiczna.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Zapotrzebowanie na insulinę – czy można je przewidzieć?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content