Zapotrzebowanie na insulinę – czy można je przewidzieć?

Zapotrzebowanie na insulinę

Jaką ilość insuliny powinna podawać sobie osoba chorująca na cukrzycę?

Taką, aby cukrzyca była prawidłowo wyrównana metabolicznie.

Warto jednak unikać zbyt wysokich dawek insuliny, ponieważ nadmiar tego hormonu jest zjawiskiem niekorzystnym dla Twojego organizmu. We wstępnym wyliczaniu dawki można kierować się następującymi zasadami:

  • Osoby szczupłe z niedawno rozpoznaną cukrzycą – około 0,5 j/kg masy ciała
  • Osoby z długim wywiadem cukrzycy lub z nadwagą – około 0,7 j/kg masy ciała
  • Osoby ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1 w okresie remisji – około 0,2-0,3 j/kg masy ciała

Kwestia odpowiedniego zapotrzebowania na insulinę jest bardzo ważna, ponieważ często osoby z nowo wykrytą cukrzycą zostają wypisane ze szpitala na większej dawce insuliny, następnie wchodzą w okres zmniejszonego zapotrzebowania na insulinę (remisja). W tym czasie trzeba znacznie zmniejszyć dawki, czasem należy odstawić insulinę bazową i podawać jedynie insulinę okołoposiłkową. O tym jednak decyduje zawsze lekarz prowadzący.

W przypadku, gdy na początku choroby zaczynają pojawiać się hipoglikemie, bardzo ważny jest kontakt z lekarzem w celu modyfikacji dawki insuliny.  

Przykład:

1. Osoba o prawidłowej masie ciała (60 kg), chorująca na cukrzycę od 6 lat – zapotrzebowanie na insulinę 0,5 j/kg masy ciała, czyli około 30 j/dobę.

2. Osoba chorująca na cukrzycę od 2 tygodni, dawka 25 j/dobę ustalona wstępnie przez lekarza,  pojawiają się hipoglikemie – w takim wypadku wchodzi ona w okres remisji – zapotrzebowanie wynosi 0,2 j/kg/mc, czyli tylko 12 j na dobę.

3. Osoby chorująca od 20 lat na cukrzycę typu 1 – zapotrzebowanie na insulinę 0,7 j/kg/mc, czyli około 42j/dobę.

Pamiętaj! Twoja dawka dobowa insuliny nie powinna przekraczać 1 j/kg masy ciała.

Jeśli stosujesz dawkę insuliny większą niż fizjologiczna wystąpić może efekt tzw. przeinsulinowania. W takiej sytuacji tkanki stają się bardziej oporne na działanie insuliny, często również następuje przyrost masy ciała (2).

Warto także pamiętać, że w czasie infekcji oraz innych stanów zapalnych (np: ból zęba, zapalenie migdałków podniebiennych), w czasie leczenia niektórymi lekami jak np. sterydy, w okresie stresu oraz w czasie dojrzewania i ciąży wzrasta zapotrzebowanie na insulinę. Systematyczne uprawianie sportu, długie spacery czy jazda rowerem przyczynią się natomiast do zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay

Literatura

  1. Sieradzki J. (red). Cukrzyca Tom 1-2. Warszawa: Via Medica, 2016.
  2. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna. 2018;4(1):1-92.
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Zapotrzebowanie na insulinę – czy można je przewidzieć?

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content