Pen do insuliny – jak go wybrać, gdzie kupić?
Insulina to lek o silnym działaniu, który wymaga precyzyjnego dawkowania. Jednym z urządzeń, służących do podskórnego wstrzykiwania preparatu, jest pióro…
Jaką ilość insuliny powinna podawać sobie osoba chorująca na cukrzycę?
Taką, aby cukrzyca była prawidłowo wyrównana metabolicznie.
Warto jednak unikać zbyt wysokich dawek insuliny, ponieważ nadmiar tego hormonu jest zjawiskiem niekorzystnym dla Twojego organizmu. We wstępnym wyliczaniu dawki można kierować się następującymi zasadami:
Kwestia odpowiedniego zapotrzebowania na insulinę jest bardzo ważna, ponieważ często osoby z nowo wykrytą cukrzycą zostają wypisane ze szpitala na większej dawce insuliny, następnie wchodzą w okres zmniejszonego zapotrzebowania na insulinę (remisja). W tym czasie trzeba znacznie zmniejszyć dawki, czasem należy odstawić insulinę bazową i podawać jedynie insulinę okołoposiłkową. O tym jednak decyduje zawsze lekarz prowadzący.
W przypadku, gdy na początku choroby zaczynają pojawiać się hipoglikemie, bardzo ważny jest kontakt z lekarzem w celu modyfikacji dawki insuliny.
1. Osoba o prawidłowej masie ciała (60 kg), chorująca na cukrzycę od 6 lat – zapotrzebowanie na insulinę 0,5 j/kg masy ciała, czyli około 30 j/dobę.
2. Osoba chorująca na cukrzycę od 2 tygodni, dawka 25 j/dobę ustalona wstępnie przez lekarza, pojawiają się hipoglikemie – w takim wypadku wchodzi ona w okres remisji – zapotrzebowanie wynosi 0,2 j/kg/mc, czyli tylko 12 j na dobę.
3. Osoby chorująca od 20 lat na cukrzycę typu 1 – zapotrzebowanie na insulinę 0,7 j/kg/mc, czyli około 42j/dobę.
Pamiętaj! Twoja dawka dobowa insuliny nie powinna przekraczać 1 j/kg masy ciała.
Jeśli stosujesz dawkę insuliny większą niż fizjologiczna wystąpić może efekt tzw. przeinsulinowania. W takiej sytuacji tkanki stają się bardziej oporne na działanie insuliny, często również następuje przyrost masy ciała (2).
Warto także pamiętać, że w czasie infekcji oraz innych stanów zapalnych (np: ból zęba, zapalenie migdałków podniebiennych), w czasie leczenia niektórymi lekami jak np. sterydy, w okresie stresu oraz w czasie dojrzewania i ciąży wzrasta zapotrzebowanie na insulinę. Systematyczne uprawianie sportu, długie spacery czy jazda rowerem przyczynią się natomiast do zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę.
Insulina to lek o silnym działaniu, który wymaga precyzyjnego dawkowania. Jednym z urządzeń, służących do podskórnego wstrzykiwania preparatu, jest pióro…
Czym jest insulina i jaka jest jej rola w organizmie? Insulina jest hormonem produkowanym przez komórki β wysp trzustki. Rolą…
Nieprawidłowe działanie insuliny może wynikać z jej nieodpowiedniego przechowywania. Jak wykazano niewłaściwe przechowywanie insuliny może wpływać na skuteczność jej stosowania…
Niektóre leki mają wpływ na metabolizm glukozy w organizmie, przez co mogą one zmieniać zapotrzebowanie na insulinę. Poniżej wymienione są…
W celu zbliżenia do stanu fizjologicznego, lekarz może zalecić przyjmowanie więcej niż jednego rodzaju insuliny. Każdy rodzaj insuliny wchłania się…
Insulinę podaje się podskórnie w warstwę tkanki tłuszczowej leżącą tuż pod skórą. Tkanka tłuszczowa jest mniej wrażliwa na uszkodzenie niż…