Cukrzyca a zdrowie psychiczne: Jak radzić sobie ze stresem i wypaleniem cukrzycowym?
Cukrzyca jest nie tylko wyzwaniem medycznym, ale także znaczącym obciążeniem psychologicznym. Wielu pacjentów zmaga się ze stresem, depresją czy wypaleniem…
Coraz więcej dowodów potwierdza korzystny wpływ operacji bariatrycznej na długość życia osób dorosłych z otyłością, również tą związaną z cukrzycą.
Otyłość jest narastającym problemem (szczególnie w czasach pandemii), zarówno w skali społecznej jak i indywidualnej, jako choroba niosąca za sobą poważne powikłania dotyczące wszystkich narządów i układów. Według ostatniego raportu OECD, nadwaga i otyłość dotyczy 57 proc. mieszkańców Polski (w USA aż 73 proc.).
Ponad 2,8 mln Polaków cierpi na cukrzycę typu 2 (ok. 90 proc. wszystkich przypadków cukrzycy). U większości z nich ta choroba jest uwarunkowana otyłością. Powikłania sercowo-naczyniowe, głównie zawały serca i udary mózgu, należą do najczęstszych przyczyn zgonów w populacji ogólnej, a cukrzyca niestety przyczynia się do połowy z nich.
Coraz więcej dowodów potwierdza korzystny wpływ operacji bariatrycznej na długość życia osób dorosłych z otyłością. Praca Syna i wspólników była analizą opartą na możliwie dużej liczbie przypadków osób poddanych zabiegowi bariatrycznemu, oceniającą jego wpływ na długość życia pacjentów w porównaniu z otyłymi nieoperowanymi. Bardzo starannie dokonano selekcji prac objętych metaanalizą, tak aby materiał był porównywalny (1).
Do metaanalizy Syna i wsp. włączono 16 badań kohortowych i jedno badanie prospektywne (łącznie 174 772 uczestników). Były to obserwacje o wysokiej jakości pod względem doboru pacjentów z grupami kontrolnymi. Porównywano śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny u osób z otyłością oraz z cukrzycą i bez niej, które przebyły operację metaboliczno-bariatryczną, z odpowiednimi grupami chorych niepoddanych zabiegowi.
Zastosowanie operacji bariatrycznej u otyłych wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu aż o 49,2 proc., a mediana oczekiwanej długości życia wydłużyła się o 6,1 lat.
W analizie podgrup efekt leczenia był znacznie większy u osób z cukrzycą: mediana oczekiwanej długości życia wydłużyła się o 9,3 lat w porównaniu z nieoperowanymi. U pacjentów bez cukrzycy przyrost oczekiwanej długości życia wynosił 5,1 lat.
W badaniu stwierdzono, że chirurgia metaboliczno-bariatryczna zmniejsza śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny i wydłuża oczekiwaną długość życia wśród dorosłych z ciężką otyłością w ciągu 10 lat. Znacznie większe korzyści z zastosowania tej procedury odnoszą pacjenci z cukrzycą.
Otyłość jest poważną chorobą (ICD E66) (2), obarczoną licznymi powikłaniami, w tym cukrzycą. Wyniki omawianej metaanalizy Syna i wspólników, jednoznacznie dowodzą, że chirurgia metaboliczno-bariatryczna u otyłych dorosłych wiąże się ze znacznym zmniejszeniem śmiertelności ogólnej (blisko o połowę) i wydłużeniem oczekiwanej długości życia o około 6 lat.
Jeszcze większe korzyści w zakresie tych parametrów odnoszą osoby z cukrzycą. Otyli chorzy z cukrzycą zyskują niemal dwukrotne wydłużeniem życia (o ponad 9 lat) niż osoby bez niej (5 lat).
Biorąc pod uwagę wnioski z omawianej pracy, klinicyści i decydenci nie powinni wahać się, rozważając stosunek kosztów do korzyści dla zabiegów bariatrycznych u pacjentów z otyłością, zwłaszcza chorych na cukrzycę (3).
Cukrzyca jest nie tylko wyzwaniem medycznym, ale także znaczącym obciążeniem psychologicznym. Wielu pacjentów zmaga się ze stresem, depresją czy wypaleniem…
Dieta DASH dla osób z cukrzycą: Korzyści i Zalety Dieta DASH, czyli Dietary Approaches to Stop Hypertension, cieszy się dużym…
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Post przerywany (inaczej Intermittent Fasting: IF) wpływa na działanie układu odpornościowego. Jednak dopiero teraz zespół duńsko-niemieckich badaczy udowodnił, w jaki…
Badania nad nowymi lekami stosowanymi w cukrzycy trwają przez cały czas i możemy śledzić z zaciekawieniem wyniki najnowszych opracowań naukowych….
Prace nad insuliną podawaną doustnie w formie pigułek trwają już od dawna. Niestety eksperymenty kończyły się różnymi wynikami. Do tej…