Semaglutyd – lek na cukrzycę i otyłość?
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą realizować świadczenia zdrowotne w modelu opieki koordynowanej. Lekarze POZ otrzymali możliwość kierowania pacjentów na określone badania w ramach funduszów z nowo wprowadzonego budżetu powierzonego, z którego możliwe będzie finansowanie także innych świadczeń, w tym porad edukacyjnych (udzielanych przez pielęgniarkę lub lekarza), porad dietetycznych oraz konsultacji specjalistycznych.
Realizowane są w czterech zakresach:
Placówki diabetologiczne otrzymają wystandaryzowane wytyczne dotyczące opieki nad chorymi. Zgodnie z zaleceniami, liczba porad edukacyjnych oraz odstępy czasowe między nimi powinny być ustalane indywidualnie. Powinny mieć one walor nie tylko edukacyjny, ale zawierać również elementy oceny stanu zdrowia pacjenta (2).
Wytyczne dotyczące porady edukacyjnej na ścieżce diabetologicznej, których współautorką jest Beata Ostrzycka, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, przewidują sześć spotkań edukacyjnych w roku. Mogą być one realizowane przez pielęgniarki lub lekarzy POZ.
Pierwsza porada powinna trwać od 30 do 40 minut. Prowadzący ją powinien:
W zakresie oceny stanu zdrowia pacjenta prowadzący spotkanie lekarz lub pielęgniarka powinien:
Na każdą kolejną poradę wystarczyć powinno ok. 15-20 minut. W trakcie drugiego spotkania należy:
W zakresie oceny stanu zdrowia pacjenta należy:
Trzecia wizyta powinna zawierać dodatkowo ocenę akceptacji choroby i efektów edukacji, omówienie powikłań cukrzycy, edukację w zakresie postępowania przy hipoglikemii i hiperglikemii, pielęgnacji stóp, zapobiegania wystąpieniu zespołu stopy cukrzycowej, omówienie zalecanych szczepień i ułożenie indywidualnego planu edukacji na kolejne spotkania.
Kolejne porady powinny być realizowane już w oparciu o ustalony plan, uwzględniający indywidualne potrzeby chorego w zakresie edukacji.
Dokładne wytyczne i zagadnienia rekomendowane do omówienia podczas wizyt edukacyjnych znajdziemy na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stanowią poważne wyzwania zdrowotne, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Obie…
Od 1 lipca 2024 roku wprowadzono istotne zmiany w refundacji leków dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Nowa lista refundacyjna obejmuje…
Śniadanie jest powszechnie uznawane za najważniejszy posiłek dnia, a dla osób z cukrzycą ma ono szczególne znaczenie. Po nocnym okresie…
Sezon zachorowań na infekcje panuje w pełni, a ryzyko zachorowania występuje u każdego. To czy spotkanie z wirusem przejdziemy łagodniej…
Wakacje z cukrzycą to niełatwe zadanie. Pokażemy jak można dobrze zaplanować ten czas wspólnie z cukrzycą, dbając tym samym o dobre glikemie.
Stworzyliśmy intuicyjny i prosty kalkulator insuliny, z którego możesz skorzystać zarówno ze swojego komputera, jak i ze smartfonu.