Wpływ mikroplastiku w diecie na rozwój cukrzycy – mit czy zagrożenie?
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą realizować świadczenia zdrowotne w modelu opieki koordynowanej. Lekarze POZ otrzymali możliwość kierowania pacjentów na określone badania w ramach funduszów z nowo wprowadzonego budżetu powierzonego, z którego możliwe będzie finansowanie także innych świadczeń, w tym porad edukacyjnych (udzielanych przez pielęgniarkę lub lekarza), porad dietetycznych oraz konsultacji specjalistycznych.
Realizowane są w czterech zakresach:
Placówki diabetologiczne otrzymają wystandaryzowane wytyczne dotyczące opieki nad chorymi. Zgodnie z zaleceniami, liczba porad edukacyjnych oraz odstępy czasowe między nimi powinny być ustalane indywidualnie. Powinny mieć one walor nie tylko edukacyjny, ale zawierać również elementy oceny stanu zdrowia pacjenta (2).
Wytyczne dotyczące porady edukacyjnej na ścieżce diabetologicznej, których współautorką jest Beata Ostrzycka, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, przewidują sześć spotkań edukacyjnych w roku. Mogą być one realizowane przez pielęgniarki lub lekarzy POZ.
Pierwsza porada powinna trwać od 30 do 40 minut. Prowadzący ją powinien:
W zakresie oceny stanu zdrowia pacjenta prowadzący spotkanie lekarz lub pielęgniarka powinien:
Na każdą kolejną poradę wystarczyć powinno ok. 15-20 minut. W trakcie drugiego spotkania należy:
W zakresie oceny stanu zdrowia pacjenta należy:
Trzecia wizyta powinna zawierać dodatkowo ocenę akceptacji choroby i efektów edukacji, omówienie powikłań cukrzycy, edukację w zakresie postępowania przy hipoglikemii i hiperglikemii, pielęgnacji stóp, zapobiegania wystąpieniu zespołu stopy cukrzycowej, omówienie zalecanych szczepień i ułożenie indywidualnego planu edukacji na kolejne spotkania.
Kolejne porady powinny być realizowane już w oparciu o ustalony plan, uwzględniający indywidualne potrzeby chorego w zakresie edukacji.
Dokładne wytyczne i zagadnienia rekomendowane do omówienia podczas wizyt edukacyjnych znajdziemy na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
Mikroplastik to niewielkie cząsteczki plastiku obecne w wodzie, żywności i powietrzu, które coraz częściej budzą niepokój w kontekście zdrowia człowieka….
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na zdrowie publiczne, a osoby zmagające się z cukrzycą są szczególnie narażone na ich…
Podróżowanie to pasja, która łączy ludzi na całym świecie, jednak dla osób z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Odpowiednie przygotowanie i…
Naukowcy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni opracowali “kalkulator ryzyka śmierci”, który pozwoli ocenić ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem…
Wielokrotne używanie tej samej igły do pena insulinowego to niestety częsty problem w Polsce. Wszystkiemu winny jest brak refundacji tych…
Już po raz trzeci dzieci chore na cukrzycę rywalizowały w Halowych Mistrzostwach Polski w Piłce Nożnej. Największe halowe mistrzostwa Polski…