Stopa cukrzycowa: siedem tysięcy amputacji rocznie. Jak odwrócić te statystykę?
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą realizować świadczenia zdrowotne w modelu opieki koordynowanej. Lekarze POZ otrzymali możliwość kierowania pacjentów na określone badania w ramach funduszów z nowo wprowadzonego budżetu powierzonego, z którego możliwe będzie finansowanie także innych świadczeń, w tym porad edukacyjnych (udzielanych przez pielęgniarkę lub lekarza), porad dietetycznych oraz konsultacji specjalistycznych.
Realizowane są w czterech zakresach:
Placówki diabetologiczne otrzymają wystandaryzowane wytyczne dotyczące opieki nad chorymi. Zgodnie z zaleceniami, liczba porad edukacyjnych oraz odstępy czasowe między nimi powinny być ustalane indywidualnie. Powinny mieć one walor nie tylko edukacyjny, ale zawierać również elementy oceny stanu zdrowia pacjenta (2).
Wytyczne dotyczące porady edukacyjnej na ścieżce diabetologicznej, których współautorką jest Beata Ostrzycka, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, przewidują sześć spotkań edukacyjnych w roku. Mogą być one realizowane przez pielęgniarki lub lekarzy POZ.
Pierwsza porada powinna trwać od 30 do 40 minut. Prowadzący ją powinien:
W zakresie oceny stanu zdrowia pacjenta prowadzący spotkanie lekarz lub pielęgniarka powinien:
Na każdą kolejną poradę wystarczyć powinno ok. 15-20 minut. W trakcie drugiego spotkania należy:
W zakresie oceny stanu zdrowia pacjenta należy:
Trzecia wizyta powinna zawierać dodatkowo ocenę akceptacji choroby i efektów edukacji, omówienie powikłań cukrzycy, edukację w zakresie postępowania przy hipoglikemii i hiperglikemii, pielęgnacji stóp, zapobiegania wystąpieniu zespołu stopy cukrzycowej, omówienie zalecanych szczepień i ułożenie indywidualnego planu edukacji na kolejne spotkania.
Kolejne porady powinny być realizowane już w oparciu o ustalony plan, uwzględniający indywidualne potrzeby chorego w zakresie edukacji.
Dokładne wytyczne i zagadnienia rekomendowane do omówienia podczas wizyt edukacyjnych znajdziemy na stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
W Polsce liczba amputacji w wyniku zespołu stopy cukrzycowej utrzymuje się na poziomie siedmiu tysięcy rocznie. Jak można temu skutecznie…
Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT czy programy graficzne, potrafiące wygenerować surrealistyczne obrazy. Algorytmy AI coraz częściej służą również…
Tradycja ponad wszystko, na Wielkanocnym stole także. A to dla wielu z nas może oznaczać niestrawność, zgagę, problemy z żołądkiem….
Powstała niedawno Koalicja Serce dla Cukrzycy opublikowała w lipcu bieżącego roku raport na temat zapobiegania i leczenia powikłań sercowo-naczyniowych u…
Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji to organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów kierunku farmacji w Polsce. Jego członkowie wychodzą naprzeciw potrzebom społeczeństwa,…
Michał Figurski przez pół życia chorował na cukrzycę, o czym nie mówił nikomu. Dziś mówi o chorobie otwarcie i postanawia…