Cukrzyca to nie wyrok! Żyj aktywnie.

Poród u ciężarnej z cukrzycą

Anita Rogowicz-Frontczak

Wybór terminu porodu zależy od dojrzałości płodu i ryzyka dalszej kontynuacji ciąży.

Prawidłowe wyrównanie cukrzycy w ciąży oraz brak istotnych powikłań zazwyczaj pozwala kontynuować ciąże po 37 tyg (jest to czas w którym uważa się ciążę za donoszoną) do czasu rozpoczęcia fizjologicznego porodu.

Przyczyną wywołania wcześniejszego porodu jest zwiększone ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Wysokie wartości oraz wahania glikemii są przyczyną niekorzystnych zmian w łożysku, które przedwcześnie starzeje się i przestaje dostarczać dziecku odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Przy prawidłowo wyrównanej cukrzycy przedwczesne wywołanie porodu rozważa się w przypadku nadmiernego wzrastania płodu (ponad 90 centyl).

Poród przedwczesny

Przyczyną porodu przed 37 tyg ciąży jest najczęściej przedwczesna czynność skurczowa macicy, pęknięcie pęcherza płodowego z odpłynięciem wód płodowych, niewydolność szyjki macicy. Podobnie jak u kobiet bez cukrzycy podaje się w tych sytuacjach leki, które mają zadanie zahamowanie czynności skurczowej macicy oraz przyspieszają rozwój układu oddechowego płodu. Trzeba pamiętać jednak, że zwiększają one zapotrzebowanie na insulinę i pogarszają wyrównanie cukrzycy.

Sama obecność cukrzycy nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Decyzja o przebiegu porodu zapada najczęściej w 37-38 tyg ciąży. Poród naturalny jest możliwy przy prawidłowej budowie ciała matki, odpowiedniej masy ciała dziecka, braku przewlekłych powikłań cukrzycy czy ryzyka kardiologicznego u matki.

Wskazania do cięcia cesarskiego w cukrzycy

 • masa ciała płodu 4200g i wyżej
 • ryzyko niewspółmierności barkowej
 • objawy zagrożenia ze strony płodu (nieprawidłowy zapis KTG)
 • cukrzyca powikłana retinopatią lub nefropatią oraz powikłania kardiologiczne u ciężarnej

Przebieg porodu

W czasie porodu lekarze i pielęgniarki będą intensywnie nadzorować Twoje glikemie. Zalecane wartości cukru podczas porodu to poziom 100-130 mg/dl. Należy unikać stanów wysokiego i niskiego poziomu cukru. W przypadku wysokich wartości glikemii trzustka płodu wyrzuca więcej insuliny i powstaje ryzyko rozwoju niedocukrzenia u noworodka.

Najczęściej w czasie porodu będziesz miała podłączony dożylny wlew insuliny i glukozy. Można też prowadzić poród z użyciem osobistej pompy insulinowej. W obu sytuacjach szybkość wlewu insuliny i glukozy dostosowuje się do poziomu cukru rodzącej.

Pomiary glikemii dokonuje się co 1-2 godz, można też użyć systemu do ciągłego monitorowania glikemii (urządzenie Guardian).

Po porodzie dołącza się dożylny wlew insuliny i glukozy, monitoruje się glikemię oraz podaje się insulinę podskórnie (w zmniejszonej dawce o 30-50 % w stosunku do zapotrzebowania pod koniec ciąży.

Ze względu na ryzyko wystąpienia u matki z cukrzycą oraz noworodka licznych zaburzeń zaleca się pobyt na Oddziale Położniczym około 5 dni.

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n med. Anita Rogowicz_Frontczak, lekarz i pracownik naukowy, szczęśliwa żona i matka pięknych dziewczynek (Sara and Iga). Jestem specjalistą chorób wewnętrznych, endokrynologii, bliska sercu jest mi cukrzyca, dlatego od wielu lat pracuję z osobami dotkniętymi tym schorzeniem w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu. Profil moich zainteresowań naukowych to cukrzyca typu 1, przewlekłe powikłania cukrzycy (a raczej co zrobić, by ich uniknąć) oraz problem zdrowego żywienia i diety cukrzycowej, problem współistnienia chorób tarczycy i innych chorób autoimmunologicznych z cukrzycą • Ula Top

  Witam, mam rozpoznaną cukrzycę ciążową. Po 1 godz. 196, po 2 godz. 174. Jestem na diecie. Jestem miesiąc przed porodem. Z powodu glukozy w okolicach 95-98 rano, moja dr diabetolog zaleciła przyjmowanie insuliny 2 dawki na noc. Mam podejrzenie przepływu przez przegrodę międzyprzedsionkową stwierdzone podczas badania echo serca. Jest to moja druga ciąża , poród drugi. Pierwsze dziecko urodzone drogami natury, w pierwszej ciąży nie było cukrzycy. Płód rozwija się prawidłowo. Pozostałe badania w normie. Mam 2 pytania:
  1. Czy podczas porodu naturalnego będę miała podawaną glukozę i stale monitorowany poziom cukru?
  2. Czy cukrzyca ciążowa i podejrzenie przepływu są wskazaniem do cesarskiego cięcia?
  Oczekując na odpowiedź, pozdrawiam! Ula


POLECA: BARBARA NIEWIADOMSKA
SPECJALISTA DIETETYK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Poradnik gratis

diabetyczne zabiegi Pawła

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco.