Nadzór nad płodem u kobiety z cukrzycą

Nadzór nad płodem u kobiety z cukrzycą cukrzyca

Dla stwierdzenia prawidłowego przebiegu ciąży konieczne są regularne wizyty lekarskie. Kontrole w Poradni Położniczej odbywają się co 2-3 tyg, a po 32 tyg ciąży czasami nawet jeszcze częściej.

Schemat prowadzenia ciąży u kobiety z cukrzycą jest zgodny z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

  • pierwsze badanie USG jeżeli nie było wykonane na początku ciąży (w celu jej potwierdzenia i uwidocznienia pracy serca płodu) powinno być wykonane między 11 a 13 tyg ciąży (ocena przezierności karkowej pomiar przestrzeni płynowej na karku – NT) oraz kości nosowej- NB- w celu wstępnego wykluczenia wad wrodzonych- szczególnie układu nerwowego i zespołu Downa- razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych badań
  • 18-20 tydz – badanie oceniające rozwój płodu, badanie serca płodu i narządów wewnętrznych w celu wykluczenia wad wrodzonych
  • 28-30 tydz – ocena rozwoju płodu, wykazanie noworodków małych w stosunku do wieku ciążowego (hipotroficznych) lub dużych w stosunku do wieku ciążowego. Ocenia się obwód głowy (HC), obwód brzucha (AC), długość kości udowej (FL) oraz ilość płynu owodniowego i położenie płodu.
  • 34-36 tydz – ponowna ocena rozwoju płodu oraz jego położenia, w tym albo poprzednim badaniu ocenia się również łożysko oraz przepływ matczyno-płodowy.

Inne metody nadzoru: ocena ruchów płodu przez matkę, od 24 tyg ciąży, kardiotokografia (zapis czynności serca płodu i aktywności skurczowej macicy) od 28 tyg ciąży podczas każdej wizyty a w czasie pobytu w szpitalu codziennie.

Szczególnie istotna jest końcowa hospitalizacja uwzględniające zaplanowanie rodzaju porodu, uwzględnienie powikłań cukrzycy, powikłań położniczych w poprzednich ciążach. Poród powinien ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka powinien odbywać się w jednostce specjalistycznej.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Ciąża u kobiet z cukrzycą – wpływ glikemii na płód

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content