Poród u ciężarnej z cukrzycą: co musisz wiedzieć?

Poród u ciężarnej z cukrzycą cukrzyca diabetyk

Wybór terminu porodu zależy od dojrzałości płodu i ryzyka dalszej kontynuacji ciąży. Prawidłowe wyrównanie cukrzycy w ciąży oraz brak istotnych powikłań zazwyczaj pozwala kontynuować ciąże po 37 tyg. (jest to czas, w którym uważa się ciążę za donoszoną) do czasu rozpoczęcia fizjologicznego porodu.

Przyczyną wywołania wcześniejszego porodu jest zwiększone ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Wysokie wartości oraz wahania glikemii są przyczyną niekorzystnych zmian w łożysku, które przedwcześnie starzeje się i przestaje dostarczać dziecku odpowiednią ilość substancji odżywczych.

Przy prawidłowo wyrównanej cukrzycy przedwczesne wywołanie porodu rozważa się w przypadku nadmiernego wzrastania płodu (ponad 90 centyl).

Poród przedwczesny

Przyczyną porodu przed 37 tyg. ciąży jest najczęściej przedwczesna czynność skurczowa macicy, pęknięcie pęcherza płodowego z odpłynięciem wód płodowych, niewydolność szyjki macicy. Podobnie jak u kobiet bez cukrzycy podaje się w tych sytuacjach leki, które mają zadanie zahamowanie czynności skurczowej macicy oraz przyspieszają rozwój układu oddechowego płodu. Trzeba pamiętać jednak, że zwiększają one zapotrzebowanie na insulinę i pogarszają wyrównanie cukrzycy.

Sama obecność cukrzycy nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Decyzja o przebiegu porodu zapada najczęściej w 37-38 tyg. ciąży. Poród naturalny jest możliwy przy prawidłowej budowie ciała matki, odpowiedniej masy ciała dziecka, braku przewlekłych powikłań cukrzycy czy ryzyka kardiologicznego u matki.

Wskazania do cięcia cesarskiego w cukrzycy

  • masa ciała płodu 4200 g i wyżej
  • ryzyko niewspółmierności barkowej
  • objawy zagrożenia ze strony płodu (nieprawidłowy zapis KTG)
  • cukrzyca powikłana retinopatią lub nefropatią oraz powikłania kardiologiczne u ciężarnej

Przebieg porodu

W czasie porodu lekarze i pielęgniarki będą intensywnie nadzorować Twoje glikemie. Zalecane wartości cukru podczas porodu to poziom 100-130 mg/dl. Należy unikać stanów wysokiego i niskiego poziomu cukru. W przypadku wysokich wartości glikemii trzustka płodu wyrzuca więcej insuliny i powstaje ryzyko rozwoju niedocukrzenia u noworodka.

Najczęściej w czasie porodu będziesz miała podłączony dożylny wlew insuliny i glukozy. Można też prowadzić poród z użyciem osobistej pompy insulinowej. W obu sytuacjach szybkość wlewu insuliny i glukozy dostosowuje się do poziomu cukru rodzącej.

Pomiary glikemii dokonuje się co 1-2 godz., można też użyć systemu do ciągłego monitorowania glikemii (urządzenie Guardian).

Po porodzie dołącza się dożylny wlew insuliny i glukozy, monitoruje się glikemię oraz podaje się insulinę podskórnie (w zmniejszonej dawce) o 30-50% w stosunku do zapotrzebowania pod koniec ciąży.

Ze względu na ryzyko wystąpienia u matki z cukrzycą oraz noworodka licznych zaburzeń zaleca się pobyt na Oddziale Położniczym około 5 dni.

Zacznij skutecznie zarządzać swoją cukrzycą!

AppStore GooglePlay
Anita-Rogowicz-Frontczak-Cukrzyca-Specjalista
O autorze Anita Rogowicz-Frontczak

dr n. med.

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii.

Pobierz darmową aplikację dla diabetyków i odbierz nasze wsparcie!

AppStore GooglePlay
Przeczytaj także

Ciąża u kobiet z cukrzycą – wpływ glikemii na płód

DARMOWY PREZENT!!!

    Skip to content