Przeciwskazania do ciąży u kobiet z cukrzycą

Ostateczna decyzja o prokreacji należy do kobiety i jej partnera. Niemniej jednak musi być ona poinformowana przez specjalistów o zwiększonym ryzyku dla jej zdrowia i życia jakie niesie z sobą ciąża.

Jakie są przeciwwskazania do ciąży u kobiet chorych na cukrzycę?

  • znacznego stopnia upośledzenie czynności nerek (zaawansowana nefropatia cukrzycowa)
  • wysokie oporne na leczenie ciśnienie tętnicze
  • ciężka niepoddająca się leczeniu retinopatia cukrzycowa (ciąża w tym wypadku może pogorszyć przebieg choroby oczu do utraty wzroku włącznie)
  • zaawansowana choroba niedokrwienna serca lub przebyty zawał serca
  • zaawansowane uszkodzenie układu nerwowego autonomicznego (unerwiającego narządy wewnętrzne jak: serce, przewód pokarmowy) – ciąża i poród w tym wypadku może być przyczyną nagłego zatrzymania pracy serca.

 

Przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę jest aktualnie niewyrównana cukrzyca (wysokie poziomy cukru, wahania glikemii, HbA1c > 6,5%) – ciąża w tym stanie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Literatura

  1. Wender-Ożegowska E., Bomba-Opoń D., Brązert J. Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna. 2017; 2 (5): 215-229.
  2. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2018. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Kliniczna. 2018;4(1):1-92.

O AUTORZE

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n. med.  

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii. Wieloletni pracownik oddziału diabetologicznego w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu. Czynna uczestniczka zjazdów krajowych i międzynarodowych z dziedziny endokrynologii i diabetologii.PRZECZYTAJ WIĘCEJ O:

Leczenie cukrzycy ciążowej

CZYTAJ DALEJ

Leczenie cukrzycy ciążowej