Zmiany w leczeniu cukrzycy ciążowej

Jeśli dowiedziałaś się, że masz cukrzycę ciążową, ważne żebyś była zorientowana jakie docelowe wartości glikemii są rekomendowane.

W kontekście metody leczenia, można powiedzieć, że cukrzyca ciążowa dzieli się na 2 klasy:

G1 – oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy, ale można osiągnąć docelowe wartości glikemii w warunkach przestrzegania diety. Do tej grupy należą najczęściej pacjentki o łagodnych zaburzeniach gospodarki węglowodanowej i w tej grupie leczenie behawioralne jest wystarczające dla uzyskania optymalnego wyrównania metabolicznego cukrzycy.

G2 – oznacza nieprawidłową tolerancję glukozy, ale w tym przypadku można osiągnąć docelowe wartości glikemii jedynie w warunkach włączenia insuliny. Warto zaznaczyć, że u tych pacjentek istnieje znacznie większe ryzyko rozwoju cukrzycy po ciąży, w porównaniu z kobietami ciężarnymi z poprzedniej grupy (G1).

Niezależnie od tego czy jesteś leczona insuliną czy dietą, to ważne jest, abyś kontrolowała stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru. Należy oznaczać poziom cukru

  • na czczo
  • przed posiłkami
  • 1h po posiłkach
  • przed pójściem spać
  • raz na jakiś czas warto oznaczyć również glikemię w nocy (pomiędzy 2.00 a 4.00)

 

Kryteria wyrównania glikemii w cukrzycy u kobiet w ciąży i cukrzycy ciążowej:

– na czczo i przed posiłkiem 70–90 mg/dl

– glikemia 1. godz. po posiłku <140 mg/dl

– glikemia między 2.00 a 4.00 rano 70-90 mg/dl

Wartość HbA1c (hemoglobiny glikowanej) należy oznaczać co 6 tygodni i dążyć do wartości < 6,5% w I trymestrze, a w kolejnych trymestrach < 6,0%.

 

Literatura

  1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, 2018. Diabetologia Praktyczna 2018, tom 4, nr 1.

O AUTORZE

Anita Rogowicz-Frontczak

Dr n. med.  

Diabetolog, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych. Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji naukowych w dziedzinie diabetologii i endokrynologii. Wieloletni pracownik oddziału diabetologicznego w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu. Czynna uczestniczka zjazdów krajowych i międzynarodowych z dziedziny endokrynologii i diabetologii.PRZECZYTAJ WIĘCEJ O:

Leczenie cukrzycy ciążowej

CZYTAJ DALEJ

Leczenie cukrzycy ciążowej