Kobiety w ciąży z dostępem do systemów monitorowania glikemii
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnych ważnych zmianach w opiece nad kobietami w ciąży i w połogu, które mają wejść w…
Dla stwierdzenia prawidłowego przebiegu ciąży konieczne są regularne wizyty lekarskie. Kontrole w Poradni Położniczej odbywają się co 2-3 tyg, a po 32 tyg ciąży czasami nawet jeszcze częściej.
Schemat prowadzenia ciąży u kobiety z cukrzycą jest zgodny z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Inne metody nadzoru: ocena ruchów płodu przez matkę, od 24 tyg ciąży, kardiotokografia (zapis czynności serca płodu i aktywności skurczowej macicy) od 28 tyg ciąży podczas każdej wizyty a w czasie pobytu w szpitalu codziennie.
Szczególnie istotna jest końcowa hospitalizacja uwzględniające zaplanowanie rodzaju porodu, uwzględnienie powikłań cukrzycy, powikłań położniczych w poprzednich ciążach. Poród powinien ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka powinien odbywać się w jednostce specjalistycznej.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnych ważnych zmianach w opiece nad kobietami w ciąży i w połogu, które mają wejść w…
Wielu kobietom w ciąży zdarzyło się skusić na jedną lampkę czerwonego wina czy niskoprocentowe smakowe piwo. Mogło to się przydarzyć…
Wśród kobiet w ciąży często pojawia się pytanie dotyczące tego czy można pić kawę oraz jaka dawka kofeiny jest bezpieczna….
Wybór terminu porodu zależy od dojrzałości płodu i ryzyka dalszej kontynuacji ciąży. Prawidłowe wyrównanie cukrzycy w ciąży oraz brak istotnych…
Kobieta z cukrzycą planująca ciąże powinna być objęta opieką specjalistyczną 3-6 miesięcy przed zajściem w ciążę (czasami ten okres musi…
Ostateczna decyzja o prokreacji należy do kobiety i jej partnera. Niemniej jednak musi być ona poinformowana przez specjalistów o zwiększonym…