Kobiety w ciąży z dostępem do systemów monitorowania glikemii
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnych ważnych zmianach w opiece nad kobietami w ciąży i w połogu, które mają wejść w…
Wśród kobiet w ciąży często pojawia się pytanie dotyczące tego czy można pić kawę oraz jaka dawka kofeiny jest bezpieczna. Wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają ograniczenie kofeiny do 200 mg, czyli jednej filiżanki kawy dziennie. Według WHO (World Health Organization) u kobiet w ciąży z wysokim dziennym spożyciem kofeiny, (ponad 300 mg dziennie) obniżenie dziennego spożycia kofeiny w czasie ciąży zalecane jest w celu zmniejszenia ryzyka poronienia i niskiej masy urodzeniowej noworodka.
Należy pamiętać, że nie tylko kawa jest źródłem kofeiny w diecie, ale także produkty takie jak: herbata, kakao, napoje energetyczne, napoje gazowane typu coca cola, czekolada oraz lody czy ciasta robione na bazie kawy.
Kawa: 60–200 mg (240 ml)
Espresso: 30–50 mg (30 ml)
Yerba mate: 65–130 mg (240 ml)
Napoje energetyczne: 50–160 mg (240 ml)
Herbata: 20–120 mg (240 ml)
Kawa bezkofeinowa: 2–4 mg (240 ml)
Czekolada gorzka 43 mg (100g)
Wyniki przeprowadzonych dotychczas badań nie są jednoznaczne. Wykazano, że kofeina, a także produkty jej przemiany mają zdolność przenikania przez łożysko, ponadto w okresie ciąży zmienia się reakcja organizmu na kofeinę (1). Przede wszystkim wydłuża się czas reakcji na jej oddziaływanie, a także proces wydalania z organizmu. Ponadto kofeina może podnosić stężenie katecholamin, czyli hormonów wytwarzanych głównie w nadnerczu, a co za tym idzie zaburzać przepływ krwi w łożysku co w konsekwencji zmniejsza ilość dostarczanych do płodu substancji odżywczych.
Nie wykazano bezpośredniego wpływu kofeiny na wady rozwoju płodu, natomiast istnieją doniesienia wskazujące, iż większa ilość niż 200 mg może powodować wzrost ryzyka poronienia, a także porodu przedwczesnego (2).
Należy także pamiętać, że kofeina może nasilić naturalne w czasie ciąży wahania nastroju, oraz uczucie niepokoju, zaburzyć prawidłowy sen, zwłaszcza jeśli jest spożywana w godzinach popołudniowych. Kawa ogranicza również przyswajanie żelaza, a także magnezu i wapnia. Może również podrażniać żołądek wywołując zgagę lub mdłości. Kofeina podnosi także ciśnienie tętnicze krwi, a więc nie jest wskazana u kobiet z nadciśnieniem ciążowym. Co więcej może wpłynąć na wzrost dobowej diurezy, co prowadzi do zwiększenia częstości oddawania moczu i ujemnego bilansu płynów. Dochodzi wówczas do utraty jonów sodu i potasu z moczem. W konsekwencji może doprowadzić to do odwodnienia.
Dla miłośniczek kawy alternatywą może być dostępna na rynku kawa bezkofeinowa, która zawiera jedynie śladowe ilości kofeiny (3).
Czy można pić kawę przy cukrzycy ciążowej? Tak, ale nie każdą. Jeżeli chodzi o kobiety, u których stwierdzona została cukrzyca ciążowa zalecenia odnośnie dawki kofeiny nie różnią się, natomiast należy zwrócić uwagę na rodzaj wybranej kawy. Nie należy pić kawy zbożowej, ponieważ zawiera słód jęczmienny, który szybko podnosi poziom glikemii. Uważać należy również na różnego rodzaju kawy smakowe z dodatkiem słodkich syropów (4).
Przyszła mama nie musi całkowicie rezygnować z picia kawy, należy jednak zachować ostrożność i spożywać ją w ograniczonych ilościach, a także zwracać uwagę na zawartość kofeiny w innych jej źródłach pokarmowych.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnych ważnych zmianach w opiece nad kobietami w ciąży i w połogu, które mają wejść w…
Wielu kobietom w ciąży zdarzyło się skusić na jedną lampkę czerwonego wina czy niskoprocentowe smakowe piwo. Mogło to się przydarzyć…
Wybór terminu porodu zależy od dojrzałości płodu i ryzyka dalszej kontynuacji ciąży. Prawidłowe wyrównanie cukrzycy w ciąży oraz brak istotnych…
Dla stwierdzenia prawidłowego przebiegu ciąży konieczne są regularne wizyty lekarskie. Kontrole w Poradni Położniczej odbywają się co 2-3 tyg, a…
Kobieta z cukrzycą planująca ciąże powinna być objęta opieką specjalistyczną 3-6 miesięcy przed zajściem w ciążę (czasami ten okres musi…
Ostateczna decyzja o prokreacji należy do kobiety i jej partnera. Niemniej jednak musi być ona poinformowana przez specjalistów o zwiększonym…